Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/08/12

Jak wysłać paczkę do Anglii?

Planujesz wysłać do Anglii rzeczy sprzedane przez serwis aukcyjny, a może masz w UK rodzinę i chcesz im wysłać prezent? W Anglii jest bardzo wielu Polaków – zarówno członków naszych rodzin, jak i przyjaciół, z którymi utrzymujemy kontakty i wymieniamy się podarkami. Polskie firmy prężnie sprzedają też swoje towary na angielskim rynku, więc w zasadzie konieczność wysyłki do tego kraju pojawia się dość często. Ciekawi Cię, jak wysłać paczkę do Anglii? Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję.

Przygotowanie paczki do wysyłki

Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie odpowiednie przygotowanie paczki do nadania. Wysyłane rzeczy najlepiej umieścić w kartonowym opakowaniu, bo właśnie taka forma zabezpieczenia jest obecnie preferowana przez większość firm kurierskich. Zasady dotyczące stosowanych opakowań są opisane w regulaminach kurierów oraz instrukcjach przygotowania przesyłek opracowanych przez te firmy, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się po odpowiedź wprost do źródła, a na pewno nie popełnisz błędu.

Bez względu na rodzaj przesyłanego przedmiotu, opakowanie powinno być dokładnie zabezpieczone i w razie potrzeby oznakowane. Jeśli wysyłasz przedmioty wymagające specjalnego traktowania, umieść na przesyłce informację w postaci naklejki z napisem „Szkło” czy „Ostrożnie”. Gdy planujesz wysłanie dość nietypowego produktu, upewnij się, że nie znajduje się on na liście wyłączeń firmy kurierskiej. Do Anglii nie możesz wysyłać między innymi gotówki, wartościowych przedmiotów (np. dzieł sztuki) czy produktów leczniczych.

Zadbaj o to, by paczka miała jak najmniejsze rozmiary, bo ostatecznie będą one w dużej mierze determinować koszt nadania. Im mniejsza i lżejsza będzie przesyłka, tym taniej ją nadasz, więc warto wykorzystać te czynniki, na które masz wpływ.

Jak wysłać paczkę do Anglii?

Paczkę do Anglii możesz nadać bezpośrednio w jednym z oddziałów wybranej firmy kurierskiej lub poprzez serwis Furgonetka pośredniczący w nadawaniu przesyłek. Nadanie przez Furgonetka jest szczególnie rekomendowane z uwagi na oszczędność czasu i pieniędzy. Z serwisu mogą korzystać zarówno klienci indywidualni nadający tylko jedną paczkę, jak i firmy, które planują regularne wysyłki zamówień do swoich klientów.

Korzystanie z platformy usług kurierskich Furgonetka jest bardzo proste. Pierwszy krok polega na rejestracji w serwisie i zalogowaniu się na swoje konto. Następnie klikasz „Dodaj przesyłkę” i uzupełniasz formularz nadawania, wpisując dane Nadawcy i Odbiorcy, a także szczegóły przesyłki takie jak waga, wymiary, sposób nadania i ewentualne usługi dodatkowe. Wstępnej wyceny kosztu wysyłki możesz dokonać już na stronie głównej serwisu – wystarczy określić kraje nadania i odbioru, rodzaj przesyłki oraz jej gabaryty. Poniżej wyświetlą się dostępne usługi kurierskie wraz z cenami nadań. Obecnie paczka do Anglii może być wysłana kurierami GLS, UPS (w tym usługą UPS Access Point), FedEx i DPD (w tym usługą DPD Pickup). Po uzupełnieniu formularza opłacisz zamówienie ze swojego konta pre-paid w serwisie lub poprzez szybkie przelewy DotPay i wydrukujesz dokumenty przewozowe. Ostatnim krokiem będzie przekazanie paczki kurierowi w swoim domu lub w punkcie nadań – w zależności od wybranej wcześniej opcji.

Koszt nadania przesyłki do Anglii i termin doręczenia

Nie ma jednego i ostatecznego kosztu nadania przesyłki do Anglii, dlatego, że cena jest warunkowana wieloma czynnikami, w tym wagą i rozmiarami paczki oraz miejscem doręczenia. Na koszt nadania wpływa też zadeklarowana wartość przesyłki – im jest większa, tym droższe będzie nadanie. Cenę podniesie również niestandardowy charakter przesyłki (np. owinięcie paczki stretchem lub kształt inny niż prostopadłościanu) oraz wybór ewentualnych usług dodatkowych takich jak ubezpieczenie paczki. W podstawowej wersji koszt nadania przesyłki do Anglii zaczyna się już od 48,10 zł netto.

Na termin doręczenia wpłynie kilka czynników. W przeważającej części przypadków doręczenie ma miejsce w ciągu 3-4 dni roboczych, ale termin ten może ulec wydłużeniu. Ostatecznie termin dostawy przesyłki jest determinowany w dużej mierze momentem przekazania jej kurierowi. Jeżeli przesyłka będzie nadana na początku tygodnia, prawie na pewno dotrze do Odbiorcy w połowie lub na koniec tygodnia. Jeśli nadasz ja w połowie tygodnia, dotrze na początku następnego lub nawet w połowie następnego, gdyż spędzi weekend w centrum logistycznym. 

Bez względu na sytuację, nadanie paczki znaną firmą kurierską jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, dlatego, że pozwala na bieżąco śledzić drogę przesyłki i gwarantuje Nadawcy ochronę realizowaną dzięki wysokim standardom pracy kurierów.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos