Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/05/04

Jak działa płatność za pobraniem i dlaczego warto z niej korzystać?

Chcesz przetestować nowy sklep internetowy, ale obawiasz się płacić za zamówienie z góry? A może kupujesz coś na portalu ogłoszeniowym i wolisz zapłacić dopiero w momencie odbioru towaru? W takich przypadkach najlepiej wybrać płatność za pobraniem. Ta usługa jest dostępna we wszystkich firmach kurierskich i w większości sklepów internetowych, a czasami również prywatni sprzedający z niej korzystają.

Czym jest tzw. pobranie?

Pobranie lub inaczej zwane COD (Cash On Delivery, czyli płatność za pobraniem) to rodzaj przesyłki kurierskiej, za którą adresat płaci dopiero w momencie odbioru. Płatność (za zawartość oraz dostawę) jest realizowana w momencie doręczenia. Przesyłka za pobraniem jest alternatywą dla przedpłaconej, czyli takiej, którą opłaca się z góry – tradycyjnym przelewem bankowym lub za pośrednictwem systemu do szybkich płatności online. W tym przypadku całą należną kwotę należy uiścić, zanim towar zostanie wysłany.

Za przesyłkę pobraniową płacisz kurierowi lub listonoszowi (w zależności od tego, czy dostawa była realizowana firmą kurierską, czy Pocztą Polską). Kwotę zwykle uiszcza się w gotówce, ale niektóre firmy kurierskie wyposażają swoich pracowników w terminale płatnicze, więc za przesyłkę można zapłacić zbliżeniowo lub transakcją potwierdzoną numerem PIN.

Korzyści z wyboru płatności za pobraniem

Przesyłka pobraniowa jest bardzo praktyczną i bezpieczną formą płatności. Wybór tej metody w momencie składania zamówienia w sklepie internetowym daje Ci szereg korzyści. Pierwszą z nich jest przede wszystkim brak formalności i możliwość szybszego kupowania. Po złożeniu zamówienia nie musisz logować się do bankowości internetowej ani wypełniać blankiet wpłaty na poczcie czy w banku. Wystarczy tylko zamówić wybrane towary i poczekać na ich doręczenie. 

Płatność za pobraniem w wielu przypadkach skraca też czas oczekiwania na dostawę towarów. Dzieje się tak z uwagi na specyfikę wysyłki zamówień. Te przedpłacone są wysyłane dopiero po zaksięgowaniu się wpłat, które są realizowane szybko tylko wtedy, kiedy wykonywane są za pośrednictwem szybkich płatności online (np. Przelewy24 czy DotPay) lub w ramach jednego banku. Tradycyjne przelewy oraz te wykonywane w bankach i na pocztach mogą księgować się nawet 2-3 dni (szczególnie te wykonane tuż przed weekendem i po ostatnich sesjach Elixir). W przypadku wyboru przesyłki pobraniowej sklep internetowy nie czeka na zaksięgowanie wpłaty, tylko wysyła towar nawet tego samego dnia, co realnie przyśpiesza czas doręczenia. 

Opcja pobrania jest też idealnym rozwiązaniem w momencie, kiedy klient nie posiada konta w banku i z różnych przyczyn nie może lub nie ma czasu zapłacić za zamówienie w okienku pocztowym lub w bankowej kasie.

Przykłady:

  1. Przedpłacone zamówienie „A” złożone w piątek w południe z dużym prawdopodobieństwem zostanie wysłane dopiero w poniedziałek, gdyż wpłata nie zdąży się zaksięgować na koncie sklepu, zanim wyda on do doręczenia przesyłki przygotowane na ten dzień.
  2. Zamówienie „B” złożone za pobraniem w piątek w południe z dużym prawdopodobieństwem zostanie wysłane jeszcze tego samego dnia, dlatego że sklep nie musi oczekiwać na wpłatę, a więc może nadać paczkę razem z pozostałymi przesyłkami przygotowanymi już do wysyłki.

Przesyłka pobraniowa w przypadku zakupów od prywatnego sprzedającego pozwoli Ci uniknąć oszustwa. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, czy osoba po drugiej stronie ekranu/telefonu jest tą, za którą się podaje i czy rzeczywiście wyśle Ci przedmiot prezentowany w ogłoszeniu. W przypadku zakupów od indywidualnych sprzedawców lepiej nie płacić za nic z góry tylko poprosić o przesyłkę za pobraniem. W wielu przypadkach uczciwi sprzedający są do takiej opcji nastawieni pozytywnie, ale chcąc chronić swoje interesy (zabezpieczyć się przed kupującymi, którzy nie odbierają przesyłek), często wymagają przedpłaty za koszty nadania. Wybór przesyłki pobraniowej jest w takich przypadkach indywidualną decyzją. Z pewnością opcja ta jest bezpieczniejsza, kiedy możesz ustalić dane sprzedającego. Zawsze warto (a czasami nawet trzeba) otwierać przesyłki pobraniowe w obecności kuriera i w razie potrzeby spisać protokół strat, jeśli takowe wystąpiły. W przypadku wysyłki Pocztą Polską istnieje też możliwość zamówienia usługi „Sprawdzenie zawartości” – jest dodatkowo płatna, więc trzeba wcześniej uzgodnić to ze sprzedającym.

Wady wyboru płatności za pobraniem

Z punktu widzenia klienta jedyną wadą, jaką cechuje się ta metoda, jest wyższy koszt. Średnio za pobranie przy doręczeniu trzeba zapłacić o kilka złotych więcej niż za przesyłkę opłaconą z góry. Dla sklepu online lub prywatnego sprzedającego wadami będą też dłuższy czas oczekiwania na otrzymanie pieniędzy za zamówienie oraz ryzyko poniesienia straty, jeśli adresat nie odbierze paczki.

Kiedy warto wybrać płatność za pobraniem?

Przesyłka pobraniowa jest dobrą opcją w różnych przypadkach. Najlepiej wybrać ją wtedy, gdy:

  • chcesz złożyć zamówienie bardzo szybko i nie masz czasu logować się do bankowości internetowej;
  • sprawdzasz rzetelność nowego sklepu internetowego i boisz się płacić z góry;
  • chcesz kupić coś przez internet od nieznanego człowieka i uniknąć ryzyka oszustwa;
  • nie masz konta w banku;
  • nie masz czasu lub możliwości, żeby zapłacić za przesyłkę na poczcie czy w banku.

Przesyłka pobraniowa to bardzo dobra opcja dla klienta. Dlatego warto ją zagwarantować w swoim sklepie, aby kupujący mógł czuć się bezpiecznie robiąc zakupy pierwszy raz.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com