Jak możemy Ci pomóc?

Czy moja paczka jest standardowa czy niestandardowa?

Jeśli uważasz, że Twoja przesyłka jest standardowa, upewnij się czy przewoźnik będzie tego samego zdania. Wbrew pozorom, mianem przesyłek niestandardowych nie określa się wyłącznie bardzo nietypowych i rzadko spotykanych paczek. Dla firm kurierskich przesyłką niestandardową jest paczka, która nie może być poddana sortowaniu maszynowemu.

Wszystkie odebrane przesyłki trafiają do sortowni, w której są rozdzielane na poszczególne lokalizacje za pomocą specjalnego sortera. Proces ten jest mocno zautomatyzowany i stale monitorowany. Przesyłki, które z uwagi na swoje cechy nie mogą trafić na taśmy i tzw. ześlizgi sortera, muszą być sortowane ręcznie. Obsługa sortowni nie może bowiem ryzykować, że którakolwiek z przesyłek utknie i wstrzyma proces sortu tysięcy przesyłek na godzinę. 

 

 

 

Dla przewoźników przesyłki są zatem najczęściej niestandardowe ze względu na:

1. KSZTAŁT

Przesyłki o kształcie kulistym, owalnym, cylindrycznym mogą się turlać i przez to nie podjechać do góry na taśmie lub staczać się z niej i zderzać z innymi przesyłkami. Z kolei paczki o nieregularnych krawędziach lub nawet minimalnie wystających elementach mogą się zahaczyć, zablokować pomiędzy szczelinami wałków sortujących, dlatego jeśli chociaż jeden bok w opakowaniu kartonowym nie jest płaski, ma nieregularny, zakrzywiony lub zaokrąglony kształt, paczka będzie zakwalifikowana jako niestandardowa.

Cechą charakterystyczną stretchu jest jego lepkość. Przesyłki, które są nim owinięte mają przez to zwiększoną przyczepność do podłoża, co utrudnia ich swobodne przesuwanie się po taśmach sortera lub zjeżdżanie z tzw. ześlizgów. Zamiast się przemieszczać, stoją w miejscu blokując z kolei następne paczki jadące na taśmie bezpośrednio za nimi. To co dla Ciebie może stanowić wygodę, dla przewoźnika może być utrudnieniem.

 

3. PARAMETRY

Żeby przesyłka mogła być obsłużona przez sorter musi się na niego zmieścić. Taśmy i ześlizgi mają określoną szerokość i nośność wagi (maksymalne dopuszczalne obciążenie). Z tego względu przewoźnicy określają parametry paczek standardowych i paczek niestandardowych.

Podczas wprowadzania zamówienia na naszej stronie system automatycznie zweryfikuje czy podane przez Ciebie parametry przesyłki kwalifikują ją do niestandardowych i wskaże cenę właściwą dla danych jakie zadeklarowałeś. Określając kształt i rodzaj opakowania pamiętaj, że jeśli Twoja paczka będzie posiadała chociaż jedną w wyżej wymienionych cech, będzie przesyłką niestandardową. 

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
lub przeciągnij tutaj
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Zadzwoń, jeśli masz konto firmowe i preferujesz kontakt telefoniczny.

Jeśli posiadasz konto prywatne, skorzystaj z zamieszczonego wyżej formularza kontaktowego.

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem