Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/30

Jak zapakować i wysłać niestandardową przesyłkę?

Znacie tę sytuację, gdy trzeba coś wysłać, prawda? Kiedy dodatkowo do przetransportowania mamy duże i niewymiarowe rzeczy pojawia się nie tylko problem wyboru przewoźnika, ale również kwestia prawidłowego zapakowania takiej przesyłki. Przecież roweru lub wózka nie wrzucimy do zwykłego kartonu. Zarówno nam – klientom, jak i firmom kurierskim zależy na bezpiecznym transporcie przewożonego towaru. Dodatkowo niestandardowe przesyłki mogą nie przejść przez automatyczne sortery, co wymaga sortowania ręcznego i zaangażowania większej ilości pracowników firmy kurierskiej. Zatem warto wiedzieć, jak odpowiednio zapakować i wysłać niestandardową przesyłkę.

Poznaj najczęściej wysyłane produkty niestandardowe oraz sposoby ich pakowania. Zapobiegniesz dzięki temu odmowie przewozu paczki, naliczeniu dodatkowych kosztów oraz wydłużeniu czasu dostawy.

Kiedy paczka jest niestandardowa?

Każda firma kurierska i świadcząca usługi logistyczne zwykle ma swoje wymagania i obostrzenia dotyczące przesyłek. Konkretne wytyczne i parametry określające czy przesyłka jest standardowa czy niestandardowa zawarte są w regulaminach. Zazwyczaj za przesyłkę niestandardową uważa się taką, która przekracza określone wymiary, wagę lub kształt.

Przesyłka niestandardowa w DPD

Zgodnie z kryteriami ustalonymi przez DPD paczka niestandardowa jest określana przez 3 parametry:

 • kształt – np. ma wystające elementy, nie jest prostopadłościanem;
 • długość – 175-300 cm;
 • sposób pakowania.

Na grafice poniżej możecie zapoznać się z rodzajami paczek, które są uznawane za niestandardowe w DPD.

Jakie ma wymiary paczka standardowa w DPD?

Jakie wymiary ma standardowa paleta w DPD?

Maksymalne wymiary paczki i palety w DPD?

Źródło: www.dpd.com.pl

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie przewoźnika.

Przesyłka niestandardowa w DHL

Podobnie jak w przypadku DPD przesyłki standardowe muszą mieć regularne kształty prostopadłościanu oraz być łatwe w sortowaniu. Maksymalne wymiary paczek to 1,2 x 0,6 x 0,6 m. Zawartość paczek standardowych nie powinna zawierać elementów, które mogą przebić opakowanie zewnętrzne, a wolna przestrzeń w paczce powinna być wypełniona np. styropianem lub piankami. DHL dopuszcza opakowania w kształcie tuby o wymiarach 10×15 cm, jednak tylko jeśli nie przekręcają się na sorterze.

W DHL za przesyłkę niestandardową uważa się każdą przesyłkę, która nie może być sortowana w sposób automatyczny (wymagane jest sortowanie ręczne) lub zawiera ona towar kruchy lub delikatny. Zaliczamy do nich przesyłki o nieregularnych kształtach, owinięte jedynie tekturą lub folią, wymagające pionowego ustawienia lub z ostrymi elementami.

Istotną informacją jest to, że DHL przyjmuje przesyłki o wadze do 1000 kg. Jednak jeśli waga przesyłki przekracza 50 kg, musi ona zostać umieszczona na palecie. Ponadto niektóre towary o wadze poniżej 50 kg (np. lodówka, pralka, kuchenka) dla bezpieczeństwa także muszą być przewożone na palecie.

DHL niestandardowe

Źródło: www.dhl.com.pl

Więcej szczegółów na temat standardów i niestandardów w DHL znajdziesz tutaj.

Przesyłka niestandardowa w Pocztex

Przesyłką niestandardową jest taka, której suma wymiarów (dł.+szer.+wys.) mieści się między 250 cm a 300 cm. Podobnie jak w innych firmach, przesyłka taka ma nieregularny kształt, często z wystającymi elementami.

Co to jest przesyłka niestandardowa?

Co to jest przesyłka niestandardowa?

Źródło: www.poczta-polska.pl

Informacje na temat przesyłek niestandardowych w Pocztex są dostępne tutaj.

Przesyłka niestandardowa w UPS

W UPS przesyłki niestandardowe, przy których wymagana jest dodatkowa obsługa oraz pobierane są za nie dodatkowe opłaty to:

 • przesyłki o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym, z wystającymi elementami;
 • przesyłki składające się z kilku odrębnych części, połączonych w jedną, nieregularną całość;
 • przesyłki o wadze powyżej 32 kg pakowane w folię stretch;
 • przesyłki, których dłuższy bok przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cm;
 • maksymalne wymiary dla paczki niestandardowej to: <= 330 cm;
 • tzw. „duża paczka” (gdzie suma długości oraz obwodu mieści się w przedziale 330 cm – 419 cm, minimalna waga podlegająca opłacie wynosi 40 kg).

Więcej informacji na temat przesyłek niestandardowych w UPS.

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?

Nie tylko nam zależy na transporcie przesyłki bez uszkodzenia jej zawartości. To ważne także dla firm kurierskich. Bardzo często ma na to wpływ sposób zapakowania przesyłki, stąd też na stronach przewoźników możemy znaleźć wskazówki oraz szczegółowe instrukcje dotyczące opakowania, jak i właśnie sposobu pakowania. Dotyczy to zarówno przesyłek standardowych, jak i niestandardowych. Ogólne zasady pakowania przesyłek to:

1. Zapakuj towar w wytrzymały i odporny na zniszczenia karton

Opakowanie zewnętrzne powinno być trwałe i w miarę odporne na zniszczenia. Dobrze sprawdzą się dwuwarstwowe kartony wykonane z odpornej na wilgoć tektury. Pamiętaj, że im cięższa jest zawartość paczki, tym solidniejsze powinno być opakowanie zewnętrzne.

2. Zabezpiecz wolne przestrzenie paczki i wysyłany towar

Aby zabezpieczyć zawartość paczki przed przemieszczaniem się w opakowaniu w trakcie transportu oraz przed jej zniszczeniem wszelkie puste przestrzenie wewnątrz pudełka powinny być wypełnione odpowiednim materiałem. Jako wypełniacz możesz wykorzystać folię bąbelkową, styropian, poduszki wypełnione powietrzem czy skropak. Jeśli wysyłasz ciężkie przedmioty dobrze jest użyć dopasowanych do przedmiotu form styropianowych.

Najczęstsze metody zabezpieczania wysyłanych towarów oprócz wypełnienia to:

 • owijanie i zawijanie – chroni przed zarysowaniem;
 • blokowanie – utrzymuje towar w stałej pozycji;
 • zawieszanie – produkt znajduje się w środku kartonu;
 • amortyzowanie – chroni przed wstrząsami;
 • przekładanie – oddziela od siebie produkty.

Niekiedy stosuje się kilka metod na raz.

Jak prawidłowo zapakować przesyłkę?

Źródło: serwispak.com

3. Zabezpiecz paczkę na zewnątrz

Paczka musi być szczelnie zamknięta ze wszystkich stron. Dobrą praktyką jest owinięcie jej taśmą pakowną, a w przypadku ciężkich przesyłek dodatkowo jeszcze folią.

4. Naklej odpowiednie etykiety

Jeśli w paczce znajdują się towary delikatne lub kruche naklej etykiety dodatkowe informujące o zawartości przesyłki. Dzięki temu kurier będzie wiedział, że należy się z taką paczką obchodzić delikatniej. 

Czytaj także o tym, co można a czego nie wolno wysłać kurierem: Nadaje się czy się nie nadaje? Czyli co możesz przesłać kurierem i na jakich warunkach.

Jak zapakować przedmioty niestandardowe o nieregularnych kształtach?

Bardzo często towary o nieregularnych kształtach, duże i z wystającymi elementami trudno jest zapakować w standardowe pudełka. Takie towary wymagają specjalnego opakowania, które umożliwi ich transport, a także zabezpieczy je przed zniszczeniem.

Ogólne wskazówki dotyczące paczek niestandardowych:

 • należy dokładnie zabezpieczyć całą przesyłkę, nie zostawiając niezabezpieczonych elementów;
 • w przypadku mebli tapicerowanych i innych towarów wykonanych z tkanin warto użyć opakowania foliowego;
 • etykietę z adresem najlepiej umieścić na płaskiej powierzchni produktu;
 • warto użyć dodatkowych wzmocnień w formie taśm czy tektury.

Wskazówka: Do produktów niestandardowych zaliczamy m.in. rowery, kanistry, wiadra, puszki z farbą, worki z produktami sypkimi (w tym karma dla zwierząt), opony zapakowane więcej niż dwie w jednej przesyłce, części samochodowe, wystające elementy z paczek, przeszkadzające w sortowaniu mechanicznemu, meble, paczki o nieregularnych kształtach, małe elementy zapakowane wyłącznie w foliopak, palety, podpaletowania, skrzynie.

Poniżej wspomnę o tym, jak zapakować popularne i stosunkowo często wysyłane produkty o nieregularnych kształtach.

Jak zapakować rower?

Transport roweru za pośrednictwem firmy kurierskiej wymaga jego demontażu, by móc schować wszystkie jego elementy w karton o dopuszczalnych wymiarach.

Demontaż roweru i przygotowanie go do wysyłki:

 • należy odkręcić przednie koła, kierownicę oraz siodełka (koło i kierownicę najczęściej przykręca się do ramy),
 • aby uniknąć przebicia kartonu przez odsłonięty widelec i inne wystające elementy, które pozostaną po demontażu należy owinąć je folią bąbelkową albo przykryć plastikowymi zaślepkami,
 • małe i delikatne elementy, takie jak dzwonek czy oświetlenie należy owinąć folią i schować razem w foliowej torebce lub malutkim kartoniku, by żaden z elementów się nie zgubił oraz nie przemieszczał się podczas transportu,
 • należy odkręcić także pedały – dzięki temu zmniejszymy szerokość paczki,
 • wszystkie elementy roweru najlepiej umieścić w dużym kartonie, który dodatkowo zabezpiecz z zewnątrz taśmą lub folią ochronną,
 • puste przestrzenie wewnątrz paczki powinniśmy wypełnić styropianem lub innym wypełniaczem.
Jak zapakować rower do wysyłki kurierem?

Źródło: dwabaranki.pl

Jak zapakować pralkę?

Pralki i inny sprzęt RTV/AGD najlepiej przewozić w oryginalnych opakowaniach producenta. Jak to zrobić dokładnie:

 • wewnątrz kartonu powinno być styropianowe wypełnienie dopasowane do przewożonego przedmiotu – zapobiegnie to przesuwaniu się produktu podczas transportu,
 • pozostałe wolne przestrzenie powinny być wypełnione dodatkowym wypełniaczem,
 • na rogach i krawędziach narażonych na uszkodzenia warto dać dodatkowe wzmocnienia,
 • elementy szklane najlepiej zabezpieczyć styropianem lub innym tworzywem,
 • dodatkowo przesyłki o wadze powyżej 50 kg powinny być spakowane na palecie i nie wystawiać poza jej obrys.
Jak zapakować pralkę do wysyłki kurierem?

Źródło: www.dpd.com.pl

Szukasz taniego i sprawdzonego transportu dla swoich dużych, niestandardowych przesyłek? Skorzystaj z Furgonetka Giełda i wysyłaj nawet 60% taniej.

Jak zapakować opony?

Zgodnie z wytycznymi UPS każdą oponę należy zapakować w następujący sposób:

 • przykleić szeroki pas taśmy samoprzylepnej przez środek opony, a następnie owinąć całą oponę w taki sposób, aby taśma przykleiła się do siebie;
 • wypełnioną etykietę adresową przymocować do warstwy taśmy na bieżniku;
 • etykietę zakleić przezroczystą taśmą.

Firma kurierska DPD ma jasno sprecyzowane zasady pakowania opon. Jeśli chcemy wysłać opony przesyłką krajową, to DPD wymaga, aby:

 • każda opona była zapakowana pojedynczo;
 • opona powinna być owinięta taśmą;
 • etykieta powinna być naklejona na taśmie w taki sposób, aby nie powstały jej zagięcia, a kod kreskowy znajdował się na rancie opony.

Poniżej przykład prawidłowo zapakowanej opony według DPD.

Jak zapakować opony w DPD?Źródło: www.dpd.com.pl

Więcej informacji o tym jak zapakować i wysłać opony kurierem znajdziesz tutaj.

Podsumowując

Prawidłowo zapakowane przesyłki gwarantuje jej bezpieczny transport, na czym to nam powinno zależeć w pierwszej kolejności. Szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące pakowania produktów niestandardowych znajdziemy na stronach przewoźników – bardzo często w specjalnie przygotowanych poradnikach lub po prostu w regulaminie firmy kurierskiej.  Jak przygotować przesyłkę do przekazania firmie kurierskiej krok po kroku zostało opisane np. na stronie UPS

Pamiętaj, że niewiedza nie skreśla nas z obowiązku prawidłowego zapakowania, a tym samym zabezpieczenia paczki. Staranne zastosowanie się do zaleceń kurierów pozwoli uniknąć Ci dodatkowych opłat,  odmowy przyjęcia paczki albo jej uszkodzenia w trakcie transportu. Nie zapominaj także o dopuszczalnych wymiarach i wadze paczki, zwłaszcza że mogą być one inne u różnych przewoźników. Rygorystyczne obostrzenia kurierów nie wynikają z chęci utrudnienia nam życia. Im także zależy na bezpiecznym i sprawnym przewozie przesyłek, a tym samym na zadowoleniu swoich klientów.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com