Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/27

Jak sprzedać używany sprzęt elektroniczny?

Chcesz sprzedać używaną elektronikę? Masz w szafie nieużywany już telefon lub wymieniasz telewizor na nowy? Sprzedaż wysłużonego sprzętu RTV jest naprawdę bardzo prosta. Wszystko możesz załatwić przez internet – od wystawienia produktu na sprzedaż po jego nadanie kurierem. Dowiedz się, jak sprzedać używany sprzęt elektroniczny.

Gdzie sprzedać używaną elektronikę?

Sprzęty RTV AGD możesz wystawić w lokalnych serwisach ogłoszeniowych, na przykład na OLX i umówić się z kupującym na osobisty odbiór, ale dobrym rozwiązaniem jest też sprzedaż elektroniki na portalu aukcyjnym. Używany sprzęt RTV cieszy się w internecie ogromną popularnością, gdyż nie każdego stać jest na zakup nowej elektroniki, a niektórym się to po prostu nie opłaca. Nie każdy potrzebuje nowego laptopa, telewizora czy miksera, ale każdy bez wyjątku będzie zainteresowany sprzętem w dobrym stanie i dostępnym w korzystnej cenie. Urządzenia elektroniczne możesz wystawić na grupach facebookowych typu „Sprzedam, kupię i zamienię” lub na Allegro. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z Facebook Marketplace.

Jak przygotować ogłoszenie?

Szybkie znalezienie osoby zainteresowanej Twoją elektroniką wymaga umiejętnego przedstawienia oferty. Sprawdź, jak prezentowane jest RTV i AGD w sklepach internetowych. Każde urządzenie ma opis z wieloma szczegółami, zdjęciami i dokładną specyfikacją techniczną. Warto wzorować się na wybranej przykładowej aukcji i przygotować własną w podobny sposób.

Twoje ogłoszenie musi mieć przede wszystkim odpowiedni tytuł zawierający nazwę sprzętu, jego producenta oraz najważniejsze szczegóły techniczne.

Przykładowe tytuły ogłoszeń dotyczących sprzedaży laptopów mogą brzmieć:

  • Używany laptop Asus 250 GB, 4 GB RAM, grafika Radeon.
  • Laptop Lenovo ThinkPad X1 Carbon, 15’6 cala, procesor Intel Core Kaby Lake.

W ofercie niezbędne są też zdjęcia i najlepiej zrobić ich przynajmniej kilka. Fotografie powinny być dobrze oświetlone i prezentować sprzęt z różnych stron, zarówno z przodu, jak i z tyłu czy z boku. 

W ogłoszeniu musisz też podać stan techniczny każdego urządzenia. Jeśli oferujesz używany sprzęt AGD, postaraj się możliwie rzetelnie go opisać i przedstawić wszystkie mankamenty, na przykład informacje o drobnych rysach, wgnieceniach lub innych uszkodzeniach. Nikt nie chce kupować kota w worku, a rzetelnie przygotowane ogłoszenie zawsze wzbudza zaufanie i zwiększa szanse na sprzedaż. Nie bój się poinformować, że telefon ma lekko zarysowany ekran, a drukarka jest sprzedawana bez tuszu. Użytkownik chce wiedzieć, za co płaci i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu, a na Tobie spoczywa odpowiedzialność za przekazanie prawdziwych informacji.

Oczywiście nie zapomnij też o ustaleniu rozsądnej ceny. Używany sprzęt RTV i AGD nie sprzeda się, jeśli wystawisz go w takiej cenie, w jakiej jest dostępny w sklepie. Jeśli nie wiesz, jaką stawkę zaproponować, zapoznaj się z podobnymi ogłoszeniami i wybierz tę średnią.

Jak wysłać sprzęt do nowego właściciela?

W zasadzie każdy sprzęt AGD czy RTV możesz wysłać do kupującego kurierem, ale sposób wysyłki będzie zależał od gabarytów urządzenia. Komputer, wentylator, telefon komórkowy, kuchenkę mikrofalową czy słuchawki wyślesz standardową paczką kurierską, dlatego, że waga tych towarów nie przekracza 30 kg. Jeśli jednak masz do wysłania coś cięższego i dużo większego, konieczne będzie nadanie przesyłki paletowej. Na palecie należy przesłać pralkę, lodówkę, kuchenkę gazową, zmywarkę i pralko-suszarkę. Każdą przesyłkę bez względu na wagę i gabaryty możesz nadać przez internet za pośrednictwem platformy usług kurierskich Furgonetka. Wystarczy zarejestrować się w serwisie i przejść do formularza dodawania przesyłki.

Jak sprzedać używany sprzęt elektroniczny?

Jak przygotować sprzęt do sprzedaży?

Zanim wystawisz używany sprzęt RTV lub AGD na sprzedaż, przetestuj go i upewnij się, że nie napiszesz o urządzeniu w sposób niezgodny z prawdą. Fakt, że telefon odłożony do szuflady rok temu był sprawny, nie oznacza wcale, że nadal będzie działał i podobnie sprawa ma się z innymi urządzeniami. Zanim podasz w ogłoszeniu „stan idealny”, zyskaj pewność, że taki właśnie jest.

Znajdź oryginalne opakowania urządzeń, ewentualne karty gwarancyjne i instrukcje, a jeśli sprzęt ich nie posiada, przygotuj zbliżone rozmiarem opakowania zastępcze. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie elektroniki w kartonowym pudełku o grubych ściankach i wypełnienie wolnej przestrzeni zmiętymi gazetami, folią lub specjalnym wypełniaczem. W tym ostatnim przypadku musisz jednak postępować ostrożnie, dlatego, że drobny wypełniacz mógłby uszkodzić sprzęt, na przykład dostając się do komputera przez wlot wentylatora. Wszystkie dodatkowe elementy (np. zasilacz) spakuj osobno, a następnie zaklej karton i owiń go folią stretch lub umieść w foliopaku kurierskim. 

Podsumowanie

Sprzedaż sprzętu AGD i RTV, czy to nowego, czy używanego jest bardzo prosta. Dzięki możliwości wystawienia tych rzeczy w internecie zwiększysz prawdopodobieństwo szybkiej sprzedaży, ale ważne jest, by odpowiednio zapakować sprzęt, a dodatkowo zagwarantować tanią i bezpieczną wysyłkę. Ustal korzystną cenę urządzenia, dokładnie je opisz, zaproponuj różne formy płatności i dostawy, a później nadaj paczkę online i przekaż ją kurierowi. W sieci możesz sprzedać wszystkie używane sprzęty i zrobić miejsce na nowe, a dodatkowo zarobić na czymś, czego już nie potrzebujesz.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos