Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/22

Jak sprzedać nieużywane akcesoria dla zwierzaków?

Sprzedaż nieużywanych akcesoriów dla zwierząt to doskonały sposób na oszczędzanie i zachowanie porządku w domu. Jeśli Twój kot nie jest zainteresowany swoim nowym drapakiem, a rybki jednak nie zmieszczą się do nowego akwarium, to nie przechowuj tych niepotrzebnych akcesoriów, tylko wystaw je na sprzedaż, a na pewno znajdzie się ktoś, kto zechce je kupić w korzystnej cenie. Teraz sprzedawanie jest tak samo proste, jak kupowanie.

Przygotuj akcesoria do sprzedaży

Kochasz swojego zwierzaka i chcesz dla niego jak najlepiej, więc ciągle zaopatrujesz go w nowe akcesoria? Nowoczesny drapak, większe terrarium, zabawka, transporter lub zestaw preparatów do higieny? Praktyka pokazuje, że części z tych przedmiotów nigdy nie będziesz używać, niektóre będą niedopasowane, a jeszcze inne okażą się zakupem na wyrost, z którego i tak nie skorzystasz. Nie warto przetrzymywać tych rzeczy, bo to prowadzi tylko i wyłącznie do powiększania się bałaganu i przede wszystkim do straty pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie nieużywanych akcesoriów do schroniska dla zwierząt lub po prostu ich sprzedaż i odzyskanie części wydanych wcześniej pieniędzy.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać niepotrzebne akcesoria dla zwierząt, trzeba je w pierwszej kolejności właściwie przygotować. Każdą rzecz z osobna musisz umyć lub wyczyścić i to bardzo dokładnie, bez względu na to, czy przedmiot był testowany, czy nie. Legowisko lub wkład do transportera trzeba wyprać i wysuszyć, a plastikowe, aluminiowe i stalowe akcesoria umyć wodą z detergentem i dokładnie spłukać. Dobrym rozwiązaniem jest też dezynfekcja tych przedmiotów za pomocą specjalnego preparatu w sprayu. Następnie przechodzimy do posortowania poszczególnych rzeczy, sprawdzenia ich kompletności i podejmujemy decyzję, co ostatecznie przeznaczyć na sprzedaż, a co oddać. Może się okazać, że niektóre przedmioty przedstawiają małą wartość i nie opłaca się nimi handlować, a pozostałe są drogie, więc zostaną sprzedane w dobrej cenie.

Zawsze opłaca się sprzedawać klatki, akwarium, terraria, smycze i drapaki, natomiast znacznie rzadziej poszukiwane są zabawki, szczególnie te drobne. Poszczególne przedmioty najlepiej oferować w oryginalnych opakowaniach – wtedy mają większą wartość. Jeśli nie masz już tych pudełek, przygotuj zastępcze.

Zrób wyprzedaż garażową

Miłośnicy zwierząt hodujący w domu psy, koty, rybki, papugi lub inne zwierzęta, a przede wszystkim ci, którzy posiadają w domu kilka gatunków zwierząt, mają też dużo akcesoriów, więc mogą się pokusić o zorganizowanie wyprzedaży garażowej. Taką wyprzedaż możesz zrobić samodzielnie lub umówić się ze swoimi znajomymi czy członkami rodziny i zorganizować jedno większe stoisko z akcesoriami. Jeśli masz smykałkę do handlu, nie powinno być to trudne, a przy dysponowaniu miejscem odwiedzanym przez dużą liczbę ludzi, ten pomysł na pewno się uda. Nie dość, że zarobisz, to być nawiążesz jeszcze miłe znajomości z innymi właścicielami zwierząt, a jak wiadomo, takie kontakty zawsze się opłacają, bo można zapytać o radę i podpatrzeć wiele ciekawych rozwiązań.

Sprzedaj na aukcji internetowej

Jeżeli pomysł wyprzedaży garażowej nie przypadł Ci do gustu lub po prostu nie chcesz albo nie możesz jej zorganizować, to wystaw przedmioty na sprzedaż w internecie. Przede wszystkim dokładnie je sfotografuj, tak by posiadać przynajmniej kilka ujęć każdej rzeczy, określ wartość poszczególnych przedmiotów i dodaj ogłoszenie w serwisie lokalnym lub na portalu aukcyjnym. Zaproponuj możliwość zakupu pojedynczych akcesoriów lub całego zestawu – im więcej dostępnych opcji, tym większa szansa trafienia w potrzeby internautów. Sprzedaż zestawu może być szybsza i bardziej opłacalna, gdyż często ludzie poszukują gotowych rozwiązań. Warto stworzyć kompletny zestaw, np. akwarium razem z pompką, karmą dla rybek i roślinami wodnymi lub zestaw zabawek dla psa.

Ogłoś się na grupach miłośników zwierząt

Zainteresowanych możesz też szukać na grupach zrzeszających miłośników zwierząt. Na Facebooku znajdziesz mnóstwo takich grup. W jednych udzielają się osoby hodujące koty, w innych rozmawiają ze sobą właściciele psów, ale są też grupy poświęcone akwarystyce, ornitologii, hodowli zwierząt futerkowych, terrarystyce i wielu innym. Członkowie grup bardzo często sprzedają i kupują między sobą lub nawet wymieniają się akcesoriami i poszukują korzystnych ofert. Nie ulega wątpliwości, że akcesoria dla zwierząt generują dość duże wydatki, a jeśli można coś kupić taniej, to nie ma osoby, która chętnie by z tego nie skorzystała.

Czy sprzedaż akcesoriów dla zwierząt się opłaca?

Coś, co tylko leży i nie jest używane, nigdy nie przynosi żadnej korzyści. Można śmiało stwierdzić, że każdy taki przedmiot to dla nas mniejsza lub większa strata. Część rzeczy może być zniszczona, więc nadaje się tylko na śmietnik, ale tym nieużywanym warto znaleźć nowych właścicieli. Co prawda nie sprzedasz tych rzeczy w takiej cenie, jak nowe, ale każda kwota będzie lepsza, niż nic. Jeśli masz w domu kilka lub kilkanaście takich zbędnych przedmiotów, to z ich sprzedaży zyskasz kwotę wystarczającą na zakup zapasu karmy lub kosztu kolejnej wizyty u weterynarza.

Podsumowanie

Wydatki na pupila można ograniczyć, jeśli zrewidujesz stan posiadanych akcesoriów i sprzedasz te, których nie używasz. Możesz na tym zarobić nawet kilkadziesiąt/kilkaset złotych i uporządkować przestrzeń przeznaczoną dla swojego zwierzaka. Warto wykorzystać możliwości, jakie daje internet, ale też pokusić się o wystawienie akcesoriów na wyprzedaży garażowej czy znalezienie zainteresowanych wśród sąsiadów, znajomych lub kolegów z pracy.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos