How can we help you?

Czy moja paczka jest standardowa czy niestandardowa?

Jeśli uważasz, że Twoja przesyłka jest standardowa, upewnij się czy przewoźnik będzie tego samego zdania. Wbrew pozorom, mianem przesyłek niestandardowych nie określa się wyłącznie bardzo nietypowych i rzadko spotykanych paczek. Dla firm kurierskich przesyłką niestandardową jest paczka, która nie może być poddana sortowaniu maszynowemu.

Wszystkie odebrane przesyłki trafiają do sortowni, w której są rozdzielane na poszczególne lokalizacje za pomocą specjalnego sortera. Proces ten jest mocno zautomatyzowany i stale monitorowany. Przesyłki, które z uwagi na swoje cechy nie mogą trafić na taśmy i tzw. ześlizgi sortera, muszą być sortowane ręcznie. Obsługa sortowni nie może bowiem ryzykować, że którakolwiek z przesyłek utknie i wstrzyma proces sortu tysięcy przesyłek na godzinę. 

 

 

 

Dla przewoźników przesyłki są zatem najczęściej niestandardowe ze względu na:

1. KSZTAŁT

Przesyłki o kształcie kulistym, owalnym, cylindrycznym mogą się turlać i przez to nie podjechać do góry na taśmie lub staczać się z niej i zderzać z innymi przesyłkami. Z kolei paczki o nieregularnych krawędziach lub nawet minimalnie wystających elementach mogą się zahaczyć, zablokować pomiędzy szczelinami wałków sortujących, dlatego jeśli chociaż jeden bok w opakowaniu kartonowym nie jest płaski, ma nieregularny, zakrzywiony lub zaokrąglony kształt, paczka będzie zakwalifikowana jako niestandardowa.

Cechą charakterystyczną stretchu jest jego lepkość. Przesyłki, które są nim owinięte mają przez to zwiększoną przyczepność do podłoża, co utrudnia ich swobodne przesuwanie się po taśmach sortera lub zjeżdżanie z tzw. ześlizgów. Zamiast się przemieszczać, stoją w miejscu blokując z kolei następne paczki jadące na taśmie bezpośrednio za nimi. To co dla Ciebie może stanowić wygodę, dla przewoźnika może być utrudnieniem.

 

3. PARAMETRY

Żeby przesyłka mogła być obsłużona przez sorter musi się na niego zmieścić. Taśmy i ześlizgi mają określoną szerokość i nośność wagi (maksymalne dopuszczalne obciążenie). Z tego względu przewoźnicy określają parametry paczek standardowych i paczek niestandardowych.

Podczas wprowadzania zamówienia na naszej stronie system automatycznie zweryfikuje czy podane przez Ciebie parametry przesyłki kwalifikują ją do niestandardowych i wskaże cenę właściwą dla danych jakie zadeklarowałeś. Określając kształt i rodzaj opakowania pamiętaj, że jeśli Twoja paczka będzie posiadała chociaż jedną w wyżej wymienionych cech, będzie przesyłką niestandardową. 

Was this article helpful?
Thank you for the feedback.

0 / 280

Thank you for the feedback.
Thank you for the suggestion.

Contact us

Our Customer Service Department works from Monday to Friday 8:00 - 16:00.

What do you want to ask about?

You can check the shipping price yourself in the Pricelist. If you have additional questions, please provide the exact weight and dimensions (length, width, height) of the parcel and postal code of the sender and recipient.
If you plan to send more packages, ask for an offer. A message with this topic will go to the sales department.

Add next attachment (optional)
or drag here
Select files from disk. You can upload 10 files up to 5 MB each. Allowed file extensions: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

If your case concerns specific shipments, please provide their numbers. You can skip the field in case of general questions.

Could not attach files:

You can upload 10 files up to 5 MB each. Allowed file extensions: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Drop files to attach them

You can upload up to 10 files in jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip or rar format with a maximum size of 5 MB each.

Call us if you have a company account and prefer telephone contact.

If you have a private account, use the contact form above.

Furgonetka uses cookies files. By using the website you agree to their storage. I accept