Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/02/26

Jakie franczyzy na Śląsku są najbardziej opłacalne?

Śląsk jest jednym z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie regionów Polski. Te tereny słyną z branży górniczej i przemysłu ciężkiego, ale aglomeracja Śląska stwarza też doskonałe warunki dla małych przedsiębiorców, którzy interesuje franczyza. Śląsk jest dobrym miejscem dla hurtowni motoryzacyjnej, sklepu odzieżowego, firmy zajmującej się sprzedażą paneli fotowoltaicznych oraz punktu nadań przesyłek czy biura podróży.

Franczyza hurtownia motoryzacyjna

W Katowicach jest więcej samochodów niż mieszkańców – może się to wydawać nieprawdopodobne, ale kiedy pierwsze zdziwienie minie, przychodzi czas na refleksję i zrozumienie, że hurtownia motoryzacyjna to na Śląsku doskonały pomysł na biznes. Franczyza hurtowni pozwoli dysponować nie tylko pełnym asortymentem części i podzespołów do samochodów różnych marek, ale też dużą paletą płynów eksploatacyjnych i akcesoriów samochodowych. Dodatkowo przedsiębiorca korzystający z takiej franczyzy otrzyma gotową instrukcję postępowania, wszystkie elementy identyfikacji wizualnej do dyspozycji i mnóstwo wiedzy potrzebnej na każdym etapie prowadzenia działalności. Na start hurtowni trzeba mieć kilkaset tysięcy złotych, ale te pieniądze bardzo szybko się zwrócą. Hurtownia w dobrej lokalizacji, z dużym parkingiem i kompetentnym personelem po prostu musi odnieść sukces. Dobre oferty współpracy franczyzowej w tym zakresie mają m.in. firmy Bike Moto Center i Moto Centrum24. 

Franczyza panele fotowoltaiczne

Branża wydobywcza na Śląsku lata świetności ma już za sobą, a klienci prywatni i firmowi poszukują alternatyw w postaci odnawialnych źródeł energii. Najpopularniejszą i najbardziej dostępną energią jest ta pochodząca ze słońca, a firmy, które zajmują się sprzedażą i montażem paneli fotowoltaicznych, mają ręce pełne roboty. W sprzedaży fotowoltaiki pomaga franczyza. Zarobki na franczyzowym biznesie fotowoltaicznym mogą sięgać kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy złotych miesięcznie w zależności od wielkości firmy i zasięgu jej działania. Śląski rynek jest ogromny i w dużej mierze niezagospodarowany pod względem fotowoltaiki, a teraz jest najlepszy moment na rozpoczęcie działania w tej branży. Na pewno warto zwrócić uwagę na oferty franczyz marek Brewa, Energia4You, FreeVolt, Grupa Green i Solenerga.

Franczyza ubrania

Na Śląsku jest wiele galerii handlowych i jeszcze więcej butików odzieżowych, ale każdy następny punkt o dziwo zdobywa klientów i bardzo dobrze sobie radzi. Franczyza ubrania może się więc okazać biznesowym strzałem w dziesiątkę. Największe zainteresowanie notują sklepy z markową odzieżą – zarówno polską, jak i zagraniczną. Butiki z ubraniami no name lub chińska odzieżówka oczywiście znajdują swoich amatorów, ale sprzedaż odzieży markowej przynosi większe zyski, a najlepiej sprawdza się w tym franczyza. Przykłady franczyzowych sklepów odzieżowych zna każdy z nas. Większość butików marek takich jak Orsay, Sinsay, Wólczanka, Medicine, Gatta, CCC, Reserved czy Wrangler to franczyza, a tylko część to własne sklepy tych firm. Już sam fakt, że każda z wyżej wymienionych marek ma dziesiątki, a nawet setki sklepów w całym kraju pokazuje skalę sprzedaży i możliwości czekających na przyszłych franczyzobiorców.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Furgonetka Punkt – dodatkowa franczyza na Śląsku

Na Śląsku warto też uruchomić punkt nadań przesyłek kurierskich w ramach sieci Furgonetka Punkt należącej do serwisu Furgonetka. Punkt nadań może się mieścić w dowolnym sklepie lub lokalu usługowym. Furgonetka Punkt nie wymaga ani specjalistycznego przystosowywania lokalu, ani konkretnego miejsca prowadzenia działalności. Nie trzeba też wypełniać planów sprzedażowych ani inwestować dużych pieniędzy, jak ma to miejsce w przypadku innych franczyz. Punkt może otworzyć zarówno mały przedsiębiorca, jak i duża firma, a każda obsłużona przesyłka wygeneruje zysk w postaci prowizji.

Podsumowanie

Rozkręcenie biznesu na Śląsku nie jest trudne, ale trzeba mieć dobrze przemyślany, a najlepiej sprawdzony koncept i bez wątpienia jest nim każda franczyza. Śląski rynek bardzo sprzyja franczyzowym biznesom i przedsiębiorczości w każdej innej odsłonie. Sklep odzieżowy, hurtownia motoryzacyjna czy firma zajmująca się fotowoltaiką są tylko przykładami biznesów, jakie warto tam otworzyć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby wcielić w życie inny plan.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos