Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/08/31

Jak wysłać narty kurierem?
Kupujesz lub sprzedajesz narty i czeka Cię konieczność ich wysyłki? Chcesz kupić używane narty na portalu ogłoszeniowym, ale sprzedający nie zapewnia transportu? A może wręcz przeciwnie – to Ty sprzedajesz swój sprzęt i szukasz taniej, a przy tym wygodnej metody wysyłki? Sprawdź, o czym trzeba bezwzględnie pamiętać i dowiedz się, jak zaoszczędzić na kurierze bez rezygnacji z profesjonalnej obsługi.

Jak zapakować narty?

Narty wyglądają solidnie, a ich normalny sposób użytkowania może sugerować, że są niezniszczalnym sprzętem, ale musisz pamiętać, że podczas transportu wiele może się zdarzyć. Paczka pokonuje średnio kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów, jest sortowana, przestawiana, ładowana i zdejmowana z pojazdu, a po drodze naprawdę dużo może się zdarzyć. To w głównej mierze od Ciebie zależy, jak narty będą wyglądały po rozpakowaniu – czy dotrą na miejsce bez najmniejszego uszczerbku, czy też zniszczone i nadające się już tylko do naprawy.

Podczas pakowania nart musisz zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie ślizgów, wiązań i krawędzi. Najwłaściwszą metodą pakowania jest złożenie nart ślizgami do siebie i przełożenie między nimi paska odpowiednio dociętego kartonu, natomiast wiązania należy zabezpieczyć folią lub styropianem. Tak złożone narty możesz spiąć rzepami lub umieścić w specjalnym futerale. Na koniec najlepiej owinąć narty folią bąbelkową (kilkukrotnie) i zabezpieczyć całość taśmą klejącą. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie owiniętych w ten sposób nart w długim kartonowym opakowaniu. Wbrew pozorom znalezienie odpowiednio długiego pudełka nie musi być trudne – wystarczy skorzystać z opakowań materiałów budowlanych lub wykończeniowych, takich jak panele podłogowe czy karnisze, a ostatecznie po prostu przyciąć odpowiednio duży karton po telewizorze czy innym sprzęcie.

W każdym przypadku musisz dążyć do tego, by przesyłka miała kształt prostopadłościanu. Paczkę o nieregularnych kształtach (odbiegającą od zalecanej bryły) trzeba będzie wysyłać przesyłką niestandardową, a to generuje dodatkowy koszt.

Staranność pakowania również ma ogromne znaczenie. Przesyłka z nartami musi być maksymalnie zwarta i odporna na naprężenia. Paczka będzie przynajmniej kilkukrotnie sortowana, przenoszona i układana, a to może stwarzać zagrożenie. Warto przy tym pamiętać, że to na nadawcy ciąży zawsze obowiązek właściwego przygotowania przesyłki, a jeśli powodem jej uszkodzenia będzie niewłaściwe lub niewystarczające opakowanie, ewentualna reklamacja może nie zostać uznana. Gruba warstwa opakowania nie jest w tym przypadku błędem, a wręcz przeciwnie – im więcej warstw zabezpieczenia zastosujesz, tym lepiej. Paczka musi być twarda i sztywna. Jeśli w pudełku zostanie wolna przestrzeń, trzeba ją dokładnie wypełnić, a dodatkowo żaden element nie może wystawać poza obrys opakowania.

Jak wysłać narty?

Najwygodniejszym i jednocześnie najbezpieczniejszym sposobem wysyłki nart jest zlecenie transportu renomowanej firmie kurierskiej. Oferty wszystkich liczących się na rynku kurierów znajdziesz w serwisie Furgonetka umożliwiającym nadawanie dowolnej paczki bez konieczności wychodzenia z domu. Wszystkie formalności załatwisz tam online, a dodatkowo zamówisz podjazd kuriera wybranej firmy. Kurier narty odbierze pod wskazanym przez Ciebie adresem – w Twoim domu lub w miejscu pracy.

W serwisie Furgonetka czeka na Ciebie oferta 12 firm kurierskich gwarantujących różne metody doręczenia. Za pośrednictwem serwisu wyślesz narty nie tylko do innego miasta, ale też za granicę. Paczka z nartami może być doręczona za pobraniem, w weekend, z uwzględnieniem dodatkowego ubezpieczenia, a nawet do konkretnej godziny. Wysyłka nart za pośrednictwem platformy usług kurierskich daje większe możliwości niż bezpośrednia wysyłka w wybranej firmie, dlatego, że pozwala porównać różne oferty i wybrać tę najtańszą, co będzie szczególnie istotne w momencie, kiedy zechcesz wysłać narty do innego kraju lub gdy zdecydujesz się dodatkowo je ubezpieczyć. W takich przypadkach koszty nadania rosną, a swoboda wyboru pozwala zdecydować się na najkorzystniejsze rozwiązanie i sporo zaoszczędzić.

Zapewne zastawiasz się, też, jaki będzie koszt nadania? Ciekawi to każdego, kto wpisuje w wyszukiwarkę frazę „kurier narty”. Cena transportu nart jest każdorazowo uzależniona od wybranej firmy oraz obowiązującego w niej cennika. Poszczególni kurierzy przyjmują inne limity gabarytowe dla swoich przesyłek, a każdemu z limitów przyporządkowana jest konkretna cena nadania. 

Koszt wysyłki nart będzie też wynikał z długości przygotowanej paczki. Narty są dostępne w wielu różnych rozmiarach, a poszczególne długości dopasowuje się do wzrostu użytkownika i jego poziomu zaawansowania. Dzieci jeżdżą na nartach o 20-30 cm krótszych niż ich wysokość, kobieta o wzroście 165 cm może wybrać narty o długości od 150 cm do 165 cm, natomiast dla mężczyzny o wzroście 185 cm minimalna długość nart wynosi 170 cm. Narty przekraczające długość dopuszczalną dla przesyłki standardowej będą traktowane jako przesyłka niestandardowa lub dłużycowa, a to wiąże się z koniecznością dopłaty za usługę ręcznego sortowania.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos