Pomoc
Jakich towarów nie można wysłać kurierem?
Klienci firm kurierskich próbowali nadać w paczkach już właściwie wszystko, w tym towary zakazane w wysyłce. Zdarzały się żywe zwierzęta, materiały wybuchowe albo niebezpieczne tropikalne rośliny. Wiele z takich przesyłek nie zostało odebranych przez kurierów, ale część przewieziono bez wiedzy firm kurierskich. Mimo że poziom świadomości dotyczącej tego, czego przewozić nie wolno, wzrasta, nadal zdarzają się przypadki nadawania przedmiotów, których nie można transportować kurierem.
Z reguły firmy kurierskie polegają na deklaracjach Klientów, jakoby w tych paczkach nie było zakazanych zawartości, a to sprawia, że Klienci sądzą czasami, iż mogą przesłać absolutnie wszystko. Jednak w przypadku podejrzenia nadania towaru zabronionego przewoźnik może poddać przesyłkę weryfikacji. Nadanie towaru, który jest zabroniony w takim transporcie, może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. W najlepszym przypadku firma odmówi przewozu, a w najgorszym Nadawca poniesie konsekwencje prawne i finansowe.
W celu uniknięcia przykrych niespodzianek przygotowaliśmy szczegółowe zestawienie rzeczy wyłączonych z przewozu wraz z uzasadnieniami, dlaczego nie można tych rzeczy nadawać.
Towary wyłączone z przewozu
Towary wyłączone z transportu to przede wszystkim towary nielegalne, czyli przykładowo chronione rośliny i zwierzęta, broń palna albo narkotyki. Zakaz ten reguluje zarówno polskie prawo, jak i przepisy ustanowione przez Unię Europejską.
Drugą grupą zakazanych towarów są tzw. towary wyłączone z przewozu i te towary określają regulaminy konkretnych firm kurierskich. W większości przypadków wszystkie z tych towarów są zakazane u większości (a nawet u każdego) przewoźników.
1. Alkohol oraz płynne produkty
Większość firm zabrania przesyłania alkoholu oraz innych płynnych produktów, które są zamknięte w szklanych opakowaniach. Przyczyną, dla której tak się dzieje, jest ryzyko, że takie opakowania ulegną rozbiciu i zaleją inne przesyłki, a dodatkowo może to też stwarzać zagrożenie dla kuriera. Zakaz wysyłki alkoholu i innych płynnych produktów dotyczy zazwyczaj tylko osób indywidualnych lub firm, które nie mają podpisanej indywidualnej umowy z firmami kurierskimi.
2. Rzeczy o wysokiej wartości
Firmy kurierskie często nie podejmują się transportu antyków, futer, dzieł sztuki lub kosztownej biżuterii. Wynika to z faktu, że ciężko jest oszacować wartość takich przedmiotów, a w przypadku ich zniszczenia lub zaginięcia sytuacja jest bardziej niż kłopotliwa, więc przewoźnicy nie chcą brać na siebie odpowiedzialności za takie przesyłki.
W przypadku antyków, których nie da się rozmontować, a których transport w całości mógłby stanowić dla nich zagrożenie, konieczne jest znalezienie przewoźnika, który podejmie się transportu mebli w całości. Takich przewoźników można znaleźć np. na giełdzie transportowej. Wystarczy opisać przedmiot, jaki chcemy wysłać, określić, kiedy i gdzie chcemy go nadać a przewoźnicy, którzy planują kurs w tym kierunku, zgłoszą się ze swoimi ofertami. Osoba wystawiająca takie ogłoszenie może wybrać najtańszą ofertę albo ustalić własny budżet i wybrać przewoźnika z tych, którzy zgodzili się przewieźć mebel w podanej cenie.
3. Materiały łatwopalne i żrące
Do materiałów łatwopalnych i żrących zaliczamy między innymi akumulatory samochodowe i skrzynie biegów, a także farby i różnego rodzaju środki czystości. Takie towary mogą stanowić zagrożenie zarówno dla innych przesyłek, jak i dla kuriera oraz każdego uczestnika ruchu drogowego, który znalazłby się w sąsiedztwie transportującego te materiały samochodu.
4. Żywe i martwe organizmy
W przesyłce kurierskiej nie mogą się znajdować ani żywe, ani martwe zwierzęta, a także szczątki ludzkie i prochy. Mimo że jest to oczywiste, warto o tym wspomnieć, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że skoro regulamin danej firmy kurierskiej tego nie zabrania, to znaczy, że jest to dozwolone. Nie jest. Nie można wysyłać rybek, ptaków, węży czy tropikalnych roślin. Wyjątek stanowią rośliny niestwarzające zagrożenia.
5. Żywność i używki
Firmy kurierskie nie podejmują do transportu żywności, która mogłaby się zepsuć w przewozie trwającym do 7 dni. Poza tym, zarówno Klienci indywidualni, jak i sklepy internetowe nie mogą wysyłać papierosów.
Towary, których kurier może nie przewieźć
Oprócz standardowych towarów, jakie są wyłączone z transportu, w firmach kurierskich obowiązują jeszcze inne (różne) zakazy dotyczące zawartości paczek. Kurier może nie przewieźć, np.:
- banderoli;
- zabawkowej broni;
- poduszek powietrznych;
- kamizelek kuloodpornych;
- urządzeń hazardowych;
- kuponów loteryjnych;
- dokumentów przetargowych i księgowych;
- zbiorów filatelistycznych i przedmiotów numizmatycznych;
- materiałów promieniotwórczych;
- produktów metabolizmu ludzkiego;
- leków;
- nasion.
Co jeszcze może powodować odmowę przyjęcia przesyłki?
Firma kurierska może odmówić podjęcia paczki, która ma za duże wymiary. Maksymalne rozmiary przesyłanych paczek są zawsze określone w regulaminie konkretnej firmy, a z uwagi na to, że w każdej firmie te maksymalne wymiary są nieco inne, to warto czytać regulaminy świadczenia usług, zanim się z tych usług skorzysta. W tych regulaminach określona jest zawsze długość najdłuższego boku oraz suma długości wszystkich boków. Dodatkowo pod uwagę brana jest także waga przesyłki. Zwykle maksymalna waga wynosi 30 kg, chociaż w niektórych firmach kurierskich dopuszcza się paczki o ciężarze 31-32 kg.
Przy nadawaniu paczek z pewnością warto skorzystać z oferty platformy usług kurierskich, dlatego że wpisując na stronie formularza nadania wymiary oraz wagę swojej przesyłki, możemy od razu sprawdzić oferty tych firm kurierskich, które podejmą taką przesyłkę, a także ceny, jakie obowiązują w przypadku takich paczek. Oczywiście konieczne jest podawanie faktycznych parametrów, dlatego że wszelkie rozbieżności między wymiarami deklarowanymi a faktycznymi i tak wyjdą na jaw, a Nadawca będzie musiał dopłacić za dodatkowe nieuwzględnione wcześniej kilogramy lub za paczkę niestandardową.
Dopłata za niestandardową paczkę jest różna w zależności od firmy kurierskiej. Może wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, więc czasami bardziej opłaca się podzielić przesyłkę (o ile to możliwe), na dwie paczki. Jeśli przed wysyłką nie wiesz dokładnie, ile waży paczka, to lepiej nieco zawyżyć wagę, a wtedy na pewno unikniesz dopłat.
Warto mieć również świadomość, ze w przypadku nadania przesyłki przekraczającej dopuszczalne limity wagowe lub wymiarowe, oprócz naliczenia dopłaty firma kurierska może zadecydować o zaniechaniu transportu i zwrócić przesyłkę do nadawcy.
Jak firmy kurierskie weryfikują wielkości paczek?
Pierwsza weryfikacja wykonywana jest przez kuriera, który odbiera przesyłkę. Jeśli stwierdzi on, że faktyczna waga nie zgadza się z deklarowaną, może odmówić jej przyjęcia lub doliczyć stosowną dopłatę. Maksymalna waga 30 kg nie wzięła się znikąd. Wynika z przepisów BHP, które określają ją jako maksymalny dopuszczalny ciężar, który jest możliwy do przeniesienia przez dorosłego mężczyznę, nie powodując przy tym uszczerbku na jego zdrowiu.
Drugą przyczyną ograniczenia wagi przesyłek jest ładowność samochodów transportujących paczki. Gdyby każda paczka była cięższa przynajmniej o kilogram, to przy kilkudziesięciu lub kilkuset takich paczkach doszłoby do znacznego przeciążenia samochodu, co jest niezgodne z prawem i w razie kontroli mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla przewoźnika, a dodatkowo taki przeciążony samochód byłby mniej bezpieczny na drodze. Warto dodać jeszcze, że im cięższy jest ładunek samochodu, tym auto więcej spala, a to dodatkowo podnosi koszty poniesione przez przewoźnika.
Nawet gdyby kurier nie stwierdził nieprawidłowości w wadze, to wyjdą one na jaw w procesie sortowania paczki. Maszyny sortujące są tak ustawione, żeby przepuszczać wyłącznie przesyłki o określonych wymiarach i wadze. Jeśli maszyna nie przepuści danej paczki, to oznacza, że jej gabaryty nie zgadzają się z normami. W takim przypadku konsekwencje mogą być dwie – paczka zostanie zwrócona do nadawcy lub nałożona zostanie kara finansowa.
Podsumowanie
Brak możliwości nadania części przedmiotów wynika najczęściej z tego, że są one po prostu nielegalne lub stwarzają zagrożenie dla innych paczek bądź dla kuriera. W niektórych przypadkach powodem są niestandardowe wymiary, które są problematyczne w transporcie. Jeśli chodzi o właścicieli sklepów internetowych, to mogą oni obejść niektóre zakazy dzięki indywidualnym umowom z firmami kurierskimi, ale Klienci indywidualni mają w tym przypadku znacznie mniej możliwości.
Wszystkie towary, jakie są zakazane w transporcie, wyszczególnia zawsze regulamin usług danej firmy kurierskiej, dlatego zapoznanie się z nim pozwoli uniknąć późniejszych nieporozumień. Oczywiście zawartość przesyłek to jedno, ale ważne są także wymiary oraz waga paczek. Z uwagi na różne dopuszczalne gabaryty przed wysyłką należy sprawdzić wymiary dozwolone w transporcie przez danego przewoźnika.
Jeśli masz do wysłania paczkę, której zawartość nie jest zakazana, nadaj ją na Furgonetka.pl
Najpopularniejsze tematy
- Jaki jest czas dostarczenia przesyłki krajowej?
- Jaki jest czas oczekiwania na pobranie? Terminy wypłaty COD
- Towary zakazane
- Jak zamówić kuriera?
- Jak zapakować przesyłkę?
- Kurier nie odebrał przesyłki - ponowienie podjazdu
- Jaki jest czas dostarczenia przesyłki międzynarodowej?
- Co zrobić, jeśli wpłacone środki nie zaksięgowały się na saldzie w serwisie?
- Jak anulować przesyłkę?
- Ile kosztuje wysłanie paczki? Jaka jest jej cena?
- Przesyłka niestandardowa - definicje firm kurierskich
- Kiedy kurier przyjedzie po przesyłkę?
- Jak mogę edytować przesyłkę po zamówieniu? Jak poprawić błąd?
- Jak opłacić usługę lub uzupełnić saldo?
- Jak zamówić kuriera, aby przyjechał następnego dnia roboczego?
- Czy kurier zadzwoni do mnie przed przyjazdem?
- Co zrobić w przypadku, gdy przy doręczeniu nie zostanie spisany protokół szkody?
- W jaki sposób mogę śledzić przesyłkę?
- Jak nadać przesyłkę Allegro w serwisie Furgonetka.pl
- DPD / Opłaty dodatkowe
Skontaktuj się z nami
Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.Zaloguj się, by przyspieszyć realizację zgłoszenia.
Nie można załączyć plików:
Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar
Upuść pliki, aby je załączyć
Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.
Zadzwoń, jeśli masz konto firmowe i preferujesz kontakt telefoniczny.
Jeśli posiadasz konto prywatne, skorzystaj z zamieszczonego wyżej formularza kontaktowego.
0 / 280