Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/28

Jak wysłać paletę?

Chcesz przesłać kurierem przedmiot o dużej wadze lub gabarytach? Sprzedajesz używaną lodówkę, wysyłasz kuzynce zabytkową maszynę do szycia po babci, a może oddajesz do naprawy fotel, ale sklep nie zapewnia transportu? W takich i podobnych przypadkach możesz skorzystać z przesyłki paletowej. Wysyłka palety kurierem jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem, a dodatkowo wszelkie formalności możesz załatwić przez internet.

Czym są przesyłki paletowe?

Przesyłka paletowa – jak sama nazwa wskazuje – jest przesyłką, którą transportuje się na palecie, czyli na specjalnej platformie służącej do przemieszczania przedmiotów o dużej wadze i wymiarach lub wielu mniejszych przedmiotów składających się na jeden ładunek. Palety transportowe są wykonane z drewna i dostępne w kilku wymiarach, ale na potrzeby transportu przesyłek wykorzystuje się głównie tzw. europalety zbudowane z bloków połączonych deskami zarówno w środku, jak i na brzegach. 

Przesyłki kurierskie na palecie mają regularne kształty, a ich cechą charakterystyczną jest zachowanie odpowiedniej maksymalnej wysokości. Przesyłka paletowa transportowana na palecie EURO może ważyć do 1000 kg (przy dowolnie rozmieszczonym ładunku) i do 1500 kg przy ładunku rozłożonym równomiernie i to bez względu na rodzaj przewożonych towarów. W ramach takich przesyłek przewozi się sprzęt RTV i AGD, meble, urządzenia gastronomiczne, maszyny produkcyjne, części samochodowe, materiały budowlane, a także opakowania zbiorcze z różnego rodzaju przedmiotami, np. z odzieżą, obuwiem, dekoracjami, artykułami papierniczymi i innymi. W zasadzie w ramach przesyłki paletowej można nadać wszystko, o ile dany przedmiot nie jest wyłączony z przewozu prawem lub regulaminem wybranej firmy kurierskiej.

Jakie wymiary może mieć paleta?

Wszystkie palety wykorzystywane w transporcie są standaryzowane, co pozwala magazynom i firmom przewozowym dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń oraz przewozić ładunki różnymi typami wózków widłowych. Towary mogą być transportowane na półpaletach, skrzyniopaletach, paletach CP czy standardowych paletach ze specjalnymi nakładkami. W transporcie z reguły wykorzystywane są następujące typy palet:

  • EUR 1 – 800 mm x 1200 mm
  • EUR 2 – 100 mm x 1000 mm 
  • EUR 3 – 1000 mm x 1200 mm
  • EUR 6 – 800 mm x 600 mm 

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Ładunek przygotowany w poprawny sposób nie może wystawać poza obrys wybranej palety (maksymalnie 840 x 1240 mm), a dodatkowo nie powinien być też wyższy (razem z paletą) niż 1800 mm w przypadku ładunków objętościowych i 970 mm w pozostałych przypadkach. Staranność przygotowania ładunku odpowiada nie tylko za bezpieczeństwo jego samego, ale też pozostałych towarów transportowanych w tym samym pojeździe.

W pierwszej kolejności należy przygotować paletę, która nie ma żadnych ubytków. Niedozwolone jest transportowanie towarów na paletach zniszczonych lub niestandaryzowanych. Paletę z użytku wykluczają ubytki w drewnie, przegnicie, pęknięcie z rozchodzącymi się brzegami i uszkodzenia z widocznymi gwoździami. Z użytku nie wyklucza palety natomiast zmiana koloru wynikająca ze starzenia się drewna i nierozpoznawalne oznaczenie wspornika (jednego). Użytkowane mogą być też egzemplarze po naprawach. 

Przedmiot transportu powinien być umieszczony możliwie centralnie na palecie i zabezpieczony folią bąbelkową lub folią stretch, kartonem lub specjalnymi narożnikami z kartonu i folią. W przypadku piętrowania opakowań stosuje się też specjalne przekładki z kartonu lub tworzywa sztucznego. Sposób pakowania będzie zależny od rodzaju przedmiotu znajdującego się na palecie. Sprzęty AGD, maszyny i meble najlepiej zabezpieczyć styropianem i folią bąbelkową, a w przypadku bardziej odpornych ładunków wystarczy folia stretch.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić w momencie układania na palecie opakowań jednostkowych. Sposób ich ustawienia powinien być dokładnie określony, a ponadto poszczególne warstwy należy układać naprzemiennie (jak cegły w murze), by zachodziły na siebie. Ładunek nie może być przechylony ani też wyższy lub cięższy z jednej strony. Trzeba dążyć do osiągnięcia efektu zwartej bryły i dokładnie przylegających do siebie opakowań, a przy spinaniu całości uważać, by ładunek nie został zgnieciony. Paletę razem z ładunkiem trzeba spiąć specjalną taśmą poliestrową lub polipropylenową, przy czym każda taśma powinna być mocno naciągnięta. Na gotową przesyłkę naklejamy etykietę przewozową, ale zawsze w taki sposób, by kod kreskowy i wszystkie dane były dobrze widoczne.

Szczególnej uwagi wymaga też sam sposób załadunku palety na pojazd transportujący oraz jej mocowania w przestrzeni ładunkowej. Palet z delikatną zawartością nie można obciążać innymi ładunkami, a dodatkowo istotne jest przytwierdzenie palety do ścian ładowni i zmniejszenie tarcia między paletą a podłożem.

Jak wysłać paletę?

Wysyłka palety kurierem może być zlecona przez internet. Zrobisz to łatwo na stronie wybranej firmy kurierskiej oferującej obsługę przesyłek paletowych lub za pośrednictwem serwisu Furgonetka gwarantującego konkurencyjne ceny nadań. Tania wysyłka palety będzie wtedy dodatkowo szybsza i zdecydowanie prostsza. Na stronie głównej serwisu znajduje się formularz wyceny nadania z miejscem na podstawowe informacje dotyczące przesyłki – wagę, wymiary, kody nadania i odbioru, a w szczegółowym formularzu określisz dokładne dane nadawcy i odbiorcy oraz szczegóły doręczenia. Na koniec wystarczy tylko wybrać  najkorzystniejszą ofertę i opłacić nadanie za pośrednictwem szybkiego przelewu lub z doładowanego wcześniej konta prepaid w serwisie. Kurier wybranej firmy odbierze paletę w umówionym miejscu i przekaże ją do dalszej wysyłki, a Ty zyskasz możliwość śledzenia drogi ładunku aż do momentu jego doręczenia.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos