Jak możemy Ci pomóc?

Dokumenty przewozowe / Czy muszę drukować dokumenty przewozowe? Co jeśli nie mam takiej możliwości?

Etykieta jest najważniejszym dokumentem niezbędnym do prawidłowej realizacji usługi transportowej i potwierdzeniem opłacenia zlecenia. To na niej zakodowane są wykupione przez Ciebie usługi dodatkowe, wskazany jest adres doręczenia i numer przesyłki wraz z kodem kreskowym. Dzięki temu, że przewoźnik skanuje kod kreskowy, możesz śledzić przesyłkę i weryfikować statusy z przebiegu transportu.
W przypadku braku naszej etykiety kurier może odmówić przyjęcia przesyłki i naliczyć dodatkowo opłatę za tzw. pusty podjazd. Koszt ten ponosi Zleceniodawca zamówienia, dlatego dopilnuj, aby nadawca, który będzie przekazywał paczkę kurierowi, na pewno wydrukował naszą etykietę i nakleił ją na przesyłkę.

Istnieje jednak możliwość nadawania przesyłek bez konieczności drukowania etykiety. Taka usługa dostępna jest u wybranych przewoźników. Możesz z niej skorzystać, zaznaczając w formularzu zamówienia przesyłki opcję “Nie chcę drukować” przy sekcji Dokumenty przewozowe. 

Ważne: Pamiętaj, że aby prawidłowo nadać przesyłkę, korzystając z opcji “Nie chcę drukować”, powinno się postępować zgodnie z wytycznymi danego przewoźnika. Rezygnując z drukowania etykiety, zapisz numer przesyłki czy kod nadania na paczce w zależności od wymagań poszczególnej firmy kurierskiej. 


Możesz w dowolny sposób nadać przesyłkę — masz możliwość zanieść ją do Punktu lub Automatu paczkowego, a jeśli jako sposób nadania wybierzesz Kuriera, kierowca dostarczy dokumenty i odbierze od Ciebie paczkę. Warto pamiętać, że odbiór przesyłki przez kuriera może odbyć się najwcześniej w następnym dniu roboczym po złożeniu zamówienia, dlatego jeżeli zależy Ci, aby nadać paczkę szybciej, skorzystaj z opcji nadania w Punkcie lub Automacie. 
Pamiętaj, że złożenie zamówienia z opcją bez wydruku dokumentów przewozowych wyklucza możliwość zastosowania innych danych na etykiecie (nawet jeśli masz tę opcję aktywną na swoim koncie).
 

Kiedy nie drukuje się dokumentów przewozowych?

Przewoźnicy ustalają własne zasady dotyczące dokumentów przewozowych, dlatego sprawdź, kiedy nie masz obowiązku samodzielnie ich drukować. 
Dokumentów nie musisz drukować, gdy zamawiasz:

  • Przesyłki w ramach usługi “Nie chcę drukować”:

⇒ przesyłki krajowe i eksportowe DPD z podjazdem Kuriera - kurier przywiezie etykietę jedynie wtedy, gdy zostanie zaznaczona opcja "Nie chcę drukować" w formularzu zamawiania przesyłki,
⇒ przesyłki krajowe i eksportowe DPD z nadaniem w Punkcie lub Automacie - możliwe nadanie paczki bez etykiety, gdy zostanie zaznaczona opcja "Nie chcę drukować" w formularzu zamawiania przesyłki - niżej znajdziesz więcej informacji na ten temat,
⇒ przesyłki krajowe DHL z podjazdem Kuriera  - kurier przywiezie etykietę jedynie wtedy, gdy zostanie zaznaczona opcja "Nie chcę drukować" w formularzu zamawiania przesyłki (usługa jest dodatkowo płatna),
⇒ przesyłki InPost z nadaniem w Punkcie lub Automacie - możliwe nadanie paczki bez etykiety, gdy zostanie zaznaczona opcja "Nie chcę drukować" w formularzu zamawiania przesyłki (usługa jest dodatkowo płatna) - niżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

  • Inne przesyłki: 

⇒ przesyłki importowe DPD - kurier sam dostarcza etykietę w ramach usługi  i nie ma możliwości samodzielnego wydruku dokumentów, 
⇒ przesyłki eksportowe oraz importowe GLS - kurier zawsze sam dostarcza etykietę w ramach usługi i nie ma możliwości samodzielnego wydruku dokumentów,
⇒ przesyłki miejskie Xpress Delivery - usługa jest realizowana bez etykiety. Wystarczy zapisać numer przesyłki na paczce
⇒ przesyłki miejskie Deligoo - usługa jest realizowana bez etykiety. Wystarczy zapisać numer przesyłki na paczce
⇒ przesyłki Meest z podjazdem Kuriera - kurier sam dostarcza etykietę w ramach usługi  i nie ma możliwości samodzielnego wydruku dokumentów,
⇒ przesyłki Meest z nadaniem w Punkcie - usługa jest realizowana bez etykiety. Nadanie odbywa się za pośrednictwem kodu nadania. 

Nadanie w Punkcie/Automacie bez etykiety w InPost 

Usługa dostępna jest dla nadań w Puntach lub Automatach, po wyborze opcji “Nie chcę drukować”. Mapa punktów do wyboru pokaże jedynie te punkty, które realizują usługę nadania bez etykiety. 
Tuż po złożeniu zamówienia na adres e-mail Nadawcy trafi wiadomość wysłana bezpośrednio przez InPost (nie Furgonetkę!) zawierająca kod nadania. Należy go podyktować pracownikowi punktu POP lub użyć w Paczkomacie, aby otworzyć skrytkę.

WAŻNE! Nie musisz umieszczać na paczce numeru przesyłki (to dobra wiadomość, bo w InPost są one dość długie i łatwo o pomyłkę). Do identyfikacji przesyłki służy 9-cyfrowy kod nadania i warto go zapisać na przesyłce. Przy okazji ułatwi Ci to podyktowanie kodu pracownikowi punktu lub wpisanie go na klawiaturze w Paczkomacie. 
 

Nadanie w Punkcie/Automacie bez etykiety w DPD

Usługa dostępna jest dla nadań w Puntach lub Automatach, po wyborze opcji “Nie chcę drukować”. Mapa punktów do wyboru pokaże jedynie te punkty, które realizują usługę nadania bez etykiety. 
Po wskazaniu wybranego punktu lub automatu, a tuż po złożeniu zamówienia otrzymasz od nas kod kreskowy służący do nadania paczki:
– wyślemy go na podany przez Ciebie w zamówieniu adres e-mail Nadawcy wraz z instrukcją nadania;
– dodatkowo przez 30 dni będziemy go wyświetlać w szczegółach zamówienia (w Twoim Panelu Klienta).

Nadając przesyłkę w punkcie z obsługą DPD Pickup, pokaż pracownikowi otrzymany od nas kod kreskowy. Możesz też podyktować obsłudze punktu numer przesyłki. 
Z kolei stojąc przy automacie paczkowym wskazanym w zamówieniu, zeskanuj na urządzeniu kod kreskowy, aby otworzyć skrytkę.

WAŻNE! Na opakowaniu koniecznie zapisz numer przesyłki DPD! Jest to niezbędne do identyfikacji Twojej paczki i jej dalszego, prawidłowego transportu. Skoro paczka nie ma etykiety, będzie można ją rozpoznać tylko po numerze zamówienia.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

Napisz do nas

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć.

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar
o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem