Jak możemy Ci pomóc?

Szukanie wg kategorii

Dlaczego przewoźnik doliczył dopłatę?

Usługi kurierskie przydają się nam w życiu coraz częściej. Zakupy w sklepach stacjonarnych, sprzedaż nieużywanych rzeczy na portalach ogłoszeniowych, wysyłka prezentów – wiele jest sytuacji, kiedy potrzebujemy przetransportować konkretny towar nawet na odległość kilkuset kilometrów. Brak możliwości osobistego dostarczenia takiej rzeczy nie jest już wcale problemem, bo zawsze można wysłać paczkę kurierską. Czasami jednak taka paczka wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Dopłaty do przesyłek są naliczane przez firmy kurierskie na podstawie wytycznych ustalonych w regulaminach. Gdy Przewoźnik zweryfikuje nadaną przesyłkę i uzna, że nie zgadza się z jego wytycznymi, bądź odbiega wymiarami, czy wagą od tego, co podał użytkownik zamawiając paczkę, wtedy dolicza opłatę. Jeśli przesyłka została nadana przez nasz serwis, firma kurierska przekazuje informację o dopłacie za naszym pośrednictwem. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule na blogu.  

Sytuacje, w których przesyłka może wymagać dopłaty

Dopłata za przesyłkę często pojawia się w sytuacji, kiedy parametry przesyłki zadeklarowane podczas składania zamówienia nie są zgodne ze stanem faktycznym. Zwykle dotyczy to przekroczenia wymiarów lub wagi, jednak przewoźnik może naliczyć dodatkową opłatę za tzw. "element niestandardowy. Cenniki oraz różnego rodzaju tabele opłat obowiązują wyłącznie w sytuacji, kiedy dana przesyłka jest uznawana za standardową, czyli mieści się w przedziale wagowym i gabarytowym przyporządkowanym do danej ceny. Co istotne, cenniki określają cenę podstawową, bez uwzględniania ewentualnych usług dodatkowych, które mogą być dodatkowo płatne.

Dopłata u przewoźnika zdarza się najczęściej w przypadku przesyłek niestandardowych. Przesyłki niestandardowe są przesyłkami, które z konkretnych względów wymagają specjalnego traktowania:

  • mają wymiary przekraczające limity określone przez daną firmę kurierską;
  • cechują się nieregularnym kształtem (np. trójkątnym, okrągłym, kulistym lub cylindrycznym);
  • mają opakowanie z folii, która  nie pozwala na automatyczne sortowanie przesyłki;
  • zawierają kruchą lub płynną zawartość;
  • ich zawartość stwarza zagrożenie w przewozie (np. grozi uszkodzeniem innych paczek);
  • mają wagę większą niż 30 kg (niektórzy przewoźnicy pozwalają na wysłanie standardowych paczek o wadze 31-32 kg).

Wszystkie te cechy powodują, że taka paczka nie może być automatycznie sortowana. Trzeba ją sortować ręcznie, a to podnosi koszty obsługi. Również magazynierzy i kurierzy muszą poświęcić takiej paczce więcej uwagi, a większa uwaga oznacza wyższe koszty i pojawia się dopłata za paczkę niestandardową. W przypadku błędnego wyliczenia wagi i wymiarów przesyłki, firma kurierska może doliczyć dopłatę po zakończeniu realizacji zlecenia. Kwota jest bezpośrednio doliczana przez przewoźników, serwis Furgonetka otrzymuje jedynie informację o należności i przekazuje ją klientowi.

W większości firm kryteria klasyfikacji paczek jako niestandardowe są dość podobne, jeśli chodzi o wymiary i wagę, ale występują tutaj niewielkie różnice. Jeśli chodzi o długość, za niestandardową przesyłkę poszczególne firmy uznają paczki o długości przekraczającej np. w:

  • DHL – 140 cm
  • DPDPocztex, FedEx  – 150 cm

Oczywiście również przesyłki niestandardowe mają limity i jeśli Twoja przesyłka będzie dłuższa niż maksymalna długość tolerowanej przez daną firmę przesyłki niestandardowej, to kurier może odmówić przyjęcia takiej paczki.

W związku z tym, że w firmach kurierskich obowiązują ograniczenia gabarytowe, firmy te proponują dodatkowe rozwiązania.

Dlaczego firmy kurierskie stosują ograniczenia gabarytowe?

Limity wagowe i limity dla wymiarów przesyłek nie są kwestią przypadku bądź też „widzimisię” firm kurierskich. Wynikają z kilku ważnych powodów, między innymi z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa transportu i chodzi tutaj o bezpieczeństwo kuriera oraz innych uczestników ruchu drogowego, ale też o bezpieczeństwo innych przesyłek, które podróżują wspólnie w przestrzeni ładunkowej.

Każdy samochód transportujący przesyłki kurierskie może być obciążony wyłącznie do konkretnej wagi (DMC). Dodatkowo im mocniej obciążony jest samochód, tym więcej spala paliwa, a więc wzrastają koszty jego eksploatacji, a tym samym koszty całego biznesu. Ważne jest także rozmieszczenie paczek – np. jedna nie może uszkadzać drugiej, a cięższe nie mogą leżeć na lżejszych. Kolejną kwestią jest też wspomniane wcześniej automatyczne sortowanie. Zastosowanie sortowników obsługujących paczki standardowe jest tańsze niż zatrudnienie personelu, który ręcznie sortuje paczki niestandardowe.

Jak wysyłać paczki, by unikać dopłat?

Pamiętaj, że dopłata do przesyłki kurierskiej występuje zwykle wtedy, kiedy ta przesyłka nie spełnia standardowych norm określonych przez danego przewoźnika, bo jest np. za długa, ale można znaleźć na to sposób. Część przedmiotów da się rozkręcić i tym samym zmniejszyć rozmiary paczki, a jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo wysyłanych elementów. Niestety w przypadku dużej wagi niewiele da się zrobić, a jedyne, co może ograniczyć koszty, to porównanie oferty różnych firm kurierskich i wybranie tej najtańszej.

Zamówienie kuriera przez internet za pośrednictwem serwisu Furgonetka.pl pozwala łatwo porównać koszty dostaw w różnych firmach kurierskich. W takiej sytuacji na Nadawcy paczki spoczywa też obowiązek jej zmierzenia i zważenia. Jeśli między deklarowanymi, a faktycznymi wymiarami czy wagą pojawią się rozbieżności, będzie trzeba do takiej przesyłki dopłacić. Przed skorzystaniem z oferty danej firmy kurierskiej warto sprawdzić regulamin, jaki w niej obowiązuje i limity dla konkretnych przesyłek, a wtedy opłaty nie będą zaskoczeniem.

Czasami też rozdzielenie przesyłki na dwie paczki będzie tańsze niż skorzystanie z opcji przesyłki niestandardowej, co również trzeba wziąć pod uwagę. Dopłata za przesyłkę niestandardową może mieć różną wysokość – zwykle jest to od kilku do kilkudziesięciu złotych, ale w niektórych przypadkach będzie to ponad 100 zł, więc rozdzielenie paczki wyjdzie dużo taniej.

Jeśli chcesz ograniczyć koszty związane z wysyłką kurierska, najlepiej będzie porównać usługi kurierskie na stronie Furgonetka.pl i w opcji wysyłki w razie potrzeby od razu zaznaczyć, że chodzi o paczkę niestandardową, dlatego że nie podanie takiej informacji wcale nie spowoduje, że będzie można uniknąć dodatkowych kosztów.

Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię.

0 / 280

Dziękujemy za opinię.
Dziękujemy za sugestię.

Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Obsługi Klienta pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 16:00.

Napisz do nas

O co chcesz nas zapytać?

Cenę przesyłki możesz sprawdzić samodzielnie w Cenniku. Jeżeli masz dodatkowe pytania, podaj w wiadomości dokładną wagę i wymiary (długość, szerokość, wysokość) przesyłki oraz kod pocztowy nadawcy i odbiorcy.
Jeżeli planujesz wysyłać większą liczbę paczek, zapytaj o ofertę. Wiadomość z tym tematem trafi do działu handlowego.

Dodaj Kolejny załącznik (opcjonalnie)
Wybierz pliki z dysku. Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Jeśli Twoja sprawa dotyczy konkretnych przesyłek, koniecznie podaj ich numery. Pole możesz pominąć w przypadku pytań ogólnych.

Nie można załączyć plików:

Możesz przesłać 10 plików do 5 MB każdy. Dopuszczalne rozszerzenia: jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip, rar

Upuść pliki, aby je załączyć.

Możesz przesłać maksymalnie 10 plików w formacie jpg, jpeg, png, gif, pdf, eml, txt, ps, doc, docx, odt, csv, zip lub rar
o maksymalnym rozmiarze 5 MB każdy.

Furgonetka używa plików cookie. Korzystając z serwisu, wyrażasz zgodę na ich przechowywanie. Rozumiem