Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/08

Jak dobrze zapakować przesyłkę do wysyłki kurierem?

Kiedy chcemy wysłać paczkę do bliskich, rodziny czy partnera biznesowego i zdecydujemy się na wysyłkę kurierem, musimy zwrócić uwagę na sposób przygotowania przesyłki do nadania. Bardzo ważne jest bowiem opakowanie oraz odpowiednie zabezpieczenie pakunku, by ten nie uszkodził się podczas transportu. Producenci opakowań zalecają różne ich typy, zależnie od nadawanych produktów, ale nawet jeśli nie mamy specjalnego pudełka, możemy bezpiecznie zapakować przedmiot w karton po butach czy pudełko po ekspresie do kawy. Jak dobrze zapakować przesyłkę do wysyłki kurierem? O tym przeczytasz w poniższym poradniku.

Przesyłka standardowa i niestandardowa

Trzeba zacząć od tego, że wiele produktów, które będziemy chcieli wysłać może z racji swoich rozmiarów oraz wagi zostać zaliczonych do przesyłek niestandardowych. W dużym uproszczeniu – każda paczka, która przekracza ustalone przez przewoźnika wymiary i wagę będzie kwalifikowana jako gabarytowa, a każda, która nie jest sześcianem o regularnych kształtach, czyli nie znajduje się w pudełku i ma wystające elementy, będzie paczką niestandardową.

Możemy wyróżnić trzy najczęściej spotykane rodzaje przesyłek kurierskich:

  • kurierska koperta ‒ przeznaczona do nadawania dokumentów, prasy. Czasami firmy wykorzystują ją do wysłania książek lub płyt DVD;
  • paczka kurierska – to standard w obrocie kurierskim. Jest to zwykle przesyłka do 30 kg, która zapakowana jest w karton o regularnym kształcie. Ważne, aby pudełko nie posiadało naklejonych nalepek, etykiet, kodów kreskowych. 
  • paleta kurierska ‒ na niej transportowane są sprzęty RTV i AGD, części samochodowe, meble i inne przedmioty, które ważą więcej niż 30 kg.

Jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasza paczka zalicza się do niestandardowych/gabarytowych, to skontaktujmy się z firmą lub platformą usług kurierskich w celu sprawdzenia, czy faktycznie tak jest. Jeśli przez pomyłkę nie podamy odpowiednich rozmiarów oraz wagi, to może okazać się, że czeka nas korekta wcześniej ustalonej ceny, a przy dużych rozbieżnościach pomiędzy deklarowanymi wymiarami i wagą może być ona dość spora.

Jak zapakować paczkę dla kuriera?

Zacznijmy od drobiazgów, jak książki, płyty CD, filmy na DVD czy też gry komputerowe. Produkty te warto owinąć folią bąbelkową i opakować je w specjalne pudełka „owijki”. Jeśli nie mamy takich w domu, możemy skorzystać z kopert bąbelkowych lub dowolnych pudełek kartonowych.  Dobrze jest je wypełnić papierem lub folią, aby dodatkowo zabezpieczyć przedmiot.

W przypadku kosmetyków czy produktów płynnych lepiej nie oszczędzać na wypełnieniu paczki. Każdy produkt warto owinąć w folię bąbelkową, a następnie umieścić w pudełku. Wolne przestrzenie też należy uzupełnić wypełniaczem, by nic nie mogło się poruszyć i uszkodzić podczas transportu. Do przewozu butelek dostępne są specjalne kartony, które można kupić u producentów opakowań – dają one jeszcze większą gwarancję bezpieczeństwa. Należy także pamiętać, aby paczka miała regularne kształty, a jej waga nie przekraczała ustalonego przez kuriera maksimum. 

Ważne: Pamiętaj, jednak że wiele firm kurierskich zabrania przewożenia kosmetyków czy produktów płynnych, dlatego zanim zdecydujesz się na taką wysyłkę, to sprawdź listę towarów zakazanych do wysyłki kurierem lub skontaktują się z nami w celu weryfikacji czy dany produkt może być nadany za naszym pośrednictwem. 

Produkty większe, takie jak krzesła, mały sprzęt AGD i RTV także powinien być wysłany w pudłach kartonowych. Ważne, aby wybrać opakowanie maksymalnie zbliżone gabarytem do zawartości. Jeśli nie jest to możliwe, najlepiej aby wolne przestrzenie wypełnić folią bąbelkową, wypełniaczami, np. kartonem lub „chrupkami” do wypełniania paczek. Wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa przesyłek. Jeśli istnieje możliwość rozłożenia produktu na części, na przykład okręcenia nóg od krzesła, to warto to zrobić. Paczka będzie wtedy mniejsza, a sam produkt będzie mniej narażony na uszkodzenie podczas transportu.

Akcesoria do pakowania przesyłek

Jeśli nie wiemy, jak zapakować paczkę do wysyłki, to warto skorzystać z gotowych materiałów do pakowania. Są one dostępne w wielu sklepach i pozwolą na odpowiednie zabezpieczenia paczki. Zaliczają się do nich m.in.:

  • folia bąbelkowa – idealna do owijania delikatnych, i nie tylko, produktów. Można nią też wypełnić puste przestrzenie w pudełkach;
  • wypełniacze różnego rodzaju ‒ styropianowe „chrupki” do paczek, kartonowe ekowypełniacze. Będą one tworzyły wsad stabilizujący przedmiot w pudełku. Warto chronić środowisko i skorzystać z tego, co mamy w domu, np. starych gazet;
  • kartonowe pudełka – najlepiej, by były dopasowane wielkością do wysyłanego produktu. Nie powinny być ani za duże, ani za małe. W pudełku powinna swobodnie zmieścić się wysyłana zawartość oraz wypełniacz;
  • folia stretch ‒ czarna lub przeźroczysta folia do owijania pudełek i przesyłek, łatwa do nabycia w e-sklepach,
  • taśma do pakowania – zabezpieczymy nią i zakleimy pudełko, aby nikt niepowołany nie otworzył paczki;
  • koperty bąbelkowe – przydadzą się przy wysyłce drobnych przedmiotów np. książek, płyt CD i podobnych rzeczy.

Jak wspomnieliśmy powyżej musimy też pamiętać, że nie każdy produkt możemy wysłać pocztą czy kurierem. W obrocie krajowym zabroniona jest między innymi wysyłka materiałów pirotechnicznych, żywych zwierząt czy też akumulatorów samochodowych. Oczywiście takich produktów, których nie wolno powierzyć kurierowi jest dużo więcej. W transporcie międzynarodowym lista towarów zakazanych przedmiotów jest jeszcze dłuższa, bowiem każdy z krajów ma swoje własne restrykcje. 

Na koniec jeszcze jedna ważna rzecz. Musimy pamiętać, by prawidłowo nakleić wszystkie etykiety i nalepki przewozowe. List przewozowy i np. fakturę można umieścić w przezroczystej kopercie, którą często mają przy sobie kurierzy. Jest ona wygodna i naprawdę trudno ją odkleić. Jeśli jej nie mamy, to warto etykietę przewozową dobrze okleić dookoła taśmą klejącą do pakowania ‒ to powinno wystarczyć.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com