Ostatnia aktualizacja artykułu 2023/01/23

jak-wyslac-palete-furgonetka-short

Chcesz przesłać kurierem przedmiot o dużej wadze lub gabarytach? Sprzedajesz używaną lodówkę, wysyłasz kuzynce maszynę do szycia po babci, a może oddajesz do naprawy fotel, ale sklep nie zapewnia transportu? W tych i podobnych przypadkach możesz skorzystać z przesyłki paletowej. Wysyłka palety kurierem to bezpieczne i wygodne rozwiązanie, a co najlepsze – wszelkie formalności możesz załatwić przez internet.

Czym są przesyłki paletowe?

Przesyłka paletowa – jak sama nazwa wskazuje – jest przesyłką, którą przewozi się na palecie, czyli na specjalnej platformie służącej do transportu przedmiotów o dużej wadze i wymiarach lub ładunku złożonego z wielu mniejszych elementów.

Palety transportowe mogą być wykonane z drewna lub plastiku. Ich konstrukcja składa się z bloków połączonych podłużnymi elementami na środku i na brzegach. W przypadku transportu przesyłek najpopularniejsze są tzw. palety euro, jednak coraz częściej różne ładunki są przewożone także na półpaletach euro, paletach i półpaletach przemysłowych.

Baner-na-bloga-przesylki-paletowe

Jakie wymiary może mieć paleta?

Wszystkie palety wykorzystywane w transporcie są standaryzowane, co pozwala magazynom i firmom przewozowym dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń oraz przewozić ładunki różnymi typami wózków widłowych. Towary mogą być transportowane np. na półpaletach, paletach CP czy standardowych paletach ze specjalnymi nakładkami. 

W transporcie z reguły wykorzystywane są następujące typy palet:

  • EUR 1 (EUR, EPAL) – 120 cm x 80 cm
  • EUR 2 (EPAL 2, ISO, paleta przemysłowa) – 120 cm x 100 cm
  • EUR 3 (EPAL 3) – 100 cm x 120 cm
  • EUR 6 (EPAL 6, półpaleta) – 80 cm x 60 cm 

Wymiary palet dostępnych na Furgonetka.pl

W naszym serwisie Furgonetka.pl możesz zamówić wysyłkę towaru na paletach z aż 5 przewoźnikami. Z firmami FedEx, DHL i DPD nadasz przesyłki na paletach euro, a z Ambro Express i Pall-Ex zamówisz wysyłkę towaru na europaletach, półpaletach euro, paletach przemysłowych i półpaletach przemysłowych. 

Zobacz, jakie wymiary oraz maksymalną wysokość i wagę mogą mieć palety do transportu ładunku:

Wymiary podstawyMax. wysokość / waga:
Paleta Euro120 cm x 80 cm180 cm / 1000 kg (FedEx) 

180 cm / 700 kg (DHL) 

210 cm / 1000 kg (DPD) 

180 cm / 200 kg (Ambro Express) 

220 cm / 1200 kg (Pall-Ex) 

Półpaleta Euro80 cm x 60 cm 180 cm / 200 kg (Ambro Express) 

160 cm / 200 kg (Pall-Ex)

Paleta przemysłowa120 cm x 100 cm

120 cm x 120 cm

180 cm / 200 kg (Ambro Express) 

220 cm / 1200 kg (Pall-Ex) 

Półpaleta przemysłowa120 cm x 100 cm180 cm / 200 kg (Ambro Express) 

120 cm / 200 kg (Pall-Ex) 

Szczegółowe informacje o przesyłkach paletowych wraz z informacją o cenach znajdziesz w cenniku dla poszczególnych przewoźników.

Jaki towar wyślesz na palecie? 

Przesyłka paletowa pozwoli Ci wygodnie i bezpiecznie przetransportować zawartość o dużej wadze lub gabarytach, jak również jeden ładunek składający się z wielu mniejszych przedmiotów.

Na paletach przewozi się najczęściej: sprzęt RTV i AGD, meble, urządzenia gastronomiczne, maszyny produkcyjne, niektóre części samochodowe i materiały budowlane. Wysyłka palety może obejmować także opakowania zbiorcze z różnego rodzaju przedmiotami, np. z odzieżą, obuwiem, dekoracjami, artykułami papierniczymi i innymi. 

W zasadzie w ramach przesyłki paletowej możesz nadać wszystko, o ile konkretna zawartość nie jest wyłączona z przewozu prawem lub regulaminem wybranej firmy kurierskiej (nie znajduje się na liście towarów zakazanych).

Jak wysłać paletę?

Wysyłkę palety zlecisz szybko i wygodnie za pośrednictwem naszego serwisu Furgonetka.pl. Wystarczy, że wejdziesz na podstronę z przesyłkami paletowymi i skorzystasz z intuicyjnego kalkulatora, który pozwoli Ci wybrać usługę dopasowaną do Twoich potrzeb (np. rodzaju posiadanej palety z zawartością). 

Znajdziesz tam formularz wyceny nadania z miejscem na podstawowe informacje dotyczące przesyłki – wagę, wymiary, kody nadania i odbioru, a w szczegółowym formularzu określisz dokładne dane nadawcy i odbiorcy oraz szczegóły doręczenia. 

Na koniec wystarczy tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę i opłacić nadanie przesyłki na palecie szybkim przelewem lub z doładowanego wcześniej konta prepaid w serwisie. Kurier wybranej firmy odbierze paletę w umówionym miejscu i przekaże ją do dalszej wysyłki, a Ty zyskasz możliwość śledzenia drogi ładunku aż do momentu jego doręczenia.

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Ładunek przygotowany w poprawny sposób nie może wystawać poza obrys wybranej palety, a dodatkowo nie powinien też przekraczać określonej wysokości. Staranność przygotowania ładunku odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo jego samego, ale też pozostałych towarów transportowanych w tym samym pojeździe.

W pierwszej kolejności należy przygotować paletę, która nie ma żadnych ubytków. Niedozwolone jest transportowanie towarów na paletach zniszczonych lub niestandaryzowanych. Paletę z użytku wykluczają ubytki w drewnie, przegnicie, pęknięcie z rozchodzącymi się brzegami i uszkodzenia z widocznymi gwoździami. Z użytku nie wyklucza palety natomiast zmiana koloru wynikająca ze starzenia się drewna i nierozpoznawalne oznaczenie wspornika (jednego). Użytkowane mogą być też egzemplarze po naprawach. 

Przedmiot transportu powinien być umieszczony możliwie centralnie na palecie i zabezpieczony folią bąbelkową lub folią stretch, kartonem lub specjalnymi narożnikami z kartonu i folią. W przypadku piętrowania opakowań stosuje się też specjalne przekładki z kartonu lub tworzywa sztucznego. Sposób pakowania zależy od rodzaju przedmiotu znajdującego się na palecie. Sprzęty AGD, maszyny i meble najlepiej zabezpieczyć styropianem i folią bąbelkową, a w przypadku bardziej odpornych ładunków wystarczy folia stretch.

Szczególną uwagę należy zwrócić w momencie układania na palecie opakowań jednostkowych. Poszczególne warstwy należy układać naprzemiennie (jak cegły w murze), by zachodziły na siebie. Ładunek nie może być przechylony ani też wyższy lub cięższy z jednej strony platformy. Trzeba dążyć do osiągnięcia efektu zwartej bryły i dokładnie przylegających do siebie opakowań, a przy spinaniu całości uważać, by ładunek nie został zgnieciony. 

Paletę razem z ładunkiem trzeba należy specjalną taśmą poliestrową lub polipropylenową, przy czym każda taśma powinna być mocno naciągnięta. Na gotową przesyłkę naklejamy etykietę przewozową, ale zawsze w taki sposób, by kod kreskowy i wszystkie dane były dobrze widoczne.

Podsumowanie

Jak widzisz, przesyłka paletowa to doskonałe rozwiązanie, jeśli potrzebujesz przetransportować np. meble, sprzęt RTV/AGD, materiały budowlane czy zamówienie hurtowe złożone z wielu mniejszych opakowań. Na Furgonetka.pl zlecisz wysyłkę palety szybko i wygodnie, wybierając najkorzystniejszą usługę w intuicyjnym formularzu.

 

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pierwsza publikacja artykułu: 26 / 11 / 2020