Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/04/25

Brexit – informacje od firm kurierskich w sprawie przesyłek do Wielkiej Brytanii

W związku z planowanym brexitem, który nastąpi 1 stycznia 2021 roku mogą zostać wprowadzone nowe zasady wymiany handlowej pomiędzy krajami Unii Europejskiej a Wielką Brytanią. Sytuacja jest dynamiczna, bo wciąż trwają negocjacje między UE a Anglią i jeszcze wiele może się zmienić. Jednak niektóre z firm kurierskich wystosowały już komunikaty, w których opisują zmiany w realizacji usług w najbliższym czasie. Planujesz wysłać przesyłkę do UK? Przeczytaj koniecznie ten artykuł.

Tekst jest na bieżąco aktualizowany. O wszystkich zmianach informujemy po otrzymaniu komunikatów od firm kurierskich.

Przesyłki DPD do Wielkiej Brytanii – zmiany w wysyłce

Brexit spowoduje zmiany w wysyłce paczek DPD do Zjednoczonego Królestwa. Jeśli planujesz nadać przesyłkę do UK za pośrednictwem tego przewoźnika, to musisz wiedzieć, że w przypadku usługi:

  • DPD Classic – ostatnie odbiory paczek do Wielkiej Brytanii będą realizowane 21.12.2020 r. Tego dnia zostaną również zawieszone zlecenia odbiorów z oraz do Wielkiej Brytanii.
  • DPD Pickup – ostatnie przyjęcia paczek do UK będą realizowane w dniu 21.12.2020 r.

Przy wysyłaniu paczki do UK w najbliższym czasie pamiętaj, aby uwzględnić przewidywany czas tranzytu, który obecnie przez utrudnienia związane z transportem towarów przez Eurotunel, wynosi od 5 do 7 dni roboczych.

Wysyłka paczek do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem firmy DPD jest wstrzymana do odwołania.

Paczki GLS do Wielkiej Brytanii – zmiany w wysyłce

Aktualizacja z dnia 19.01.2021 r.

Firma kurierska GLS informuje, że blokada przesyłek do Wielkiej Brytanii z dnia 13.01.2021 r. zostaje przedłużona do odwołania. O wszelkich zmianach będziemy Was na bieżąco informować.

Aktualizacja z dnia 14.01.2021 r.

Firma GLS informuje, że wysyłka przesyłek do Wielkiej Brytanii jest zablokowana. Blokada ma wstępnie potrwać do 18.01.2021 r. W przypadku dalszych informacji, będziemy o nich na bieżąco informować.

Aktualizacja z dnia 05.01.2021 r.

Firma GLS informuje, że przesyłki do Wielkiej Brytanii są wciąż wstrzymane. Aktualnie wznowiona została wysyłka paczek do Irlandii. Natomiast uruchomienie ponownej wysyłki przesyłek do Anglii planowane jest wstępnie na 11.01.2021 r. W przypadku zmian, będziemy o nich na bieżąco informować.

Aktualizacja z dnia 28.12.2020 r.

Firma kurierska GLS nadal nie wznowiła przyjmowania przesyłek do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Transport zostanie przywrócony wstępnie po 4.01.2021 r. O północy 31.12.2020 r. powstanie granica celna między Wielką Brytanią a Unią Europejską i wszystko wskazuje na to, że od stycznia każda paczka wysyłana do UK będzie musiała przejść odprawę celną. Paczki, które w ubiegłym tygodniu zostały zatrzymane w oddziałach GLS, będą 29.12.2020 transportowane do Wielkiej Brytanii. O wszelkich zmianach będziemy Was na bieżąco informować.

Aktualizacja 22.12.2020 r.

W związku z sytuacją związaną z zablokowaniem granic Wielkiej Brytanii, na skutek pojawienia się nowej mutacji wirusa COVID-19 na terenie Wysp, firma GLS została zmuszona do wstrzymania  transportów w tym kierunku. Nie będą przyjmowane przesyłki do Wielkiej Brytanii, a paczki odebrane przed 21.12.2020 r. nie będą wysłane poza Polskę, ale będą oczekiwały na wysyłkę po świętach. Wznowienie wyjazdów  do Wielkiej Brytanii  prognozowane  jest  na noc  z  28.12.  na  29.12. Więcej informacji na temat sytuacji związanej z koronawirusem znajdują się tutaj.

W przypadku przesyłek GLS do Wielkiej Brytanii, firma kurierska GLS informuje, że ostatnie odbiory paczek na dotychczasowych zasadach odbywać się będą 29.12.2020 r. Wysyłka przesyłek do UK za pośrednictwem GLS zostanie najprawdopodobniej wstrzymana na kilka dni i wznowiona już od 2.01.2021 r. Jak tylko cokolwiek w tym temacie się zmieni, będziemy na bieżąco o tym informować.

Jeśli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską zostaną wprowadzone nowe przepisy i obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące transportu towarów. W przypadku firm prowadzących sprzedaż towarów, w celu przyspieszenia realizacji przesyłek wysyłanych kurierem GLS trzeba będzie wypełnić upoważnienie celne, a także opłacić koszty wynikające z tego tytułu. Tu znajdziecie instrukcję, która pomoże wypełnić upoważnienie.

Przesyłki FedEx do Wielkiej Brytanii – zmiany w wysyłce

Aktualizacja z dnia 05.01.2021 r.

Wysyłka przesyłek do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem firmy FedEx na nowych zasadach jest już dostępna w naszym serwisie. Jak nadawać paczki do Anglii na Furgonetka po brexicie przeczytacie tutaj.

Do końca okresu przejściowego, czyli 31 grudnia 2020 wszystkie procesy wysyłkowe w FedEx pozostają bez zmian. Jednak niezależnie od wyniku negocjacji handlowych z dniem 1 stycznia 2021 r. zmienią się procesy przywozu i wywozu towarów między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Od dnia 1 stycznia 2021 r. wymagane będzie dołączenie numeru EORI oraz faktury handlowej do wszystkich przesyłek. Należy również użyć właściwego kodu HS dla danego towaru oraz podać jasny i dokładny opis każdej pozycji. Dodatkowo niektóre towary mogą wymagać licencji eksportowej, a przesyłki mogą podlegać taryfom importowym oraz innym opłatom celnym.

Przesyłki UPS do Wielkiej Brytanii – zmiany w wysyłce

Aktualizacja z dnia 05.01.2021 r.

Wysyłka przesyłek do Wielkiej Brytanii za pośrednictwem firmy UPS została wznowiona i można je już nadawać w naszym serwisie.

Aktualizacja  z dnia 28.12.2020 r.

Firma kurierska UPS zawiesza przyjmowanie przesyłek do Wielkiej Brytanii do 04.01.2021 r. W przypadku paczek, które zostały nadane wcześniej mogą występować opóźnienia w transporcie. Eurotunel został otwarty dla połączeń drogowych, jednak wszyscy kierowcy samochodów liniowych będą na miejscu badani testem na obecność COVID-19, co będzie powodować kolejki i wydłużony czas przejazdu.

Firma kurierska UPS informuje, że do końca okresu przejściowego, czyli 31 grudnia, wysyłka paczek do Wielkiej Brytanii odbywa się na tych samych zasadach. Sytuacja zmieni się od 1 stycznia 2021 r., kiedy to wprowadzone zostaną nowe zasady nadawania przesyłek do UK.

Aby kontynuować handel między Wielką Brytania a Unią Europejską wymagany będzie numer EORI, a także wyznaczenie pełnomocnika, który będzie odpowiedzialny za odprawę celną. Od 1.01.2021 nadawca przesyłki będzie również odpowiedzialny za pobieranie i płacenie brytyjskiego podatku VAT.

Podsumowanie

Śledzimy bieżące wydarzenia i wdrażamy rozwiązania, dzięki którym pomimo brexitu przesyłki do Wielkiej Brytanii będą nadal obsługiwane. Będziemy Was na bieżąco informować o wszelkich zmianach w stosunku do powyższych komunikatów, jak i nowych ustaleniach. Więcej informacji o tym, co będzie potrzebne, żeby nadal wysyłać przesyłki do UK jeśli dojdzie do twardego brexitu, znajdziecie w artykule: https://furgonetka.pl/blog/jak-przygotowac-sie-na-wysylke-towarow-do-wielkiej-brytanii-po-twardym-brexicie/.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos