Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/04

Franczyza – pomysl na wlasny biznes-furgonetka-tall

Wielu młodych ludzi marzy o otwarciu własnego biznesu i o niezależności finansowej, ale nie każdy ma pomysł na firmę. Rynek jest już w dużej mierze nasycony, a najlepszy kawałek tortu zawsze przypada tym największym firmom. Osiągnięcie ich poziomu może trwać dekady, ale dzięki franczyzie startuje się na rynku z gotową marką. Franczyza daje możliwość zaistnienia w świadomości klientów już od pierwszego dnia prowadzenia firmy.

Franczyza – definicja zagadnienia

Franczyza to według Europejskiego Kodeksu Etycznego Franczyzy system sprzedaży, który opiera się na współpracy pomiędzy niezależnymi finansowo i prawnie przedsiębiorstwami. Współpraca ta jest ścisła i nieustanna, a odbywa się na zasadach tzw. umowy franczyzowej opisującej prawa i obowiązku obu stron – franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

Franczyzodawca to firma dysponująca gotowym i sprawdzonym konceptem biznesowym, natomiast franczyzobiorca to przedsiębiorca, który chce prowadzić swój biznes na bazie tego konceptu i w ramach warunków wyznaczonych przez franczyzodawcę. Jeśli przedsiębiorca chce znaleźć gotowy pomysł na biznes, franczyza jest najlepszym rozwiązaniem.

Przykłady franczyzy na polskim rynku

Franczyza w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzisiaj ten model prowadzania działalności udostępniają sieci handlowe zajmujące się sprzedażą artykułów spożywczych i przemysłowych, a także banki, operatorzy telekomunikacyjni, stacje paliw, firmy działające w branży księgowości, nieruchomości czy opieki zdrowotnej oraz przedsiębiorstwa z sektora edukacyjnego i modowego.

W ramach franczyzy prowadzone są między innymi restauracje i pizzerie (McDonald, Gruby Benek, Kurcze Pieczone), sklepy (Żabka, Mrówka, Lewiatan, Komfort, Brico Marche, Gatta, Vistula, Diverse) czy punkty usługowe (Furgonetka Punkt). Liczba tych biznesów w całym kraju pokazuje, jak popularna jest franczyza. Oferty współpracy pochodzą od gigantów znanych nie tylko w kraju, ale też na świecie, a także marek znanych tylko w Polsce.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Dlaczego warto – plusy i minusy franczyzy

Franczyza daje szanse, ale też w pewnym zakresie ogranicza. Umożliwia „wystartowanie” z najlepszej pozycji, a jednocześnie uniemożliwia podejmowanie wielu decyzji.

  1. Zalety franczyzy

Najważniejszą zaletą franczyzy jest możliwość rozpoczęcia działalności pod szyldem rozpoznawalnej marki cieszącej się dobrą reputacją i zainteresowaniem klientów. Nie trzeba przy tym opracowywać własnej strategii biznesowej, gdyż franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy całe know-how oraz podręcznik z dokładną instrukcją postępowania, a dodatkowo organizuje dla niego szczegółowe szkolenie. Taki „pakiet” pozwala zmniejszyć biznesowe ryzyko – nie trzeba się obawiać, że oferta nie przypadnie do gustu klientom i nie trzeba też wydawać pieniędzy na drogą reklamę i kreowanie wizerunku nowej marki. Dodatkowo franczyzobiorca ma zapewnione dostawy wysokiej jakości towarów i/lub półproduktów w często bardzo preferencyjnych cenach.

  1. Wady franczyzy

Wśród wad franczyzy należy wymienić brak możliwości rozwoju w obranym przez siebie kierunku i konieczność stosowania się do wszystkich wytycznych franczyzodawcy. Ponadto franczyza katalog może nie zawierać pomysłów, które skradną nasze serce, a w dodatku franczyzobiorcę czekają opłaty licencyjne i oczywiście konieczność posiadania pewnej kwoty pieniędzy na start działalności. Firma zawsze może też ucierpieć na skutek błędów popełnionych przez franczyzodawcę, np. pogorszenia wizerunku będącego następstwem kryzysu medialnego.

Podsumowanie: czy franczyza się opłaca?

Franczyza 2020 – nowoczesna, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy i jego późniejszych klientów to fantastyczny pomysł na biznes. Trzeba w niego oczywiście zainwestować, ale kiedy prowadzi się go sumiennie, satysfakcja jest ogromna, a zarobki pozwalają godnie żyć. Pułap osiąganych zysków zależy od rodzaju biznesu i jego dopasowania do wybranej lokalizacji, ale standardem są zarobki rzędu kilku/kilkunastu tysięcy złotych, a wielu przedsiębiorców zarabia nawet kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych miesięcznie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos