Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/07/07

Jak zapakować sprzęt elektroniczny do wysyłki?

Chcesz sprzedać lub oddać sprzęt elektroniczny? Pozbywasz się nieużywanej konsoli, oddajesz na gwarancję laptopa, a może sprzedajesz stary telefon komórkowy? Każde urządzenie elektroniczne wymaga szczególnych warunków transportu i wcześniejszego zabezpieczenia. Od Twojej dokładności zależy, czy sprzęt dotrze na miejsce w niezmienionym stanie.

Czego użyć do zabezpieczenia sprzętów elektronicznych?

Urządzenia elektroniczne są tak naprawdę bardzo delikatne. Takie sprzęty zwykle powstają z tworzywa sztucznego cechującego się kruchością i brakiem odporności na zginanie oraz naprężenia. Nawet najlepszy i najmocniejszy plastik ma pewne granice wytrzymałości, a kiedy zostaną one przekroczone, sprzęt może ulec całkowitemu uszkodzeniu. Delikatne są też same układy elektroniczne, a w przypadku niektórych urządzeń zagrożeniem może być nawet mocniejszy wstrząs. Na uszkodzenia w transporcie szczególnie podatne są dyski HDD oraz elektronika z matrycami LED lub LCD, czyli np. telewizor, tablet, monitor, gogle VR lub laptop. 

Sposób zapakowania elektroniki będzie miał ogromny wpływ na jej bezpieczeństwo w czasie transportu, bez względu na to, czy przewozisz sprzęty samodzielnie, czy też zlecasz ich doręczenie firmie kurierskiej. Pakowanie elektroniki powinno się odbywać z zastosowaniem kartonowych pudełek, a dodatkowo folii i specjalnych styropianowych nakładek. Wykorzystane opakowania muszą być grube i solidne, a materiały dodatkowe najwyższej jakości. Bezwzględnie należy jednak unikać wypełniaczy w postaci bardzo drobnych elementów, np. trocin, dlatego, że taki materiał mógłby uszkodzić zawartość paczki.

Zasady pakowania elektroniki

Firmy kurierskie mają podobne wymagania dotyczące sposobu pakowania elektroniki i innych przedmiotów. Zaleca się, by przedmiot wysyłki został zapakowany w kartonowe opakowanie o regularnych kształtach, a paczka miała kształt prostopadłościanu. Przygotowanie do sprzedaży elektroniki należy więc zacząć od odpowiedniego zapakowania. Najpierw urządzenie należy odłączyć od kabli zasilających i wyjąć wszelkie nośniki lub baterie, a następnie spakować poszczególne elementy osobno, owijając je folią bąbelkową lub układając w kartonowych pudełkach. Sprzęt należy umieścić w opakowaniu tak, by został w nim unieruchomiony. Część urządzeń elektronicznych można ułożyć w opakowaniu w dowolny sposób, natomiast inne muszą być spakowane w pozycji pionowej, czyli w takiej, w jakiej są normalnie użytkowane. Dotyczy to przede wszystkim monitorów, telewizorów i innych urządzeń wyposażonych w matryce. Zarówno spód, jak i boki pudełka wykładamy miękkim materiałem – gniecionymi gazetami, zmiętą folią lub wypełniaczem ze styropianu, a następnie sprawdzamy, czy sprzęt nie przemieszcza się w pudełku. Jeśli wszystko jest w porządku, zaklejamy opakowanie i w razie potrzeby oznaczamy je specjalną naklejką, na przykład „Ostrożnie” lub „Góra-Dół”. 

Prawidłowo przygotowana przesyłka powinna być zwartą bryłą oznaczoną etykietą przewozową umieszczoną w widocznym miejscu i ewentualną naklejką informacyjną sugerującą sposób traktowania. Jeśli zastanawiasz się, jak zapakować smartfon albo inne urządzenie, zobacz, jak robią to producenci. Pakowanie elektroniki tak naprawdę nie jest trudne – żeby zrobić to dobrze, wystarczy odtworzyć sposób fabrycznego pakowania innego dowolnego sprzętu elektronicznego, a wtedy zauważysz kilka charakterystycznych elementów.

  1. Sprzęt elektroniczny umieszczony w fabrycznym opakowaniu nigdy nie przemieszcza się wewnątrz pudełka – zawsze jest całkowicie unieruchomiony, by drgania nie wprawiały go w ruch.
  2. Producenci pakują elektronikę w taki sposób, by żaden element nie wystawał poza opakowanie, nie rozpychał go ani nie nie deformował.
  3. Każde miejsce składania kartonowego pudełka jest dokładnie zaklejone szeroką taśmą klejącą.
  4. Wszelkie akcesoria są umieszczone w odrębnych opakowaniach i spakowane w pudełko w taki sposób, by nie zagrażały innym elementom.
  5. Baterie i akumulatory są zawsze poza urządzeniem.

Ubezpieczenie przesyłki

Urządzenia elektroniczne nie należą do najtańszych i chociaż technologia przez cały czas się rozwija, a poszczególne sprzęty można kupić coraz taniej, trzeba przyjąć, że urządzenie kosztujące od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych jest bardzo cennym przedmiotem. Z kolei przesyłki kurierskie są w standardzie ubezpieczone do kwoty od 100 do 1500 zł w zależności od firmy i usługi, a jeśli przedmiot przygotowany do wysyłki będzie droższy, trzeba go dodatkowo ubezpieczyć.

Nad dodatkowym ubezpieczeniem warto się zastanowić w momencie, kiedy wysyłasz telewizor, komputer stacjonarny, laptopa, nowoczesny telefon komórkowy, tablet graficzny i inne droższe sprzęty. Koszt dodatkowego ubezpieczenia nie jest wysoki, a taka usługa daje Ci pewność, że w razie uszkodzenia lub zaginięcia przesyłki firma kurierska wypłaci stosowne odszkodowanie pokrywające wysokość poniesionej straty. Jeśli nie ubezpieczysz sprzętu, to w razie problemów kurier wypłaci odszkodowanie wyłącznie do takiej kwoty, do jakiej przesyłka jest ubezpieczona w standardzie, a ta może być mniejsza niż faktyczna wartość szkody.

Podsumowanie

Nie tylko od kuriera, ale również od Ciebie zależy, czy paczka dotrze na miejsce bezpiecznie. Wysyłka elektroniki może być w zasadzie banalnie prostym zadaniem. Musisz odpowiednio przygotować urządzenie do wysyłki, zapakować w staranny sposób i dodatkowo ubezpieczyć. Ważne jest wykorzystanie solidnych materiałów pakowych i właściwe oznaczenie przesyłki. Na koniec wystarczy ją tylko nadać kurierem, na przykład przez internet za pośrednictwem serwisu Furgonetka i śledzić drogę paczki aż do momentu jej doręczenia.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock