Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/06/03

jak-wyslac-paczke-za-pobraniem-furgonetka-short

Sprzedajesz przez internet nieużywane rzeczy, za które kupujący boją się zapłacić z góry? A może po prostu chcesz uatrakcyjnić swoją ofertę sprzedaży i zaoferować odbiorcom paczkę za pobraniem? Przesyłka pobraniowa jest wyjątkowo atrakcyjna dla kupujących, ponieważ uwiarygadnia ofertę. Skoro sprzedawca decyduje się wysłać towar zanim otrzyma pieniądze, to jego propozycja wydaje się uczciwa i zwiększa szanse sprzedaży. Sprawdź, jak wysłać paczkę za pobraniem i o czym pamiętać.

Czym jest przesyłka pobraniowa?

Przesyłka za pobraniem to rodzaj przesyłki kurierskiej, która umożliwia kupującemu opłacenie towaru i dostawy dopiero w momencie odbioru paczki. Pobranie stanowi atrakcyjną alternatywę dla przesyłki przedpłaconej, czyli takiej, za którą zamawiający płaci z góry.

baner-na-bloga-masz-paczke-do-wyslania

W praktyce odbiór należności od Odbiorcy paczki przebiega bardzo prosto. Kurier doręczający przesyłkę pobraniową odbiera kwotę pobrania za paczkę w gotówce lub jako płatność kartą. Kwota zostaje zarejestrowana w systemie firmy kurierskiej i przekazana do Nadawcy przesyłki. Większość przewoźników daje swoim klientom opcję płatności bezgotówkowej, a wręcz do tego zachęca. Taka forma zapłaty ułatwia i przyspiesza rozliczenia.

Dostępność przesyłki pobraniowej, np. w sklepie internetowym, jest korzystna zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego.

Jakie korzyści zapewnia przesyłka pobraniowa? 

Klient może obawiać się płacenia z góry komuś, kogo nie zna. I dotyczy to nie tylko prywatnych transakcji, zawieranych np. na podstawie ogłoszeń na portalach internetowych, ale także zamówień w e-sklepach, których wcześniej nie przetestował. 

Kupujący przy pierwszych zakupach często chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym oszustwem i zapłacić za towar dopiero w momencie jego odbioru. Część osób preferuje tę formę dostawy przy każdej transakcji na odległość, jeśli tylko jest taka opcja, a inni korzystają z niej tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. przy wartościowych produktach.

W wielu przypadkach paczka za pobraniem przyspiesza też moment doręczenia. Dzieje się tak, dlatego że sprzedający może wysłać towar od razu, bez konieczności czekania na zaksięgowanie wpłaty. Termin wysyłki (a tym samym dostawy) może być przyspieszony średnio o jeden dzień, a to dodatkowy powód dla klientów, żeby dokonać zakupu.

Pobranie sprawia, że zyskuje również sprzedający. Ten rodzaj przesyłki pozwala uwiarygodnić ofertę i pozytywnie wpływa na odbiór firmy przez kupujących, co przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo udanej sprzedaży. Dzięki dostępności przesyłki pobraniowej sprzedający może przekonać do zakupu te osoby, które odwiedzają sklep po raz pierwszy.  

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Jeśli jako początkujący właściciel sklepu internetowego lub indywidualny sprzedający zastanawiasz się, jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt Odbiorcy i czy to się opłaca, mamy dla Ciebie prostą odpowiedź.

Przesyłkę pobraniową nadasz właściwie tak samo, jak każdą inną paczkę kurierską. Jedyna różnica polega na tym, że należy określić dla niej kwotę pobrania, czyli sumę kosztu dostawy oraz ceny sprzedawanego towaru i podać numer rachunku bankowego, na który ma trafić rozliczone pobranie.

Paczkę za pobraniem wyślesz wygodnie przez serwis Furgonetka.pl, gdzie możesz wybierać spośród ofert najpopularniejszych firm kurierskich, m.in. DPD, UPS, InPost, Poczta Polska, FedEx, Ambro Express, ORLEN Paczka czy DHL. Wystarczy zamówić przesyłkę i opłacić wysyłkę, a wszystko to w całości przez internet. W przypadku pobrania w formularzu zamówienia przesyłki należy wykonać kilka nadprogramowych kroków.

Jak zamówić przesyłkę pobraniową przez Furgonetkę?

 1. Zaznacz usługę dodatkową Pobranie przy doręczeniu.
 2. Uzupełnij kwotę pobrania.
 3. Podaj numer konta bankowego (jeśli w ustawieniach swojego konta klienta masz podany numer IBAN, pole uzupełni się automatycznie – wprowadzenie zmian w tym przypadku zadziała dla kolejnych przesyłek).
 4. Wskaż imię i nazwisko właściciela rachunku.

pobranie-przy-doreczeniu-furgonetka
Teraz za pośrednictwem platformy Furgonetka.pl nadasz także przesyłkę międzynarodową za pobraniem, którą zrealizuje dla Ciebie przewoźnik UPS.

Ile kosztuje przesyłka pobraniowa?

Zastanawiasz się, jak najtaniej wysłać paczkę za pobraniem? Musisz wiedzieć, że pobranie przy doręczeniu jest traktowane przez firmy kurierskie jako usługa dodatkowa, a więc wymaga dopłaty i tym samym zwiększa koszt nadania, co trzeba uwzględnić w ofercie skierowanej do klientów. Wysokość dopłaty do paczki za pobraniem zależy od cennika wybranego przewoźnika i zwykle wynosi kilka złotych.

Na platformie Furgonetka.pl kwoty dopłaty za pobranie w zależności od firmy prezentują się następująco (ceny brutto):

 • DHL – 4,91 zł
 • DPD – 4,91 zł (przy pobraniu Standard do 500 zł)
 • FedEx – 3,69 zł (przy pobraniu Standard do 500 zł)
 • UPS – 5,52 zł (dla przesyłek do 1 122,50 zł)
 • InPost Paczkomaty – 3,06 zł 
 • InPost Kurier – 3,43 zł (przy pobraniu Standard)
 • Poczta Polska – 4,00 zł
 • ORLEN Paczka – 3,68 zł
 • Ambro Express – 3,69 zł (przy pobraniu Standard do 7 000 zł)
 • UPS dla przesyłek międzynarodowych (do 8 400 zł) – 31,00 zł.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących opłat za przesyłki pobraniowe znajdziesz w cenniku

Kiedy możesz spodziewać się zwrotu pobrania?

W przypadku standardowej przesyłki pobraniowej na terenie kraju, kwota pobrania zostanie przekazana Nadawcy w terminie od 4 do 13 dni roboczych (w zależności od wybranej firmy kurierskiej) od następnego dnia po doręczeniu paczki. W przypadku przesyłki międzynarodowej czas ten może wydłużyć się do 14 dni roboczych.

Zamawiający przesyłkę może również wybrać usługę ekspresową. W takim wypadku zwrot może zostać zrealizowany już w następnym dniu po doręczeniu, ale taka opcja jest zwykle droższa.

Co ważne, jako termin zwrotu zawsze traktuje się termin zlecenia przelewu, a nie pojawienia się środków na koncie Nadawcy. Zwracana kwota może się zaksięgować na koncie dzień po zleceniu przelewu, zwykle w pierwszej sesji przychodzącej.

Dla usługi realizowanej przez platformę Furgonetka.pl terminy zwrotu pobrania dla poszczególnych firm kurierskich prezentują się następująco:  

COD Standard*COD Express
DPDdo 7 dniKolejny dzień roboczy
DHLdo 7 dni 
FedExdo 6 dniKolejny dzień roboczy
InPost Kurierdo 7 dniKolejny dzień roboczy
InPost Paczkomatydo 7 dni
UPS Krajowy4 – 6 dni
UPS Międzynarodowydo 14 dni
Poczta Polskado 5 dni
Ambro Expressdo 13 dniKolejny dzień roboczy
ORLEN Paczkado 4 dni 

* Termin uwzględnia tylko dni robocze.

Podsumowanie

Przesyłka pobraniowa cieszy się popularnością wśród klientów sklepów internetowych i osób kupujących za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Jeśli sprzedajesz w internecie, warto oferować taką opcję wysyłki, aby poprawić wiarygodność swoich ofert i zwiększyć szansę na szybką sprzedaż produktów. 

Nadanie przesyłki pobraniowej jest bardzo proste i w każdym przypadku można je zrealizować w korzystnej cenie, całkowicie przez internet. Wystarczy wypełnić formularz zamówienia paczki, zaznaczyć opcję Pobranie przy doręczeniu i uzupełnić pola: kwotą pobrania, numerem rachunku bankowego i danymi właściciela konta. Kwota pobrania zostanie przelana na konto Nadawcy w terminie kilku dni od momentu doręczenia przesyłki. W przypadku usługi ekspresowej – już kolejnego dnia roboczego.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Artykuł aktualizowany / pierwsza publikacja: 29 / 09 / 2020