Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/01/15

Franczyza zakłady bukmacherskie – czy to się opłaca?

Zakłady bukmacherskie są w Polsce legalne i co ciekawe, notują coraz wyższe zyski. Obecnie przestają kojarzyć się już z hazardem, a przybierają formę nowego sposobu rozrywki. Warto zainwestować w biznes, jakim są zakłady bukmacherskie. Franczyza daje w tym przypadku możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia najpopularniejszych firm bukmacherskich.

Franczyza – definicja współpracy franczyzowej

Na czym polega franczyza? Jest to system sprzedaży towarów lub usług opierający się na nieustannej oraz ścisłej współpracy między niezależnymi finansowo i prawnie przedsiębiorstwami – franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy swoje logo i wszystkie elementy identyfikacji wizualnej, a także informacje ważne z punktu widzenia powodzenia firmy – krótko mówiąc cały pomysł na biznes. Franczyza oczywiście kosztuje franczyzobiorcę – trzeba uiścić opłatę wstępną, a później płacić franczyzodawcy konkretny procent od dochodów przez cały czas trwania umowy. Wspomniana umowa obejmuje wszystkie zagadnienia związane z relacjami łączącymi franczyzodawcę i franczyzobiorcę, w tym prawa i obowiązki każdej ze stron. Wszystkie zapisy umowy konstruuje franczyzodawca – to on jest w tym przypadku „górą” i wyznacza kierunek działania. Franczyzobiorca z kolei musi się bardzo precyzyjnie stosować do wszystkich zapisów umowy i wcielać w życie wizję franczyzodawcy.

Franczyza – przykłady firm bukmacherskich

Wszystkie legalnie działające firmy bukmacherskie dysponujące siecią naziemnych punktów oferują przedsiębiorcom możliwość współpracy na zasadzie franczyzy. Działalność taką można prowadzić też w postaci zakładów internetowych, które obecnie generują około 70%, a nawet 80% obrotów firm bukmacherskich w naszym kraju. Brandy oferujące franczyzę związaną z takimi zakładami to między innymi STS, Superbet i forBET.

Czy franczyzowe zakłady bukmacherskie są opłacalne?

Opłacalność biznesu polegającego na udostępnianiu zakładów bukmacherskich nie podlega dyskusji. Ta forma rozrywki jest coraz chętniej wybierana, a zakłady są szczególnie popularne podczas dużych wydarzeń sportowych takich jak Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej czy Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej. Właściwie nie ma górnej granicy dochodów, na jakie może liczyć franczyzobiorca. Wszystko zależy od indywidualnie poświęconego czasu i od energii włożonej w rozwój biznesu. W każdym przypadku to starania właściciela firmy decydują o efektach. Samo korzystanie z czyjegoś know-how oraz korzystnych warunków nie wystarczy do tego, by franczyzowy biznes rozwinął skrzydła. Jak w każdej branży, tak również w przypadku zakładów bukmacherskich o powodzeniu decyduje zaangażowanie.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Jak otworzyć franczyzowy punkt bukmacherski?

Głównym warunkiem sukcesu punktu bukmacherskiego jest odpowiednia lokalizacja. Placówka bukmacherska powinna być zlokalizowana blisko miejsc związanych z rozrywką lub sportem, na przykład stadionów piłkarskich czy barów sportowych. Przyszły franczyzobiorca po zgłoszeniu się do sieci franczyzowej przechodzi weryfikację, która ma na celu sprawdzenie, czy nadaje się on do prowadzenia biznesu w tej branży. Pod uwagę brane jest wykształcenie, doświadczenie, charakter proponowanego lokalu oraz wysokość posiadanego kapitału. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, franczyzodawca i franczyzobiorca podpisują umowę franczyzową i rozpoczyna się budowa lub przystosowanie wybranego lokalu, a także wszystkie czynności związane z ostatecznym uruchomieniem firmy. Jeżeli proponowana przez kandydata lokalizacja jest mało atrakcyjna, franczyzodawca może odmówić współpracy lub oczekiwać zaproponowania alternatywnego miejsca. Placówkę stacjonarną oczywiście może uzupełniać też strona internetowa oraz samoobsługowy terminal zlokalizowany np. w pubie.

Ważne: Przedsiębiorca prowadzący biuro zakładów bukmacherskich może też uruchomić inny franczyzowy biznes, np. punkt nadań przesyłek kurierskich Furgonetka Punkt lub bar.

Podsumowanie

Wśród różnych pomysłów na biznes pewną przyszłość mają przed sobą zakłady bukmacherskie. Franczyza w tej branży jest na tyle interesująca i dochodowa, że na pewno warto wejść w nią w momencie, kiedy rynek nie jest jeszcze mocno nasycony. Najszybszy start umożliwia franczyza – zakłady bukmacherskie prowadzone w tym modelu nie wymagają samodzielnego zdobywania doświadczenia, gdyż franczyzobiorca od samego początku korzysta z wiedzy zdobytej przez znaną markę, a to gwarantuje mu stabilne działanie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos