Ostatnia aktualizacja artykułu 2024/03/06

Opłaty za podjazd kuriera InPost – kiedy się pojawiają?

Jakiś czas temu firma InPost wprowadziła opłaty za podjazd kuriera. Zdarza Ci się zamawiać kuriera InPost? Sprawdź szczegółowe informacje dotyczące tej usługi. Dowiedz się jakie są zasady oraz kiedy możesz zamówić bezpłatny podjazd.

Kiedy podjazd kuriera InPost jest bezpłatny?

Jeśli jednorazowo nadamy 5 lub więcej paczek, odbiór przesyłek przez kuriera będzie darmowy. Przesyłki są sumowane na podstawie NIP-u nadawcy i aby zaliczyć je do jednego podjazdu, każda musi mieć takie same dane nadawcy – imię, nazwisko/nazwę firmy i adres. Jeśli liczba paczek jest mniejsza niż 5, dodawana jest opłata za podjazd:

  • Podjazd kuriera w przypadku 1 przesyłki – 3,44 zł brutto
  • Podjazd kuriera w przypadku 2 przesyłek – 2,95 zł brutto
  • Podjazd kuriera w przypadku 3 przesyłek – 2,46 zł brutto
  • Podjazd kuriera w przypadku 4 przesyłek – 2,21 zł brutto
  • Podjazd kuriera w przypadku 5 przesyłek i więcej – 0,00 zł.

W jakim jeszcze przypadku może zostać naliczona opłata za podjazd?

Zasady nadania przesyłek w InPost są proste, jednak czasami zdarzają się wątpliwości co do reguł naliczania opłat za podjazd kuriera. Przedstawiamy przykładowe sytuacje, w których naliczona zostanie opłata za podjazd.

Przypadek 1

Opis sytuacji
Zamawiamy 10 przesyłek Allegro Smart i 2 Paczkomat InPost za pośrednictwem Furgonetka. Przyjeżdża do nas kurier po paczki Smart i zabiera wszystkie 12 przesyłek. Zostajemy obciążeni opłatą za podjazd za 2 paczki.

W czym jest problem?
Mimo tego, że wysyłamy kilkanaście paczek zostaniemy obciążeni opłatą za podjazd za te dwie paczki, które miały być nadane w paczkomacie. Przesyłki, które zabrał kurier pochodzą z różnych kanałów – Allegro Smart i Paczkomaty InPost i nie możemy ich sumować.

Jak tego uniknąć?
Aby uniknąć opłat 2 paczki zamówione jako Paczkomaty InPost nie powinny być oddane kurierowi, a zaniesione do paczkomatu. Pamiętajmy, że przesyłki powinny być zawsze nadane zgodnie z zamówieniem dla danego kanału.

Przypadek 2

Opis sytuacji
Zamówiliśmy usługę Paczkomaty InPost dla 3 przesyłek, zgodnie z tym idziemy nadać je do paczkomatu. Włożyliśmy już 1 przesyłkę do paczkomatu, a w międzyczasie przyjechał kurier i przekazaliśmy mu pozostałe 2 paczki. Została nam naliczona opłata za 2 przesyłki.

W czym jest problem?
W tym przypadku została naliczona opłata za podjazd za 2 paczki, ponieważ powinny one być fizycznie nadane przez paczkomat, czyli tak jak zamawialiśmy.

Jak tego uniknąć?
Wybierając usługę Paczkomaty InPost, zgodnie z zamówieniem przesyłka musi być nadana w paczkomacie. Nie możemy jej nadać innym sposobem.

Jak korzystać z bezpłatnego podjazdu kuriera InPost?

Takie same dane na etykiecie

Aby zaliczyć paczki do jednego podjazdu, każda przesyłka musi mieć takie same dane nadawcy – imię, nazwisko/nazwę firmy i adres. Jeśli dane te będą się różnić, koszt podjazdu zostanie wyliczony osobno dla każdego nadawcy. Warto korzystać z książki adresowej na Furgonetka, która znacznie ułatwia proces wysyłki przesyłek.

Łączenie zamówień

Chcesz dzisiaj wysłać trzy paczki i dwie jutro? Połącz swoje zamówienia i wysyłaj min. 5 paczek jednego dnia, a podjazd kuriera będzie darmowy.

Nadawanie paczek w punkcie

Przesyłki możesz również zanieść samodzielnie do punktu nadawczego lub oddziału InPost. Wystarczy, że przy składaniu zlecenia wybierzesz opcję „dostarczę samodzielnie do punktu”  i zaniesiesz paczki do punktu.

Podsumowanie

Usługi InPost to szybki i wygodny sposób na wysyłkę przesyłek. Jeśli nadajesz regularnie większą ilość paczek, możesz skorzystać z dodatkowej usługi jaką jest podjazd kuriera. Nadaj minimum 5 paczek w ciągu jednego dnia, a kurier zabierze Twoje przesyłki z domu bez żadnych dodatkowych opłat. Tym sposobem zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos