Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/06/15

nadanie-paczki-w-punkcie-na-czym-polega-usluga-furgonetka-shortNie lubisz czekać na kuriera aż przyjedzie po przesyłkę? Wolisz brać sprawy w swoje ręce i załatwiać je, gdzie i kiedy Ci pasuje? Korzystaj z możliwości nadania przesyłki w punkcie. Sprawdź, jak krok po kroku zamówić taką usługę w serwisie Furgonetka.pl i jak nadać paczki w punktach u różnych przewoźników.

Jak działa nadanie przesyłki w punkcie? 

Nadanie paczki w punkcie to usługa kurierska, która umożliwia wysłanie przesyłki w placówce u przewoźnika lub pośrednika. Oznacza to, że możesz zgłosić się do sklepu lub punktu handlowego (np. UPS Access Point), podejść do maszyny paczkowej (np. Paczkomaty InPost), wybrać punkt usługowy (np. lokal w sieci Furgonetka Punkt), a nawet udać się na stację benzynową (ORLEN Paczka). 

baner-na-bloga-masz-paczke-do-wyslania

Przesyłkę możesz nadać na miejscu (w automacie czy z pomocą pracowników punktu) lub zamówić wysyłkę wcześniej przez internet i gotową paczkę z naklejoną etykietą zanieść do punktu stacjonarnego wskazanego w zamówieniu. O tym, jak zlecić nadanie przez serwis Furgonetka.pl, przeczytasz w dalszej części wpisu.

Dlaczego nadanie paczki w punkcie to dobry pomysł? 

Jeśli decydujesz się nadać przesyłkę w punkcie, nic Cię nie ogranicza. Nie musisz czekać na kuriera w określonym miejscu i przedziale czasowym, rezygnując ze swoich planów. Największą zaletą takiej usługi jest właśnie samodzielność, rozumiana przez opcję wyboru dogodnego terminu i lokalizacji. 

Ty decydujesz, kiedy i z którego miejsca nadasz paczkę. Zrobisz to wygodnie np. w drodze na uczelnię, z pracy do domu czy na umówione spotkanie. A po chwili spokojnie wrócisz do swoich obowiązków czy planów. 

Nadanie paczki w punkcie to również atrakcyjna opcja do zwrócenia nietrafionych produktów do sklepu internetowego. Zamiast stać w kolejce do okienka pocztowego, możesz nadać przesyłkę zwrotną przez platformę online jednym z kilkunastu dostępnych przewoźników, a potem tylko zanieść paczkę do wybranego punktu kurierskiego. 

Jak zamówić paczkę z nadaniem w punkcie? 

Przesyłkę z nadaniem w punkcie zamówisz wygodnie za pośrednictwem platformy Furgonetka.pl. Jeśli chodzi o ten typ usługi, masz do wyboru dwa sposoby dostawy:

  • Point-to-point, czyli z punktu do punktu (Ty zanosisz przesyłkę do konkretnego punktu, a Adresat odbiera ją w określonym przez Ciebie punkcie). Ten rodzaj dostawy zrealizują dla Ciebie firmy kurierskie: DHL, DPD, Poczta Polska, UPS, InPost oraz ORLEN Paczka.
  • Point-to-door, czyli z punktu pod drzwi (Ty zanosisz przesyłkę do konkretnego punktu, a Adresat otrzymuje ją od kuriera pod wskazanym adresem). Taką usługę zamówisz z przewoźnikami: DHL, DPD, Poczta Polska, UPS, InPost, ORLEN Paczka i GLS.

Jak zamówić przesyłkę na platformie Furgonetka.pl? 

1. Wejdź na stronę Furgonetka.pl i w sekcji Sposób i adres nadania z listy rozwijanej wybierz opcję Nadanie w punkcie, a następnie określ sposób i adres doręczenia – dostosuj wybór w zależności, czy chcesz wysłać paczkę do punktu, czy pod drzwi odbiorcy.

2. Wybierz jedną z dostępnych firm kurierskich i kliknij przycisk Dodaj przesyłkę

3. Uzupełnij dane Nadawcy. W części Sposób nadania pod informacją Dostarczę przesyłkę do punktu wybierz pasujący Ci punkt z rozwijanej listy lub z mapy:

mapa_punktow_furgonetka

Ważne
Jeśli wolisz przejrzeć punkty różnych przewoźników i wybrać jeden z nich na podstawie lokalizacji, możesz określić przewoźnika również na podstawie mapy.

4. Uzupełnij dane Odbiorcy. Jeśli wysyłasz paczkę do punktu, wybierz jedną z dostępnych placówek w części Sposób nadania pod informacją Odbiorca odbierze przesyłkę z punktu – analogicznie jak w punkcie 3. 

5. Określ szczegóły przesyłki i dobierz ew. usługi dodatkowe. 

6. Przejdź do podsumowania i płatności. W tym miejscu zalogujesz się do swojego konta na Furgonetce lub wyrazisz zgodę na rejestrację nowego. 

7. Opłać zamówienie, korzystając ze środków na saldzie lub płatnością online. 

8. Po zaksięgowaniu dokonanej wpłaty lub pobraniu środków, zamówienie zostanie zarejestrowane, a na naszej stronie wyświetli się potwierdzenie rejestracji przesyłki wraz z dostępem do dokumentów przewozowych.

9. Przygotuj paczkę do nadania i zanieś ją do wybranego punktu kurierskiego.

Punkty nadania przesyłek – jak je znaleźć?

Jeśli chcesz znaleźć punkt nadania paczki blisko Twojego domu, możesz skorzystać z intuicyjnej wyszukiwarki punktów. Zobaczysz tam placówki wszystkich firm kurierskich dostępne w Twojej okolicy. Wystarczy, że podasz swój adres, a wyszukiwarka pokaże Ci nie tylko adres lokali, ale też godziny ich otwarcia. Na tej podstawie samodzielnie ustalisz, skąd i kiedy nadasz swoją przesyłkę. Poniżej przeczytasz również, z jakich sieci punktów możesz skorzystać.

Furgonetka Punkt

Furgonetka Punkt to sieć punktów kurierskich, w których nadasz i odbierzesz przesyłki przy okazji załatwiania swoich codziennych spraw. Nasze placówki oferujące usługi kurierskie znajdziesz w niektórych sklepach i lokalach usługowych w całej Polsce. Zrealizujesz tam nadanie przesyłek w ramach usług 12 przewoźników, których posiadamy w ofercie na Furgonetka.pl. Wystarczy, że przy zamawianiu paczki przez nasz system, z mapy punktów wybierzesz jedną z dostępnych placówek sieci. 

DPD Pickup

Sieć obejmująca możliwość nadania i odbioru przesyłek w placówkach partnerskich. Z łatwością nadasz tam lub odbierzesz przesyłkę, a także skorzystasz z szeregu usług dodatkowych, w tym np. z ubezpieczenia paczki czy płatności za pobraniem. 

Jak nadać przesyłkę w punkcie DPD Pickup i jakie dokumenty wydrukować?

Ustal dogodny punkt nadania, następnie wydrukuj protokół przekazania towaru i etykietę z adresem Odbiorcy – naklej ją na przesyłkę, przygotuj paczkę i zanieś ją do wskazanego przez siebie punktu.

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć paczkę do punktu DPD Pickup?

Etykieta DPD nie ma terminu ważności, zatem paczkę można nadać w dowolnym terminie.

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Masz 7 dni kalendarzowych na odbiór paczki, licząc od dnia przekazania przesyłki do punktu DPD Pickup. Jeśli paczka nie zostanie odebrana w podanym terminie, zostanie zwrócona do nadawcy.

3. Czy możesz wybrać zapasowy punkt?

W usłudze DPD Pickup nie ma możliwości wskazania zapasowego punktu DPD Pickup, do którego może nastąpić doręczenie.

Pełną ofertę sprawdzisz w cenniku DPD.

UPS Access Point

UPS Access Point jest usługą, w której przynajmniej jedna strona transportu to punkt. Przesyłka może zostać nadana w punkcie i doręczona do punktu, odebrana od nadawcy i doręczona do punktu lub nadana w punkcie i doręczona pod drzwi odbiorcy. 

Jak nadać paczkę w punkcie UPS Access Point i jakie dokumenty wydrukować?

Wybierz dogodny punkt nadania, wydrukuj etykietę z adresem Odbiorcy i naklej ją na przesyłkę. Jeśli nadajesz paczkę z opcją za pobraniem, dołącz dodatkowo protokół COD. Następnie przygotuj paczkę i zanieś ją do wskazanego przez siebie punktu.

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć paczkę do punktu UPS Access Point?

Etykieta UPS nie ma terminu ważności, zatem paczkę można nadać w dowolnym terminie.

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Masz 10 dni kalendarzowych na odbiór paczki, licząc od dnia przekazania przesyłki do punktu UPS Access Point. Jeśli paczka nie zostanie odebrana w podanym terminie, zostanie zwrócona do nadawcy.

3. Czy możesz wybrać zapasowy punkt?

W usłudze UPS Access Point nie ma możliwości wskazania zapasowego punktu UPS Access Point, do którego może nastąpić doręczenie.

Pełną ofertę sprawdzisz w cenniku UPS.

InPost Paczkomaty 

Paczkomaty InPost to sieć urządzeń do samodzielnego nadawania i odbierania przesyłek, w wybranej przez klienta lokalizacji. Maszyny są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Jak nadać przesyłkę w paczkomacie InPost i jakie dokumenty wydrukować?

Przesyłkę nadaną w naszym serwisie należy zostawić w wybranym paczkomacie. Dostęp do odpowiedniej skrytki uzyskasz po wprowadzeniu na ekranie paczkomatu kodu nadania z etykiety i numeru paczki, który możesz zeskanować lub wpisać ręcznie.

Przesyłkę odbierzesz, wpisując na panelu Paczkomatu InPost numer telefonu komórkowego oraz kod odbioru, otrzymany SMS-em i w wiadomości mailowej. Jeśli posiadasz zainstalowaną aplikację InPost, informację z kodem znajdziesz wyłącznie w aplikacji. Na odebranie paczki masz 48 godzin.

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć przesyłkę do paczkomatu?

Każda przygotowana etykieta ma określoną ważność – 30 dni. Po tym okresie włożenie paczki do paczkomatu nie jest możliwe.

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Masz 48 godzin na odebranie przesyłki w paczkomacie. Jeśli paczka nie zostanie odebrana w tym czasie, zostanie automatycznie zwrócona do Nadawcy na koszt składającego zamówienie.

3. Co zrobić w przypadku awarii paczkomatu?

W razie awarii Paczkomatu należy taki przypadek zgłosić do infolinii technicznej (czynna pod numerami 722 444 000  i 746 600 000), gdzie jest możliwość uzyskania wydłużenia czasu ponad założone 48h.

Pełną ofertę sprawdzisz w cenniku InPost Paczkomaty

ORLEN Paczka 

Usługa jest wspólnym przedsięwzięciem PKN ORLEN i RUCH S.A., który wcześniej był dostawcą “Paczki w RUCHu”. W ramach sieci ORLEN Paczka klienci mogą nadawać i odbierać przesyłki w punktach RUCHu, a także na niektórych stacjach paliw, w automatach paczkowych, w kioskach RUCHu oraz w punktach partnerskich. Usługa działa zarówno w trybie point-to-point, jak i point-to-door. 

Jak nadać paczkę w punkcie ORLEN Paczka i jakie dokumenty wydrukować? 

Zamów przesyłkę przez serwis Furgonetka.pl i wybierz pobliski punkt nadania. W kolejnym kroku wydrukuj etykietę z adresem Odbiorcy i naklej ją na przesyłkę. Przygotuj paczkę zgodnie z zasadami określonymi przez przewoźnika i gotową przesyłkę zanieś np. do automatu, na stację benzynową czy wybranego kiosku. 

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć paczkę do punktu w ramach usługi ORLEN Paczka?

Termin ważności etykiety paczki w ORLEN Paczka wynosi 2 tygodnie od daty jej wygenerowania. Po tym okresie etykieta oraz kod nadania zostają anulowane. 

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Masz 3 dni na odbiór paczki, licząc od dnia otrzymania wiadomości z kodem odbioru. Jeśli paczka nie zostanie odebrana w podanym terminie, zostanie zwrócona do nadawcy.

3. Czy możesz wybrać zapasowy punkt?

W usłudze ORLEN Paczka nie ma możliwości wskazania zapasowego punktu do którego może nastąpić doręczenie.

Pełną ofertę sprawdzisz w cenniku ORLEN Paczka.  

Poczta Polska

Poczta Polska to największy operator pocztowy na polskim rynku. Sieć obejmuje ponad 7500 placówek, filii oraz agencji pocztowych, świadczących usługi kurierskie. W punktach tego przewoźnika nadasz i odbierzesz przesyłki, zakupisz materiały do pakowania, jak również skorzystasz z usług dodatkowych. 

Jak nadać paczkę w punkcie Poczty Polskiej i jakie dokumenty wydrukować? 

Aby nadać przesyłkę w punkcie Poczty Polskiej, wystarczy zamówić usługę przez internet, a następnie wydrukować etykietę i nakleić ją na paczkę. Tak przygotowaną przesyłkę należy zanieść do wybranej placówki pocztowej.

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć paczkę do placówki Poczty Polskiej?

Etykieta nadawcza Poczty Polskiej jest ważna 30 dni.

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Przesyłki Poczty Polskiej w punktach odbioru oczekują na odbiór przez 7 dni. Nie ma możliwości przedłużenia tego terminu.

3. Czy możesz wybrać zapasowy punkt?

Dla przesyłek Poczty Polskiej nie ma możliwości wyboru zapasowego punktu nadania. 

Pełną ofertę sprawdzisz w cenniku Poczty Polskiej

GLS Szybka Paczka 

Szybka Paczka GLS to sieć ok. 4500 punktów kurierskich w całej Polsce. Usługi nadawania i odbioru paczek tej firmy są dostępne w sklepach oraz punktach usługowych. Oprócz standardowej wysyłki przesyłek, placówki umożliwiają także m.in. nadanie przesyłek za pobraniem, zakup materiałów do pakowania i inne usługi dodatkowe. 

Jak nadać paczkę w punkcie GLS Szybka Paczka i jakie dokumenty wydrukować? 

Zleć nadanie paczki przez serwis Furgonetka.pl i wybierz dogodny punkt w swojej okolicy. Po dokonaniu płatności, wydrukuj etykietę z adresem Odbiorcy i naklej dokument na paczkę. Przygotuj przesyłkę i zanieś ją do placówki określonej w formularzu zamówienia. 

O czym należy pamiętać?

1. W ciągu ilu dni możesz dostarczyć paczkę do punktu GLS Szybka Paczka?

Przesyłkę do punktu GLS możesz dostarczyć w ciągu 30 dni. 

2. Ile masz czasu na odbiór przesyłki?

Paczkę GLS w punkcie możesz odebrać w ciągu 7 dni. 

2. Czy możesz wybrać zapasowy punkt?

Dla przesyłek GLS nie ma możliwości wyboru zapasowego punktu nadania. 

Podsumowanie

Usługi nadania w punktach są coraz popularniejsze ze względu na stosunkowo niskie koszty i wygodę. Nadanie paczki w punkcie jest proste i bez problemu każdy sobie z nim poradzi – bez względu na wybraną firmę kurierską. Ważne jest jednak to, żeby pamiętać o wcześniejszym wydrukowaniu i naklejeniu etykiet oraz o wybraniu konkretnego punktu w formularzu zamówienia przesyłki. 

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Artykuł aktualizowany / pierwsza publikacja: 04 / 01 / 2019