Jak możemy Ci pomóc?

Jakie towary wysyłać na paletach?

Przy nadawaniu dużych przesyłek trzeba szczególnie dbać o ich bezpieczeństwo. Niestety, czym większy gabaryt, tym bardziej wzrasta ryzyko uszkodzenia. Firma kurierska dba o właściwy transport przesyłki, ale o jej odpowiednie zapakowanie powinien zadbać Nadawca. Tylko wtedy wysyłka kurierem będzie bezpieczna, a Odbiorca i Nadawca zadowoleni.

Czym są przesyłki paletowe?

Przesyłki paletowe to wygodne rozwiązanie do przetransportowania dużych gabarytów lub ładunków złożonych z wielu mniejszych elementów. Przesyłki paletowe mają zastosowanie, gdy waga paczki przekracza wagę przyjętą dla przesyłki standardowej lub niestandardowej.

Wysyłkę paczek na paletach w serwisie Furgonetka.pl zrealizujesz w kilku różnych wariantach: 

  • Na paletach EURO (z przewoźnikami DPD, DHL, FedEx i Ambro Express) o wymiarach 120 x 80 cm, maksymalnej wysokości 180 cm lub 210 cm (w zależności od przewoźnika). Zwykle maksymalna waga palety nie może przekraczać 700 kg lub 1000 kg (zgodnie z wymaganiami danej firmy). 
  • Na półpaletach EURO (z przewoźnikami Ambro Express i DHL) o wymiarach 60 cm x 80 cm, maksymalnej wysokości 180 cm lub 160 cm (w zależności od przewoźnika) oraz maksymalnej wadze 200 kg.
  • Na paletach przemysłowych (z przewoźnikiem Ambro Express) o wymiarach 120 cm x 120 cm, maksymalnej wysokości 180 cm i maksymalnej wadze 200 kg.
  • Na półpaletach przemysłowych (z przewoźnikiem Ambro Express) o wymiarach 120 cm x 100 cm, maksymalnej wysokości 180 cm i maksymalnej wadze 200 kg. 

Na paletach wysyłamy zazwyczaj paczki o wadze powyżej 50 kg jedna, a ich zawartość może być różna. Właściwie w takiej przesyłce może się zawierać wszystko, co jest pakowane w pudełka lub inne indywidualne opakowania, z których można ułożyć prostopadłościan. W niektórych przypadkach usługi paletowe są korzystniejsze cenowo niż wysłanie każdego opakowania osobno.

Konieczność przesłania rzeczy o dużych gabarytach zdarza się nader często – remont, budowa, przeprowadzka – jest naprawdę wiele sytuacji, w jakich trzeba coś wysłać, a waga przesyłki wyklucza skorzystanie z usługi standardowej lub niestandardowej paczki. W takiej sytuacji przesyłka paletowa to bardzo wygodne i korzystne rozwiązanie.

Zabezpieczenie towaru na palecie

Pakowanie przesyłki paletowej to niezwykle istotna kwestia, bo sposób zapakowania będzie wpływał na bezpieczeństwo przesyłki w przewozie. Zanim zapakujesz towar na palety, sprawdź ich stan. Drewno nie może być zgniłe, a żadna deska złamana.

Pudełka pakuj na palecie we wzór „muru”, czyli w taki sposób, by jedno opakowanie nachodziło na drugie, co zapewni przesyłce większą stabilność. Pudełka powinny do siebie przylegać i nie mogą być pogięte, bo konstrukcja będzie się przechylała na którąś ze stron. Zadbaj też o to, by żadne elementy nie wystawały poza obrys palety. Jeśli przesyłka będzie szersza niż paleta, to jej nadanie może się wiązać z dodatkowymi kosztami.

Zapakowaną paletę należy dokładnie owinąć folią stretch, przy czym początek folii należy zawiązać na słupku. Paletę owijamy folią wielokrotnie, a następnie spinamy pasami lub specjalnymi taśmami. Górną krawędź warto też wzmocnić styropianowymi wspornikami oraz kartonem. Do tak zapakowanej palety należy przykleić list przewozowy – list ten nigdy nie może się znaleźć w środku paczki.

W momencie zamawiania kuriera pamiętaj też o zaznaczeniu, że jest to zlecenie na przesyłkę paletową, żeby uniknąć sytuacji, w jakiej kurier przyjedzie nieprzygotowany by ją odebrać. Zaznaczając przesyłkę paletową, masz pewność, że odbierze ją pojazd wyposażony w specjalny podnośnik. Możesz pomóc w załadunku do busa lub złożyć dyspozycję o podjazd auta z windą poprzez kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta po złożeniu zamówienia online.

Na wybór przesyłki paletowej warto się zdecydować szczególnie w branżach, w których standardowe paczki ważą 20-50 kg. Przewóz na paletach może się wtedy okazać korzystniejszy cenowo od wysyłania wielu pojedynczych paczek o takiej wadze.

Jeśli chcesz sprawdzić warunki i ceny nadawania przesyłek paletowych, przejdź do kalkulatora.

 
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
lub przeciągnij tutaj
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Zadzwoń, jeśli masz konto firmowe i preferujesz kontakt telefoniczny.

Jeśli posiadasz konto prywatne, skorzystaj z zamieszczonego wyżej formularza kontaktowego.

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem