Jak możemy Ci pomóc?

Dokumentacja eksportowa

Sytuacje, w których następuje potrzeba nadania przesyłki zagranicznej, zdarzają się coraz częściej. Dużo osób pracuje za granicą i wysyła paczki do rodziny lub przyjaciół. Z kolei podróżujący chętnie korzystają z opcji wysyłki międzynarodowej, kiedy mają nadmiarowy bagaż i nie chcą za niego przepłacać, lecąc samolotem. Jaką dokumentację eksportową trzeba mieć w przypadku nadawania przesyłki za granicę?


Eksport do krajów UE

Przy wysyłce paczek do kraju należącego do Unii Europejskiej, nie ma konieczności składania dokumentów eksportowych do odprawy celnej. Na mocy Unii Celnej, Unii Europejskiej nie obowiązują już wewnętrzne granice między państwami członkowskimi. W praktyce oznacza to, że wysyłka kurierem między takimi krajami jest prosta i szybka. 

W UE nie mają też zastosowania eksportowe czy importowe opłaty celne. Cła nie płacimy w 26 krajach europejskich – Hiszpanii, Niderlandów (Holandii), Irlandii, Litwie, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, Rumunii, Słowacji i Słowenii.


Eksport poza granice UE

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przesyłek kurierskich, które są wysyłane do krajów spoza Unii Europejskiej. Tutaj bardzo często trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzenia odprawy celnej. Zanim jednak przygotujemy paczkę do nadania, sprawdźmy, czy jej zawartość jest zgodna z regulaminem przewoźnika realizującego tę międzynarodową usługę. 

Rodzaj odprawy celnej, jaką przejdzie nasza przesyłka, zależy od miejsca docelowego, do którego chcemy ją wysłać, a także od jej wartości. Odprawy celnej nie przechodzą jedynie dokumenty wysyłane w kopertach. Pozostałe przesyłki podlegają procedurze, choć w niektórych przypadkach w trybie uproszczonym, o czym piszemy w dalszej części artykułu. 

Przy nadaniu przesyłki do krajów nienależących do UE, system generuje każdorazowo etykietę adresową oraz kartę odprawy celnej. W tej ostatniej widnieje informacja, jakiej odprawie podlega przesyłka (z uwagi na zadeklarowaną wartość). 

Uproszczona odprawa obejmuje:

  • próbki i prezenty wysyłane jako paczka nie handlowa (standardowa max. wartość paczki w tym wypadku to 1000 EUR, dla przesyłek nadawanych z firmą FedEx do USA i Kanady max. wartość to 19 999 zł; z kolei dla paczek wysyłanych do Wielkiej Brytanii - 39 GB). 

W przypadku firmy FedEx cło i podatki mogą zostać nałożone na wszystkie produkty o wartości powyżej 22 EUR, wysyłane spoza Unii Europejskiej. 

Pełnej odprawie podlegają natomiast wszystkie przesyłki powyżej 1000 EUR oraz paczki sprzedażowe (również te z próbkami) bez względu na zadeklarowaną wartość. 

Co ważne, w przypadku przesyłek niehandlowych system wygeneruje dodatkowo fakturę proforma. Jeśli natomiast celem wysyłki jest sprzedaż, system wygeneruje tylko etykietę adresową i kartę odprawy celnej. Fakturę sprzedażową nadawca musi załączyć we własnym zakresie.

Przy zamawianiu paczki zagranicznej poza UE serwis Furgonetka.pl wysyła do Nadawcy wszystkie niezbędne dokumenty oraz instrukcje ich wypełnienia. Dokumenty te, wraz z fakturami i etykietami należy przekazać kurierowi.


Dodatkowe ważne informacje

Jeśli w danym przypadku konieczne jest opłacenie cła, obowiązek ten spoczywa na Odbiorcy towarów. Firma, która chce wysyłać towary za granicę, musi mieć nadany numer EORI. Numer taki nadaje Urząd Celny.

W serwisie Furgonetka.pl masz możliwość wysłania paczek do krajów UE, krajów nienależących do UE, a także na inne kontynenty. Do wyboru są oferty kilku firm kurierskich, a szczegóły związane z przesyłkami znajdziesz na stronie www.furgonetka.pl.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
lub przeciągnij tutaj
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Zadzwoń, jeśli masz konto firmowe i preferujesz kontakt telefoniczny.

Jeśli posiadasz konto prywatne, skorzystaj z zamieszczonego wyżej formularza kontaktowego.

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem