Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/05/21

Jak sprzedawać na OLX?

OLX to jeden z najpopularniejszych portali ogłoszeniowych w Polsce, odwiedzany każdego dnia przez miliony użytkowników. W serwisie pojawiają się m.in. oferty pracy, ogłoszenia motoryzacyjne czy reklamy usług lokalnych firm. Portal pośredniczy też w sprzedaży produktów i pozwala łatwo znaleźć nabywców na towary z różnych kategorii. Sprawdź, jak sprzedawać na OLX, żeby było to skuteczne i bezproblemowe.

Co można sprzedawać na OLX?

W serwisie OLX możesz sprzedawać wszystko, co jest dozwolone prawem i regulaminem portalu. Istnieje możliwość wystawiania ogłoszeń motoryzacyjnych, sprzedaży produktów do domu i ogrodu, ubrań, butów oraz dodatków, a także elektroniki, towarów przeznaczonych dla dzieci, maszyn i urządzeń, a nawet żywych zwierząt. Na OLX pojawiają się też oferty pracy i usług oraz ogłoszenia osób, które chcą coś oddać za darmo. W zasadzie na OLX możesz sprzedać większość swoich nieużywanych rzeczy – ciuchy, elektronikę, meble, dekoracje, nietrafione prezenty, pozostałe po remoncie materiały budowlane czy domowe rośliny.

Istnieje grupa towarów, których kategorycznie nie wolno wystawiać na sprzedaż (ani za darmo) w serwisie OLX i należą do nich, np. produkty medyczne (leki), używki – tytoń, napoje alkoholowe, substancje psychotropowe; elektronika przed oficjalną premierą i nielegalne oprogramowanie; fajerwerki czy petardy i inne materiały pirotechniczne. Takich zabronionych przedmiotów jest więcej, a ich pełną listę znajdziesz na stronie: https://pomoc.olx.pl/hc/pl/articles/210631449-Lista-przedmiot%C3%B3w-zabronionych.

Jak wystawić ogłoszenie?

Dodanie ogłoszenia w serwisie OLX wymaga przede wszystkim zarejestrowania i zalogowania się na portalu. Następnie na stronie głównej serwisu należy kliknąć „Dodaj ogłoszenie”, a później uzupełnić wszystkie niezbędne pola, a co najważniejsze – dobrze wybrać kategorię. Niezbędny jest też jednoznaczny i zrozumiały tytuł wskazujący na faktyczną treść ogłoszenia.

W przypadku oferty sprzedaży miksera tytuł może brzmieć:

  • Sprzedam mikser Bosch 2000 watów.
  • Mikser Bosch 2000 W, 2 lata gwarancji. 

Dodatkowo ogłoszenie warto uzupełnić o szczegóły zgodne z faktycznym stanem i specyfikacją oferowanego przedmiotu. W opisie należy umieścić nazwę producenta, stan towaru, informacje o ewentualnych funkcjonalnościach i zawartości opakowania (w przypadku zestawów).

Przykładowo:

  • W przypadku sprzedaży ubrań dobrze będzie podać markę, stan, wymiary i skład materiałowy oferowanych rzeczy.
  • Oferta sprzedaży samochodu wymaga podawania większej liczby szczegółów – marki, modelu, rocznika, rodzaju jednostki napędowej, przebiegu, stanu technicznego oraz wszystkich informacji dotyczących wyposażenia, modyfikacji oraz ewentualnych usterek.

Formularz wystawiania ogłoszenia na OLX zawiera zmienną liczbę pól wyboru w zależności od określonej kategorii. W jednym przypadku wystarczy uzupełnić podstawowe parametry, w innym potrzebne są szczegóły. Dokładne opisanie przedmiotu jest oczywiście bardziej czasochłonne, ale znacznie uatrakcyjnia ofertę i jest ważne z punktu widzenia potencjalnego kupującego.

Na końcu ogłoszenie powinno być uzupełnione o dane kontaktowe sprzedającego – imię lub nazwę konta, numer telefonu oraz adres e-mail. Konieczne jest też podanie ceny produktu lub usługi będącej przedmiotem ogłoszenia i zaznaczenie ewentualnej możliwości negocjacji ceny (jeśli występuje).

Jak wysłać rzeczy sprzedane na OLX?

Część rzeczy oferowanych za pośrednictwem platformy OLX kupujący odbierają osobiście, ale w wielu przypadkach pojawia się konieczność wysyłki towaru. W takich sytuacjach najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonej firmy kurierskiej gwarantującej szybkie i bezpieczne doręczenie. Obecnie najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem jest nadanie przesyłki za pośrednictwem platformy usług kurierskich takiej jak, np. Furgonetka, która zrzesza oferty wielu kurierów w jednym miejscu. Nadanie przedmiotów sprzedawanych przez OLX przez serwis Furgonetka pozwala oszczędzać czas, bo wszystkie formalności łącznie z opłaceniem nadania możesz załatwić online. Dodatkowo ceny są bardzo korzystne, a szeroka oferta usług pozwala dopasować wysyłkę do Twoich potrzeb. Serwis Furgonetka oferuje wiele rodzajów przesyłek kurierskich, w tym przesyłki pobraniowe oraz możliwość doręczenia również w weekend. Przesyłkę możesz nadać o każdej porze dnia i nocy, a następnie opłacić online i przekazać kurierowi bez konieczności wychodzenia z domu. To, co ważne, aby zacząć korzystać z serwisu Furgonetka, wystarczy tylko się w nim zarejestrować. 

Podsumowanie

Sprzedaż na OLX to fantastyczny sposób na pozbycie się niepotrzebnych już rzeczy. Na OLX możesz sprzedać większość nieużywanych przedmiotów i zarobić ekstra pieniądze. Oferty musisz jednak wystawiać w sposób rozważny – pamiętać o dokładnym opisie, finalizować transakcje osobiście lub wysyłać towary dopiero po odebraniu wpłaty. Istotne jest też ustalenie właściwej ceny sprzedawanych rzeczy. Jeśli będą zbyt tanie, stracisz na nich, a jeśli za drogie, nikt nie zdecyduje się na zakup. Przed określeniem ceny najlepiej będzie zrobić research i sprawdzić rynkowe ceny towarów. Kluczowym aspektem są jednak zdjęcia – muszą być atrakcyjne, by dobrze prezentować oferowane rzeczy.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com