Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/06/15

Przesyłka niewymiarowa - co to jest?

Poczta Polska oraz rozmaite firmy nadawcze w swojej ofercie dokładnie określają, jakie wymiary mogą mieć przesyłki. Czasem jednak zaistnieje konieczność wysłania czegoś, co z jakiegoś powodu nie mieści się w ustalonym schemacie, i nie chodzi tu wyłącznie o gabaryty danej rzeczy. Co wówczas powinniśmy zrobić?

Czym jest przesyłka niestandardowa

Kryteria dotyczące gabarytów oraz form przesyłek stosuje się po to, by łatwiej było je sortować. Co to oznacza? Sortowanie ma na celu poukładanie paczek ze względu na miejsce odbioru, wagę oraz rozmiar. Wszystko po to, żeby je bezpieczniej i szybciej dostarczyć do odbiorcy. Firmy kurierskie mają w swoich regulaminach jasno podane, ktore paczki traktowane są jako standardowe, a które nie zaliczają się do tej kategorii.

Niestandardowe są między innymi:

  • paczki mające nietypowy kształt (np. krzesło zapakowane z uwzględnieniem nóg oraz oparcia, które w efekcie nie jest prostopadłościanem),
  • towary kruche i łamliwe, które mogą wymagać przedsięwzięcia szczególnych środków ostrożności;
  • przesyłki pozbawione kartonu lub innego rodzaju opakowania;
  • paczki nie nadające się do automatycznego sortowania z innego powodu, np. owinięcia folią stretch, która utrudnia przesuwanie się po liniach sortownic.

Pracownicy firm kurierskich starają się tak ładować przesyłki w autach dostawczych, aby ułożone one były w kolejności doręczeń, ale także zgodnie z ich wymiarami i wagą. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo transportu oraz uniknięcie sytuacji, w której paczki niestandardowe zostaną uszkodzone lub spowodują uszkodzenie innych przesyłek.

Pocztą czy kurierem?

Kiedy chcemy nadać przesyłkę niewymiarową, najlepiej od razu zorientować się, czy dana instytucja w ogóle obsługuje ten typ paczek. Usługi takiej nie prowadzą np. firmy: GLS i DPD. Firmy kurierskie realizujące transport przesyłek niestandardowych określają natomiast, jakie parametry musi taka paczka spełnić, czyli wyznaczają maksymalne wymiary i wagę przesyłki. Zanim więc zdecydujemy się skorzystać z ich usług, sprawdźmy tabele opłat oraz wytyczne dotyczące paczek, m.in. instrukcje pakowania. Przesyłka zostanie zakwalifikowana jako niestandardowa, jeśli spełnia przynajmniej jedną z poniższych przesłanek:

  • ma większy gabaryt lub wagę niż przewidują to limity ustalone w ofercie poczty lub firmy kurierskiej;
  • ma kulisty lub nieregularny kształt,
  • posiada niestandardowe opakowanie (np. tuba mocowana gumkami lub zabezpieczona folią);
  • składa się z luźnych, ciężkich elementów, występuje w postaci płynnej lub jej zawartość jest wyjątkowo delikatna (np. przesyłki z dopiskiem „Uwaga szkło”);
  • z innego powodu jest nietypowa.

Niestandardowe przesyłki w firmach kurierskich

Poszczególni kurierzy przyjmują różne kryteria klasyfikacji. Jeżeli chodzi o wagę, to większość firm za przesyłki niewymiarowe uznaje takie, których masa przekracza 30 kg. DHL, dla porównania, ma limit 31,5 kg. U tego kuriera opłata za paczkę nieprzekraczającą tej wagi wynosi ok. 20 zł, dla cięższych – już ok. 120 zł. Ponadto dla przesyłek o masie powyżej 31,5 kg suma wymiarów, czyli długości, szerokości i wysokości nie może być większa niż 600 cm, przy czym najdłuższy bok nie może przekraczać 400 cm. Maksymalna waga paczki, której podstawa najdłuższego boku wynosi ponad 200 cm, lecz nie przekracza 400 cm, wynosi 70 kg.

Z kolei w firmie UPS niestandardowa przesyłka ma wagę powyżej 32 kg. Cena stosunkowo małej paczki niestandardowej to ok. 15 zł, zaś tzw. Dużej Paczki – ok. 100 zł. Przesyłka jest uznawana za dużą, także jeśli jej długość oraz obwód wynoszą łącznie ponad 330 cm, lecz nie przekraczają maksymalnego rozmiaru paczki w UPS, tj. 419 cm. Pamiętajmy więc, że cena za przesyłkę lekką, lecz dużych rozmiarów też będzie wyższa, ponieważ płacimy za gabaryt (tzw. cena gabarytowa).

Wygodniej przez Internet

Koszt przesyłki niestandardowej trudno samodzielnie oszacować, jednak mogą nam posłużyć do tego celu kalkulatory online. Każdy przewoźnik ma własne wytyczne dotyczące tego typu paczek i własny cennik za związane z nimi usługi. Jeżeli chcemy sprawdzić, w której firmie najkorzystniej będzie nadać naszą przesyłkę, można skorzystać z wygodnych porównywarek internetowych na stronach platform usług kurierskich oraz zorientować się, czy w przypadku konkretnej rzeczy możemy zamówić kuriera przez Internet. Online zapoznamy się także z instrukcją pakowania i zabezpieczenia paczki o nietypowym gabarycie.

Są też przedmioty, których firmy kurierskie zwyczajnie nie przyjmują np. żywe zwierzęta. Tu możesz sprawdzić, jakie dokładnie to są rzeczy. Na szczęście są też inne opcje przewozu tego typu ładunków – tak zwane giełdy transportowe. Jeśli nigdy o nich nie słyszałeś, tu możesz sprawdzić czym się zajmują.

Czy to w ogóle opłacalne?

Wysłanie przesyłki niestandardowej nastręcza wielu trudności. Jest kłopotliwe pod względem logistycznym, a także generuje spore koszty. Ceny za jej wysyłkę wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od firmy oraz cech samej paczki. Nie jest to więc szczególnie opłacalne, ale czasem nie mamy możliwości osobistego dowiezienia danej rzeczy do miejsca przeznaczenia. W takim wypadku możemy jednak próbować zminimalizować koszty. Sposobem na to jest np. rozdzielenie przedmiotu na dwie części, z których każda zmieści się do standardowego kartonu. Można też dokładnie przeanalizować inne oferty dostępne na rynku np. wspomniane wcześniej giełdy transportowe i skorzystać z promocyjnych rozwiązań. Z uwagi na fakt, że przesyłka niestandardowa jest usługą, która może wiązać się ze sporym wydatkiem, z tej drogi warto korzystać jedynie w ostateczności, po wyczerpaniu innych opcji.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos