Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/10/01

Dlaczego kurier doliczył mi dopłatę za paczkę niestandardową?

W różnych sytuacjach życiowych pojawia się czasem konieczność przetransportowania jakiejś rzeczy w inne miejsce, niejednokrotnie oddalone o kilkaset kilometrów. Jeżeli nie mamy aktualnie możliwości osobistego przewiezienia towaru, możemy wysłać paczkę kurierem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przesyłki o dużych gabarytach lub z jakiegoś innego powodu nietypowej zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami. Nie zawsze zatem tabele opłat i cenniki zamieszczone na stronie internetowej firmy kurierskiej będą adekwatne do naszej sytuacji.  Dowiedz się, dlaczego kurier doliczył dopłatę i jak ważne są wymiary paczki.

Czasem może zdarzyć się sytuacja, w której firma kurierska dolicza opłatę do opłaconej już przesyłki. Dlaczego tak się dzieje? Firmy kurierskie mają wiele wytycznych dotyczących wysyłanych za ich pośrednictwem przesyłek. Niestety często nadawcy paczek nawet ich nie sprawdzają i nie zdają sobie sprawy z tego, że zdarzają się sytuacje, w których mogą otrzymać opłatę.

Wymiary paczki – dlaczego to takie ważne?

Firmy kurierskie podczas wyceny paczki kierują się wymiarami oraz wagą z kilku powodów. Główny to bezpieczeństwo transportu. Samochody mogą być załadowane tylko do pewnego poziomu, który nie powinien być przekroczony. W sytuacji kryzysowej to pracownicy firmy kurierskiej odpowiadają za przewinienia podczas kontroli drogowych. Dodatkowo bardziej obciążone auto oznacza więcej spalonego w transporcie paliwa. Waga i gabaryty są też niezbędne do optymalnego załadunku samochodów dostawczych. Nie może dojść do sytuacji, w której cięższe paczki leżą na tych delikatnych i kruchych, bowiem może dojść do ich uszkodzenia.

Kurier doliczył dopłatę – dlaczego?

Dodatkowe koszty poniesiemy za nadanie tzw. paczki niestandardowej, nazywanej fachowo niesortowalną automatycznie. To rodzaj przesyłki wymagającej szczególnego traktowania lub której transport nastręcza sporych trudności. Nasza paczka zostanie zaklasyfikowana jako niestandardowa, jeśli:

 • wymiary paczki przekraczają limity wyznaczone przez daną firmę kurierską (bierzemy pod uwagę długość i sumę boków lub sumę długości i obwodu);
 • ma nieregularny kształt (np. kulisty lub cylindryczny) albo wystające elementy utrudniające załadunek i przewożenie;
 • nie jest zapakowana w karton, stanowiący standardowe opakowanie; owinięcie paczki folią może wiązać się z koniecznością uiszczenia dodatkowej dopłaty, gdyż takie przesyłki trudno się sortuje;
 • zawartość przesyłki jest płynna lub krucha i podczas przewozu należy zachować szczególną ostrożność;
 • jej zawartość może stwarzać zagrożenie podczas transportu;
 • ciężar paczki przekracza limit wagi, ustalony przez przewoźnika. 

Przeczytaj więcej: https://furgonetka.pl/blog/jak-zapakowac-i-wyslac-niestandardowa-przesylke/ 

Zasadniczo firmy stosują zbliżone kryteria klasyfikacji przesyłek niestandardowych, ale ogromne różnice występują w kwestii wymiarów takich paczek. Podstawowym parametrem jest zawsze długość wyrażona w centymetrach. Przesyłka niestandardowa w poszczególnych firmach to paczka o długości powyżej:

 • 120 cm (np. TNT);
 • 140 cm (np. DHL);
 • 150 cm (np. Pocztex);
 • 175 cm (np. DPD).

Przesyłka zostanie uznana za niestandardową także wówczas, gdy pozostałe boki (inne niż najdłuższy) przekroczą ustalone limity. Przykładowo w firmie UPS bok musi być wtedy dłuższy niż 76 cm, a w DHL-u dłuższy niż 60cm. W przypadku przekroczenia limitów wyznaczonych dla paczek niestandardowych, kurier może odmówić przyjęcia danej przesyłki do doręczenia. Nadając firmą FedEx suma dwóch najdłuższych boków nie może przekraczać 180 cm. W związku z gabarytami paczek firmy kurierskie proponują też szereg dodatkowych usług, jak np.:

 • Duża Paczka (np. UPS);
 • Przesyłka Paletowa (różne firmy);
 • Przesyłka Dłużycowa od 2 do 4 m (różne firmy).

Wymienione usługi dotyczą paczek przekraczających ograniczenia gabarytowe ustalone dla paczek niestandardowych.

Jak wysłać paczkę, by uniknąć dopłaty?

Nikt nie chce, żeby kurier doliczył dopłatę. Dlatego decydując się na wysłanie paczki kurierem, przede wszystkim trzeba przestrzegać regulaminu wysyłek i zasad, które pojawiają się na stronach dostawców. Jeśli drastycznie zaniżymy wagę lub gabaryty, możemy być pewni, że będziemy musieli zapłacić ekstra. Aby zabezpieczyć się przed tego rodzaju sytuacją, przed nadaniem paczki możemy dokonać niezobowiązującej wyceny w internetowej porównywarce, by zorientować się, gdzie zapłacimy najmniej.

Jeśli decydujemy się na zamówienie kuriera przez Internet, cały obowiązek zmierzenia i zważenia paczki leży na naszych barkach. W warunkach domowych może to okazać się problematyczne, zwłaszcza w przypadku paczki wielkogabarytowej. Dlatego też mogą wystąpić rozbieżności pomiędzy stanem deklarowanym a faktycznym. Najlepiej bardzo dokładnie zmierzyć wymiary paczki, sprawdzić jej wagę i co najważniejsze zapoznać się z regulaminem firmy kurierskiej. Może się okazać, że chcemy przesłać towar, którego nie możemy nadać lub będzie się on zaliczał do wysyłek paletowych, które są liczone jeszcze inaczej. Aby mieć pewność, że nie zapłacimy ekstra za dużą paczkę, lepiej jest rozdzielić przesyłkę na dwie części, bowiem będzie to i tak tańsze niż dopłacanie do przesyłki niestandardowej.

W różnych firmach opłata dodatkowa za paczkę niestandardową waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, choć zdarza się, że wynosi ona nawet ponad 100 zł. W niektórych firmach natomiast dopłata za przesyłkę niestandardową wynosi plus 100% ceny za analogiczną przesyłkę standardową.

Tani kurier

Istnieją sposoby, by zminimalizować koszty związane z wysyłką nietypowych paczek. Porównywanie ofert to najprostsza droga do oszczędzania. Pamiętajmy też, by z góry zgłosić zamiar wysłania paczki niestandardowej, gdyż za niepodanie takiej informacji firmy kurierskie także naliczają koszty. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie przedmiotu na części (jeśli jest taka możliwość bez naruszenia integralności rzeczy), które zmieszczą się w typowych pudełkach i zostaną uznane za przesyłki standardowe. Warto zatem przekalkulować, co bardziej się opłaca.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos