Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/22

Jak wysłać telewizor kurierem?

Chcesz wysłać telewizor kurierem? Sprzedajesz go lub kupujesz i zlecasz transport firmie kurierskiej? Wymieniasz starą plazmę na duży telewizor w rozdzielczości 4K lub po prostu kupujesz drugi odbiornik do sypialni czy do pokoju dziecka? Transport telewizora zawsze jest sporym wyzwaniem, dlatego, że ten sprzęt cechuje się delikatnością i wymaga ostrożnego traktowania.

Rozwój technologiczny sprawia, że na rynku właściwie co kilka miesięcy pojawiają się nowe modele telewizorów. Odbiorniki telewizyjne mają coraz większą rozdzielczość i coraz większe gabaryty. Dzisiaj telewizor w rozdzielczości FULL HD jest właściwie standardem, a wielkość 40 cali nie robi już na nikim wrażenia. Teraz wybieramy coraz to większe telewizory – 50, 60, a nawet 80 cali. Tak duży sprzęt stwarza sporo problemów w transporcie. Tafla ekranu co prawda jest wykonana bardzo precyzyjnie, ale cechuje się podatnością na stłuczenie, więc przemieszczanie telewizora z miejsca w miejsce może grozić całkowitym zniszczeniem sprzętu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że część kurierów transportuje w ramach przesyłek standardowych wyłącznie telewizory LED i LCD, natomiast telewizory plazmowe podejmuje tylko w postaci przesyłek paletowych.

Jak zapakować telewizor?

Zlecasz transport i zastanawiasz się, jak zapakować telewizor? Zanim nadasz paczkę, odbiornik trzeba odpowiednio przygotować. Przede wszystkim odpinamy od telewizora kabel zasilający oraz wszystkie przewody i nośniki. Antenę, pilota i ewentualne dodatkowe urządzenia owijamy folią bąbelkową, i umieszczamy w kartonowych pudełkach. Jeśli poszczególne elementy lub sam odbiornik są zakurzone, trzeba przetrzeć je miękką ściereczką lub zastosować specjalny antystatyczny płyn.

Najdelikatniejszym elementem telewizora jest matryca, którą niestety bardzo łatwo stłuc. Koszt naprawy telewizora z pękniętą matrycą jest tak wysoki, że często nieopłacalny i ostatecznie uszkodzony telewizor nadaje się wyłącznie na śmieci. W celu właściwego zapakowania i zabezpieczenia telewizora należy przede wszystkim podpatrywać rozwiązania producentów. Kiedy kupujemy nowy telewizor, jest on zapakowany w kartonowe opakowanie o dużej grubości, a sam odbiornik dodatkowo unieruchomiony w specjalnej konstrukcji ze styropianu, która mocuje sprzęt i zabezpiecza go przed uszkodzeniami. W momencie zakupu nowego telewizora w fabrycznym opakowaniu zwykle nie musimy się przejmować kwestią zabezpieczenia, bo odbiornik jest zapakowany w taki sposób, by dotrzeć na miejsce bez żadnych uszkodzeń.

Kluczowy jest tu jednak sposób przenoszenia telewizora. Zwykle producenci zalecają, by sprzęt był transportowany w takiej pozycji, w jakiej będziemy go na co dzień użytkować. Nie zaleca się kłaść telewizora płasko, a już tym bardziej odwracać matrycą do dołu. Do zabezpieczenia odbiornika najlepiej wykorzystać oryginalne opakowanie, ale nie każdy je ma. Gdy kupujemy nowy sprzęt, zwykle wyrzucamy oryginalne pudełko i pozostawiamy sobie jedynie instrukcję obsługi oraz kartę gwarancyjną. W takiej sytuacji konieczne będzie przygotowanie alternatywnego opakowania, zbliżonego rozmiarami do fabrycznego. Karton musi być gruby, a dodatkowo należy go oznaczyć naklejką z informacją „Ostrożnie”, „Góra-Dół” lub „Szkło”. Oryginalne narożniki ze styropianu możesz zastąpić kartonem i folią bąbelkową lub po prostu kupić nowe pasujące do urządzenia. Dobrym rozwiązaniem jest też obłożenie telewizora z obu stron grubym kartonem i kilkukrotne owinięcie całości folią bąbelkową. Tak zapakowany telewizor będzie dobrze zamortyzowany i jednocześnie całkowicie unieruchomiony.

Jak wysłać telewizor?

Sposób wysyłki telewizora jest uzależniony od jego wagi i gabarytów. Każda firma kurierska ma nieco inne wymagania dotyczące sposobu transportu urządzeń AGD i RTV, a zwykle sprzęty takie transportuje się na paletach euro o wymiarach 120 x 80 cm. Jeśli jednak telewizor waży mniej niż 30 kg i nie ma dużej przekątnej, będzie go można wysłać paczką kurierską, ale konieczne jest wtedy wykupienie usługi „Przesyłka niestandardowa”. Ważną zaletą wyboru takiej opcji jest fakt, że przesyłki niestandardowe są sortowane ręcznie, a więc pracownicy firmy kurierskiej będą je traktowali ostrożnie. Przesyłki niestandardowe nie są ustawione pod innymi paczkami, a dodatkowo podczas ich sortowania i transportu obsługa bierze pod uwagę oznaczenia w postaci naklejek informacyjnych.

Dokładne zalecenia dotyczące sposobu pakowania i wysyłki telewizora również są zależne od wybranej firmy kurierskiej, dlatego najlepiej zapoznać się z tymi wytycznymi, zanim umieścisz sprzęt w opakowaniu. Wysyłka telewizora nie musi być trudna. W zasadzie całą procedurę nadania możesz przeprowadzić przez internet. Wystarczy zarejestrować i zalogować się w serwisie Furgonetka, wypełnić formularz nadania przesyłki i opłacić paczkę przez internet, a później przekazać ją kurierowi. Możesz też wybrać opcję samodzielnego dostarczenia przesyłki do wybranego punktu nadań, ale warto się na to zdecydować tylko wtedy, gdy telewizor jest mały i lekki.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie dodatkowego ubezpieczenia telewizora, a szczególnie, w sytuacji, gdy jest to sprzęt wysokiej klasy i jednocześnie kosztowny. Cena dodatkowego ubezpieczenia nie jest wysoka, a warto ją zapłacić dlatego, że pozwoli nam to zminimalizować ryzyko ewentualnych strat spowodowanych zniszczeniem lub zagubieniem przesyłki.

Szczególnie ważne jest dodatkowe oznaczenie przesyłki w taki sposób, by zarówno kurier, jak i pracownicy sortowni wiedzieli, że w środku znajduje się delikatne urządzenie. Jeśli nie zastosujesz żadnej naklejki informacyjnej i nadasz telewizor standardową przesyłką, będzie ona sortowana mechanicznie, co prawie na pewno doprowadzi do uszkodzenia zawartości.

Cena wysłania telewizora będzie zależna od wybranej firmy kurierskiej. Poszczególni kurierzy mają różne cenniki, a różnice cenowe mogą występować szczególnie w kontekście przesyłek niestandardowych. Zanim nadasz telewizor kurierem, sprawdź, z jakimi kosztami się to wiąże.

Źródło zdjęcia głównego: depositphotos.com