Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/08/01

pudo-jak-nadawac-i-odbierac-paczki-bez-czekania-na-kuriera-furgonetka-short

Ile razy zdarzyło Ci się, że kurier zapukał w trakcie ważnego spotkania online? Jak często termin doręczenia przesyłki kolidował z Twoimi planami? Z tych i innych powodów dostawy pod drzwi nie zawsze są najwygodniejszą opcją. Na szczęście istnieją alternatywne formy odbierania przesyłki w dogodnym miejscu i czasie, np. w drodze do pracy czy podczas spaceru. Zobacz, czym jest opcja PUDO i w jaki sposób ułatwia nadawanie oraz odbiór paczek. 

PUDO, czyli sposób na wygodne nadanie i odbiór przesyłek 

PUDO to skrót od angielskiego określenia Pick Up Drop Off. W praktyce oznacza rozwiązanie w logistyce ostatniej mili, oferujące możliwość nadawania i odbierania przesyłek w wyznaczonych punktach. Na mapie Polski w szybkim tempie wyrastają coraz to nowe punkty kurierskie. Do przykładów należą placówki sieci DHL, DPD, GLS, UPS, Orlen Paczka, InPost czy Furgonetka Punkt. 

baner-na-bloga-sprawdzeni-przewoznicy-furgonetki

Usługa PUDO sprawdza się jako część mechanizmu click&collect, który łączy handel online z offline i pozwala klientom na odbieranie produktów zakupionych przez internet np. w sklepach stacjonarnych. W następstwie dynamicznego rozwoju e-handlu w ostatnich latach, wzrosło właśnie zapotrzebowanie na większą liczbę punktów umożliwiających odbieranie zamówień.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że polscy konsumenci upodobali sobie ten wariant doręczenia zamówień. Widać to wyraźnie w liczbach (wg raportu “E-commerce w Polsce 2021, Gemius dla E-commerce Polska” ) – aż 81% kupujących online stwierdza, że dostawa towaru do paczkomatów InPost jest formą, która najbardziej zachęca ich do zakupów przez internet. 35% osób uznaje za taką punkty partnerskie (np. Żabka, Orlen Paczka, kioski Ruch).

Warto jednak pamiętać, że punkty PUDO to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla dostaw w ramach sprzedaży przez internet. To również, a może przede wszystkim, dogodny sposób nadawania i odbioru regularnych przesyłek. O tym, jakie zalety gwarantuje, przeczytasz niżej.  

Zalety PUDO dla użytkowników

Koncepcja PUDO zapewnia użytkownikom wolność i wygodę. Sami decydują, kiedy i w jakim miejscu chcą nadawać, zwracać lub odbierać przesyłki. Czy chcą wstąpić do placówki w drodze do pracy, czy zaraz po zakupach w centrum handlowym. Punkty kurierskie są najczęściej zlokalizowane w takim miejscach – np. na terenach osiedli lub w centrach miast – że łatwo z nich skorzystać przy okazji załatwiania codziennych spraw.

Wybór punktów kurierskich jako miejsca odbioru przesyłki lub zamówienia ze sklepu internetowego ułatwia także sprawę z ustaleniem prawidłowych danych odbiorcy. Jeśli chcemy nadać paczkę do kogoś, kto akurat przebywa na wakacjach, wystarczy, że skonsultujemy z odbiorcą właściwy punkt odbioru. Nie musimy znać jego dokładnego adresu. 

Punkty PUDO pozwalają też zniwelować problemy wywołane nieobecnością adresata w domu. Zamiast stresować się rozmowami telefonicznymi z kurierem, który nie zastał nikogo na miejscu, lub mierzyć się ze zwrotem paczki do nadawcy, można wybrać odpowiedni punkt w okolicy i odebrać przesyłkę w dogodnej sytuacji. 

W punktach kurierskich z obsługą można także dodatkowo zakupić materiały do pakowania lub skorzystać z pomocy specjalistów przy wysyłce i doborze odpowiedniego formatu przesyłki. Firmy kurierskie posiadają w swojej ofercie różne usługi dodatkowe, które bez problemu można wybrać na miejscu. 

Jak zamówić nadanie lub odbiór w punkcie na Furgonetka.pl? 

Przesyłkę z nadaniem lub odbiorem w punkcie PUDO zamówisz wygodnie przez formularz na Furgonetka.pl. Jeśli chodzi o ten typ usługi, masz do wyboru następujące opcje dostawy: 

  • Point-to-point, czyli z punktu do punktu. W tym przypadku zarówno Ty, jak i adresat przesyłki zgłaszacie się do punktu PUDO – odpowiednio po to, by nadać i odebrać paczkę. 
  • Point-to-door, czyli z punktu pod drzwi. W tej sytuacji Ty zanosisz przesyłkę do punktu i nadajesz ją pod wskazany adres. Kurier doręcza paczkę Odbiorcy. 
  • Door-to-point, czyli spod drzwi do punktu. W tym modelu przekazujesz paczkę kurierowi, np. podjeżdża po nią do Twojego domu, a następnie dostarcza przesyłkę do wybranego punktu PUDO, skąd odbiera ją Odbiorca. 

Zlecenie możesz też zacząć od wyboru konkretnego punktu, np. w Twojej okolicy. Wystarczy, że skorzystasz z wygodnej mapy punktów PUDO i zaznaczysz punkt, np. w Twojej okolicy. Platforma automatycznie przeniesie Cię do formularza zamówienia paczki, gdzie uzupełnisz pozostałe dane.  

Punkty nadania i odbioru Furgonetka Punkt

Na platformie Furgonetka.pl masz do dyspozycji placówki PUDO od różnych operatorów kurierskich, ale także naszą autorską sieć punktów kurierskich – Furgonetka Punkt. Znajdziesz je w sklepach, placówkach handlowych i lokalach usługowych w całej Polsce. Posiadamy także punkty dedykowane, które skupiają swoją działalność wyłącznie na obsłudze przesyłek. 

W punktach PUDO w ramach naszej sieci, nadasz, zwrócisz i odbierzesz przesyłki, korzystając z oferty 12 przewoźników. Na miejscu skorzystasz z pomocy doświadczonej obsługi, która pomoże Ci np. ustalić odpowiedni format przesyłki lub dobrać przydatne usługi dodatkowe. W niektórych punktach zakupisz także materiały pakowe, dzięki którym przygotowanie przesyłki do nadania będzie jeszcze prostsze. 

Podsumowanie 

Punkty PUDO to praktyczne rozwiązanie w logistyce ostatniej mili, które pozwala nadawać lub odbierać przesyłki, gdzie i kiedy tylko chcesz. Opcja świetnie sprawdza się także przy dostawach i zwrotach zamówień ze sklepów internetowych, gwarantując e-konsumentom pełną wygodę przy odbieraniu towaru.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock