Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/26

Jak wysłać paczkę za pobraniem

Sprzedajesz swoje nieużywane rzeczy przez internet, ale kupujący boi się zapłacić za nie z góry? Chcesz uatrakcyjnić i uwiarygodnić swoją ofertę sprzedaży i zaoferować paczkę za pobraniem? Przesyłka pobraniowa jest wyjątkowo atrakcyjna dla kupujących i stanowi swego rodzaju potwierdzenie wiarygodności oferty. Skoro sprzedawca decyduje się wysłać towar przed otrzymaniem pieniędzy, to jego propozycja wydaje się uczciwa, a to zwiększa szanse sprzedaży. Sprawdź, jak wysłać paczkę za pobraniem i o czym bezwzględnie trzeba pamiętać.

Czym jest przesyłka pobraniowa?

Przesyłka pobraniowa to rodzaj przesyłki kurierskiej umożliwiający kupującemu zapłacenie za towar i jego dostawę dopiero w momencie odbioru paczki. Pobranie jest atrakcyjną alternatywą dla przesyłki przedpłaconej, czyli takiej, za którą zamawiający płaci z góry. Dostępność przesyłki pobraniowej jest korzystna zarówno dla sprzedającego, jak i dla kupującego.

Kupujący może obawiać się płacenia z góry komuś, kogo nie zna i dotyczy to nie tylko prywatnych transakcji zawartych na podstawie ogłoszeń dostępnych w internecie, ale też zakupów w sklepach internetowych, które nie zostały jeszcze przetestowane. Przy pierwszych zakupach klienci często chcą się zabezpieczyć przed ewentualnym oszustwem i zapłacić za towar dopiero w momencie jego odbioru. Część osób preferuje tę formę dostawy przy każdych zakupach na odległość, inni korzystają z niej w wyjątkowych sytuacjach. W wielu przypadkach pobranie przyspiesza też moment doręczenia, dlatego że sprzedający może wysłać towar od razu, bez konieczności czekania na zaksięgowanie się wpłaty. Termin wysyłki (a tym samym doręczenia) jest wtedy przyspieszony średnio o jeden dzień, a to dodatkowo zachęca do kupna.

Pobranie daje korzyści również sprzedającemu, bo pozwala uwiarygodnić ofertę i pozytywnie wpływa na odbiór firmy, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży. Dzięki dostępności przesyłki pobraniowej sprzedający może zachęcić do zakupu te osoby, które nigdy nie płacą za zakupy z góry, a praktyka pokazuje, że odsetek takich klientów jest naprawdę duży.

W praktyce odbiór należności od odbiorcy paczki jest bardzo prosty. Kurier doręczający przesyłkę pobraniową inkasuje kwotę pobrania za przesyłkę w gotówce lub poprzez płatność kartą, a kwota ta zostaje zarejestrowana w systemie firmy kurierskiej i przekazana nadawcy przesyłki. Większość kurierów daje klientom możliwość płacenia kartą, a wręcz do tego zachęca, bo taka forma zapłaty ułatwia i przyspiesza rozliczenia.

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Początkujący właściciele sklepów internetowych oraz indywidualni sprzedający często zastanawiają się, jak wysłać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy i czy taka opcja się opłaca. Dobrą wiadomością jest to, że przesyłkę pobraniową możesz nadać właściwie tak samo, jak każdą inną paczkę kurierską. Procedura nadania tych dwóch typów przesyłek niewiele się różni. Właściwie jedyna różnica polega na tym, że dla przesyłki pobraniowej trzeba określić kwotę pobrania, czyli cenę sprzedawanego towaru + koszt dostawy i podać numer rachunku bankowego, na który kwota ta zostanie później przelana.

Wysłanie paczki za pobraniem ułatwi Ci serwis Furgonetka. Możesz w nim wybierać spośród ofert najpopularniejszych firm kurierskich, w tym DPD, UPS, InPost, FedEx oraz DHL i nadawać przesyłki w naprawdę korzystnych cenach. Cała procedura nadania polega na wypełnieniu specjalnego formularza i opłaceniu wysyłki przez internet. Istotne jest zaznaczenie w formularzu usługi dodatkowej „Pobranie przy doręczeniu”, a następnie wpisanie kwoty pobrania i podanie numeru rachunku bankowego oraz imienia i nazwiska właściciela konta.

remarketing-blog-750x220-grey

Jaki jest koszt przesyłki pobraniowej?

Zastanawiasz się, jak najtaniej wysłać paczkę za pobraniem i szukasz ofert tanich kurierów? Pobranie przy doręczeniu jest traktowane przez firmy kurierskie jako usługa dodatkowa, a więc wymaga dopłaty i tym samym zwiększa koszt nadania, co trzeba uwzględnić w ofercie skierowanej do klientów. Dopłata za pobranie będzie zależna od cennika wybranej firmy kurierskiej i zwykle wynosi kilka złotych, to o tę kwotę powiększa się standardową cenę nadania.

Ceny brutto dopłaty za pobranie w zależności od firmy prezentują się następująco:

  • DHL – 4,91 zł;
  • DPD – 4,91 zł;
  • FedEx – 3,69 zł + 1,00% wartości pobrania dla przesyłek o wartości do 1000 zł;
  • UPS – 4,99 zł dla przesyłek o wartości do 1200 zł;
  • InPost – 3,06 zł;
  • Poczta Kurier48 – 4,00 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące kosztu przesyłek pobraniowych o różnej wartości znajdziesz w cenniku.

Kiedy spodziewać się zwrotu pobrania?

W przypadku standardowej przesyłki pobraniowej kwota pobrania zostanie przekazana nadawcy w terminie od 5 do 11 dni od momentu doręczenia paczki (w zależności od wybranej firmy kurierskiej). Kiedy nadawca wybiera usługę ekspresową, zwrot jest wykonywany już w następnym dniu roboczym po doręczeniu, ale taka opcja jest droższa. Istotny jest jednak fakt, że termin zwrotu zawsze jest terminem zlecenia przelewu, a nie terminem pojawienia się środków na koncie nadawcy. Zwracana kwota może się zaksięgować na koncie dzień po zleceniu przelewu – zwykle w pierwszej sesji przychodzącej.

Terminy zwrotu pobrania dla poszczególnych firm prezentują się następująco:

COD Standard*COD Express**
DPDdo 7 dniKolejny dzień roboczy
DHLdo 7 dni ——–
FedExdo 6 dniKolejny dzień roboczy
InPostdo 7 dniKolejny dzień roboczy
UPS4-6 dni——–
Poczta Polskado 5 dni——–

* Termin uwzględnia tylko dni robocze.
** COD Express jest dostępny tylko na Furgonetka.

Podsumowanie

Przesyłka pobraniowa cieszy się ogromną popularnością wśród klientów sklepów internetowych i osób kupujących poprzez portale ogłoszeniowe. Warto ją oferować dla poprawy wiarygodności swoich ofert i zwiększenia szansy na szybką sprzedaż produktów. Nadanie przesyłki pobraniowej jest bardzo proste i w każdym przypadku można to zrobić przez internet, a dodatkowo w korzystnej cenie. Wystarczy wypełnić formularz nadania paczki, zaznaczyć opcję „Pobranie przy doręczeniu” i uzupełnić pola z kwotą pobrania, numerem rachunku i danymi właściciela konta. Kwota pobrania zostanie przelana na rachunek nadawcy w terminie kilku dni od momentu doręczenia przesyłki, a w przypadku usługi ekspresowej już kolejnego dnia roboczego.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos