Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/01/27

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja
Wraz z 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską i zmianom uległy zasady nadawania przesyłek do UK. Wysyłasz paczki do Wielkiej Brytanii? Sprzedajesz produkty do UK? Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję pokazującą, jak krok po kroku nadać przesyłkę do Wielkiej Brytanii po brexicie w naszym serwisie.

Na chwilę obecną wysyłka paczek do Anglii jest możliwa wyłącznie za pośrednictwem firmy UPS i FedEx. O wznowieniu usług na tym kierunku w przypadku innych firm kurierskich będziemy informować na bieżąco. Szczegóły na ten temat można śledzić w tym artykule.

Sprzedaż produktów i ich wysyłka do Wielkiej Brytanii

Brexit zmienił zasady wysyłania paczek z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii. Jeśli sprzedajesz produkty do Anglii i wysyłasz je za pośrednictwem kuriera, to podczas nadawania paczki musisz spełnić szereg nowych formalności, o których więcej przeczytasz poniżej.

Zobacz, jak w kilku krokach nadać taką paczkę do UK w serwisie Furgonetka:

1. Określ cel wysyłki
Wypełniając formularz nadania paczki do UK w naszym serwisie musisz określić cel wysyłki. W przypadku sprzedaży towarów do Wielkiej Brytanii, zaznacz opcję „sprzedaż”, tak jak to widać na poniższym screenie.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja

2. Następnie dodaj numer EORI nadawcy, a jeśli wartość sprzedawanych produktów jest równa lub przekracza 135 GBP, wówczas wpisz również numer EORI odbiorcy. Uzupełnij formularz o numer VAT w UK (nadany przez HMRC).

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja
3. W kolejnym kroku uzupełnij informacje na temat wysyłanych przez Ciebie przedmiotów. Musisz tam podać:

 • opis towaru – powinien być on napisany w języku polskim i zawierać, jak najwięcej szczegółów na temat towaru, uwzględniając informacje o materiale oraz jego przeznaczeniu;
 • ilość sztuk;
 • cenę sztuki;
 • wagę sztuki;
 • kraj produkcji:
 • numer faktury sprzedażowej, na której znajduje się wysyłany przedmiot;
 • dodatkowo na FV należy podać kody HS produktów, które znajdują się w przesyłce.

Ważne: Pamiętaj, że fakturę sprzedażową na wysyłany produkt należy dołączyć do przesyłki.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja

4. Po opłaceniu przesyłki wydrukuj wygenerowane dokumenty, zapakuj je do oddzielnej koperty i przyklej do paczki. Dokumenty, które powinna zawierać przesyłka to:

 • Karta Odprawy Celnej;
 • Upoważnienie celne;
 • Faktura Vat;
 • Oświadczenie o pochodzeniu – w przypadku wysyłki towarów wyprodukowanych w UE lub UK.

Zgodnie z umową TCA o handlu i współpracy zawartą 24.12.2020 r. pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią towary, które pochodzą z UE lub UK, mogą być importowane lub eksportowane z zerową stawką celną. Jeśli chcesz skorzystać z możliwości uzyskania zerowych stawek celnych pamiętaj, aby wypełnić i dołączyć do wymaganych dokumentów „Oświadczenie o pochodzeniu”, które zostanie wygenerowane przez nasz system. Jeśli oświadczenie nie zostanie zamieszczone, towary mogą zostać zatrzymane w urzędzie celnym w celu uzyskania potwierdzenia pochodzenia, a w przypadku jego braku, cło zostanie naliczone według stawki standardowej.

Ważne: Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą podlegać opłatom celnym.

Ważne: Od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii zostało zniesione zwolnienie z podatku VAT w odniesieniu do przesyłek handlowych o niskiej wartości. Dla nadawanej do Wielkiej Brytanii przesyłki handlowej o wartości 0-135 GBP, sprzedawca będzie musiał zapłacić podatek VAT bezpośrednio do brytyjskiego organu podatkowego – tak, jakby miał siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Wysyłka produktów niepodlegających sprzedaży, np. próbki, prezenty

W przypadku wysyłki próbek, prezentów oraz innych towarów, które nie podlegają sprzedaży, przesyłka zostanie poddana uproszczonym formalnościom celnym. Maksymalna łączna wartość produktów nie może wynosić więcej niż 39 GBP.

Zobacz, jak w kilku krokach nadać taką paczkę do Wielkiej Brytanii na Furgonetka:

1. Określ cel wysyłki
Wypełniając formularz nadania paczki, w sekcji „Cel wysyłki” zaznacz opcję: „Próbki, prezenty lub przedmioty niepodlegające sprzedaży”.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja
2. Następnie uzupełnij informacje na temat wysyłanych przez Ciebie przedmiotów. Musisz tam zawrzeć:

 • opis wysyłanego towar powinien być on w języku polskich i zawierać informację o materiale towaru i jego przeznaczeniu;
 • ilość sztuk;
 • cenę 1 szt. w zł;
 • wagę 1 szt. w kg;
 • kraj produkcji.

Jak wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii - instrukcja

3. Po opłaceniu przesyłki i wydrukowaniu dokumentów, spakuj je wszystkie do koperty i przyklej do paczki. Będą to:

 • Karta Odprawy Celnej;
 • Faktura pro forma;
 • Dodatkowo w przypadku firmy kurierskiej FedEx – Upoważnienie celne;
 • Oświadczenie o pochodzeniu – w przypadku wysyłki towarów wyprodukowanych w UE lub UK.

Zgodnie z umową TCA o handlu i współpracy, która została zawarta 24.12.2020 r. pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią towary pochodzące z UE lub UK, mogą być importowane lub eksportowane z zerową stawką celną. Jeśli chcesz skorzystać z możliwości uzyskania zerowych stawek celnych pamiętaj, aby wypełnić i dołączyć do wymaganych dokumentów „Oświadczenie o pochodzeniu, które zostanie wygenerowane przez nasz system. Jeśli oświadczenie nie zostanie zamieszczone, towary mogą zostać zatrzymane w urzędzie celnym i może zostać naliczone cło według stawki standardowej.

Ważne: Towary pochodzące spoza Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii będą podlegać opłatom celnym.

Podsumowanie

W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pojawiły się nowe zasady nadawania przesyłek do Anglii. Jak widać najwięcej formalności będą musieli dopełnić przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary do UK. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże w szybkim i sprawnym nadaniu przesyłek do Wielkiej Brytanii. Więcej informacji o dokumentach, które są potrzebne do wysłania paczek do UK znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos