Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/07/15

Jaki biznes otworzyc w malym miescie
Mieszkasz w małym mieście i chcesz otworzyć biznes? Zastanawiasz się, w jaką branżę zainwestować i jaki pomysł zrealizować, żeby ograniczyć ryzyko porażki? W małych miastach możliwości są mniejsze niż w tych największych, ale za to konkurencja nie jest tak duża i każdy biznes ma szansę powodzenia. Pomysł na biznes w małym mieście ma szansę się udać. Sprawdź, jaką firmę założyć i z czym będzie się wiązał konkretny wybór.

Biznes w małym mieście – czy warto w to wejść?

W co zainwestować pieniądze w małym mieście? Jaki biznes wybrać i czy w ogóle jest sens startować z nową działalnością, kiedy na rynku działa już wielu przedsiębiorców? Realia małych miast są bardzo specyficzne. Mimo wszystko z pewnych produktów i usług nie da się zrezygnować, a zainteresowanie nimi pozwoli firmie utrzymać się na rynku i rozwijać. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymusza na przyszłych i obecnych przedsiębiorcach zrewidowanie podejścia do biznesu i szukanie rozwiązań, które umożliwiają stabilne działanie bez obawy o konieczność zawieszenia działalności. Potrzebny Ci pomysł na biznes w małym mieście? Sprawdź nasze propozycje.

  1. Projektowanie ogrodów

Który posiadacz ogrodu nie chce, żeby jego działka wyglądała najpiękniej w okolicy? Niestety zaprojektowanie ogrodu to ogromne wyzwanie. Nie wystarczy wiedzieć, jak ma wyglądać otoczenie, trzeba też dobrać odpowiednie rośliny i umiejętnie je posadzić, a to wymaga ogromnej wiedzy. Usługi projektowania ogrodów są coraz popularniejsze i korzystają z nich właściciele okazałych rezydencji, firmy i instytucje, a także… właściciele ogródków działkowych. Ogrodowy biznes nie wymaga dużego nakładu finansowego – najważniejszy kapitał to wiedza.

  1. Gabinet kosmetyczny

Salon kosmetyczny to dobry pomysł na firmę nawet w małym mieście. W końcu każda kobieta chce wyglądać pięknie bez względu na to, czy mieszka w centrum Warszawy, czy w małej miejscowości wiele kilometrów od stolicy. W gabinecie kosmetycznym można oferować usługi makijażu i pielęgnacji twarzy, a do tego stylizację paznokci i rzęs oraz masaż relaksacyjny, a nawet makijaż permanentny.

  1. Usługi sprzątania i czyszczenia tapicerek

Sprzątanie to dla wielu ludzi wyłącznie przykry obowiązek, a możliwości uwolnienia się od niego mało kto by odmówił. W małym mieście można otworzyć opłacalny biznes polegający na oferowaniu usług sprzątania oraz prania dywanów i tapicerek. Taka firma może też prowadzić standardową pralnię oraz salon auto spa.

  1. Sklep odzieżowy

Sklep z ubraniami cieszy się popularnością w każdym miejscu, bez względu na wielkość miejscowości. Moda jest dla nas dzisiaj bardzo ważna, a dobry wygląd determinuje nie tylko nasze samopoczucie, ale również sposób, w jaki odbierają nas inni ludzie. Żeby zwiększyć powodzenie biznesu, warto oferować w sklepie odzież damską, męską i dziecięcą – im większa będzie grupa potencjalnych odbiorców, tym łatwiej utrzymać działalność na rynku.

  1. Warsztaty zumby lub tańca

W małych miastach często nie ma siłowni ani fitness klubów, a zapotrzebowanie na ruch i rozrywkę jest. Zaradny przedsiębiorca może się więc pokusić o uruchomienie warsztatów zumby, tańca lub polo dance i organizować spotkania we własnym studio lub w wynajętych salach, np. w szkolnej sali gimnastycznej, w domu kultury czy w świetlicy środowiskowej. W takich miejscach koszt godziny użytkowania zwykle wynosi tylko kilkadziesiąt złotych, a w zajęciach może uczestniczyć jednocześnie wielu ćwiczących. 

Furgonetka Punkt – dodatkowy biznes franczyzowy

W swoim firmowym lokalu możesz też otworzyć punkt nadań przesyłek kurierskich Furgonetka Punkt i zarabiać prowizję na każdej przesyłce, którą ktoś dostarczy do Twojego punktu. Wystarczy mieć tylko trochę czasu i nieco wolnego miejsca na zapleczu. Taka franczyza w małym mieście ma równie duże szanse powodzenia, jak w stolicy – zainteresowanie usługami kurierskimi stale rośnie, a sytuacja związana z koronawirusem w ogóle tym usługom nie zagraża.

Podsumowanie

Marzenie o własnym biznesie można wcielić w życie niezależnie od sytuacji. Nawet w małym mieście i w czasach, które są dla przedsiębiorców dość trudne, istnieje możliwość prowadzenia firmy, która da stabilne zarobki i satysfakcję. Dobrym pomysłem jest połączenie usług, np. kwiaciarni z punktem wysyłki przesyłek kurierskich czy sklepu stacjonarnego ze sklepem internetowym.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock