Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/08

Jak zapakować opony do wysyłki kurierem?

Opony to jeden z najczęściej wysyłanych elementów motoryzacyjnych. Coraz popularniejsze jest nadawanie ich za pośrednictwem firm kurierskich, gdyż jest to nie tylko wygodne, ale też tanie. Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym pogoda wymusza na nas zmiany opon z letnich na zimowe. Ich wysyłka może zatem dotknąć każdego z nas. Jednym z najważniejszych kwestii jest przygotowanie takiej przesyłki do nadania, dlatego sprawdźcie, jak powinno zapakować opony i wysłać kurierem.

Jak wysłać opony kurierem?

Jedną z podstawowych rzeczy, o których należy pamiętać to fakt, że wysyłana opona musi być sucha i wyczyszczona. Dodatkowo ważne jest jej odpowiednie zapakowanie. Firmy kurierskie mają różne wytyczne dotyczące pakowania opon. Są one w dużej mierze podobne. Jednak trzeba je poznać, aby uniknąć ewentualne zakwalifikowania paczki jako niestandardowej. Dobrze zapakowane opony bez problemu można wysłać kurierem jako przesyłka standardowa. O tym, jak odpowiednio przygotować opony do wysyłki u poszczególnych przewoźników możecie przeczytać poniżej.

Jak zapakować opony wysyłając je firmą DPD?

DPD ma jasno sprecyzowane zasady pakowania opon. Jeśli wysyłamy opony przesyłką krajową, to DPD wymaga, aby każda opona była zapakowana pojedynczo i owinięta była taśmą. Etykieta powinna być naklejona na taśmie w taki sposób, aby nie powstały jej zagięcia, a kod kreskowy znajdował się na rancie opony. Poprawnie zapakowana opona powinna wyglądać tak, jak na poniższym zdjęciu.

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem DPD?

Źródło: Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska

Więcej informacji o tym, jak zapakować oponę wysyłając ją firmą DPD możecie znaleźć w specjalnie przygotowanej instrukcji pakowania opon, dostępnej tutaj. Zobaczycie tam również przykłady źle zapakowanych opon, które najprawdopodobniej nie zostaną przyjęte przez kuriera.

Jeśli chcielibyście wysłać same felgi, to ze względu na ich wrażliwość należy je zapakować pojedynczo lub po dwie sztuki w kartony tekturowe z zabezpieczeniem w środku. Natomiast w przypadku wysyłki całych kół (opony + felgi), również pakuje je w dobrze zabezpieczone w środku kartony, ale maksymalnie po jednej sztuce na paczkę. Dodatkowo przesyłka zawierająca w środku koło jest traktowana przez DPD jako przesyłka niestandardowa.

Trochę inaczej określa się zasady pakowania opon w transporcie międzynarodowym realizowanym przez DPD. W tym przypadku mogą być one zapakowane pojedynczo lub po dwie w paczce. Można je owinąć folią stretch, taśmą (jak powyżej) lub zapakować w okrągłą pokrywę kartonową z uchwytami ułatwiającymi przenoszenie paczki. Etykieta adresowa powinna być naklejona w widocznym miejscu, tak by nie powstały na niej zagięcia, zwłaszcza w pobliżu kodu kreskowego. Poprawnie zapakowane opony powinny wyglądać, tak jak na poniższym zdjęciu.

Jak zapakować opony do wysyłki międzynarodowej kurierem DPD?

Źródło: Instrukcja prawidłowego pakowania opon w DPD Polska w serwisie międzynarodowym

Wyjątkiem są przesyłki wysyłane do krajów skandynawskich. Wtedy należy je zapakować albo w folię stretch lub w folię termokurczliwą. Dodatkowo do Szwecji można wysyłać tylko pojedynczo zapakowane opony. Więcej szczegółów znajdziecie w instrukcji prawidłowego pakowania opon dla przesyłek międzynarodowych, który znajdziecie tutaj.

Jak zapakować opony wysyłając je firmą Pocztex?

Szczegółową instrukcję prawidłowego pakowania opon przedstawiła również firma Pocztex. Wysyłając paczkę za jej pośrednictwem, opony należy pakować pojedynczo lub maksymalnie po dwie sztuki. Trzeba je owinąć taśmą. Natomiast etykietę adresową należy nakleić na taśmie w taki sposób, aby na jej powierzchni nie powstały zniekształcenia, zwłaszcza w obrębie kodu kreskowego. Pamiętajmy, że kod kreskowy powinno się umieścić na rancie opony lub ewentualnie na jej bieżniku. Tak jak widać to na poniższym obrazku.

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem Pocztex?

Źródło: Przewodnik Pakowanie opon, Poczta Polska

Więcej informacji o prawidłowym pakowaniu opon dla usługi kurierskiej Pocztex znajdziecie w poradniku dostępnym tutaj.

Jak zapakować opony wysyłając je firmą UPS?

Wysyłając opony firmą UPS należy przykleić szeroki pas taśmy samoprzylepnej przez jej środek. Następnie trzeba owinąć całą oponę w taki sposób, aby taśma przykleiła się do siebie. Etykietę adresową należy przymocować do taśmy na bieżniku opony i zakleić ją przezroczystą taśmą.

Szczegółowe informacje o tym znajdziecie na stronie UPS w centrum pomocy, gdzie są opisane wskazówki odnośnie pakowania przedmiotów o nieregularnych kształtach.

Jak zapakować opony wysyłając je firmą FedEx?

Trochę inaczej wyglądają wytyczne firmy FedEx. Jako wysyłka standardowa będą traktowane wyłącznie opony do samochodów osobowych, dostawczych oraz innych pojazdów o rozmiarze do 17 cali przy założeniu, że ich zewnętrzna średnica nie przekracza 700 mm, pakowane pojedynczo lub podwójnie o wadze nieprzekraczającej 35 kg. Należy je zapakować na jeden z czterech sposób.

1. Okrągła pokrywa tekturowa – powierzchnie opony powinny być zakryte, od góry i od dołu, okrągłymi pokrywami kartonowymi z otworami ułatwiającymi przenoszenie. Pokrywy należy zabezpieczyć i przymocować taśmą polipropylenową, jednak tak, aby nie zasłaniała ona etykiety adresowej.

Jak prawidłowo zapakować opony do wysyłki kurierem FedEx?

Źródło: Instrukcja pakowania opon FedEx

2. Pojedynczy pas kartonowy – opona powinna być owinięta pojedynczym arkuszem kartonu odpowiedniej długości oraz zabezpieczona taśmą polipropylenową, pamiętając o tym, aby taśma nie zakrywała etykiety adresowej.

Jak zapakować oponę do wysyłki za pośrednictwem firmy FedEx?

Źródło: Instrukcja pakowania opon FedEx

3. Folia termokurczliwa – struktura zewnętrzna ofoliowanej opony powinna być gładka, gdyż umożliwia to sortowanie paczki przez przenośnik automatyczny. Etykietę adresową należy nakleić na ostatniej warstwie folii na zewnętrznej krawędzi opony.

Jak zapakować opony do wysyłki firmą FedEx?

Źródło: Instrukcja pakowania opon FedEx

4. Folia stretch – oponę należy owinąć folią typu stretch odporną na rozdarcie. Folia powinna pokrywać co najmniej 3/4 jej powierzchni. Po obu stronach przesyłki powinny znaleźć się otwory w folii ułatwiające przenoszenie opony. Etykietę adresową należy nakleić na płasko.

Jak zapakować opony do wysłania FedEx?

Źródło: Instrukcja pakowania opon FedEx

Więcej informacji i uwag odnośnie pakowania opon wysyłanych za pośrednictwem firmy FedEx znajdziecie w poradniku pakowania opon dostępnym pod tym linkiem.

Opony – wysyłka kurierem

Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Wam trochę temat przygotowania opon do wysyłki ich za pośrednictwem firmy kurierskiej i poradzicie sobie z tym bez problemu. Jeśli będziecie trzymać się wytycznych, to wszystko powinno być dobrze. Szczegóły dotyczące pakowania przesyłek znaleźć możecie zawsze na naszej stronie w zakładce pomoc.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos