Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/08

Części samochodowe - czy można wysyłać, czym i jak pakować?

Sprzedaż części samochodowych przestała być domeną lokalnych handlowców, którzy prowadzą stacjonarne placówki. Od wielu lat sklepy internetowe, a także osoby indywidualne, sprzedają nowe i używane części samochodowe w Internecie. Dużo łatwiej niż kiedyś jest też dostarczyć części samochodowe kurierem. Wszystko dzięki rozwijającemu się rynkowi logistycznemu. Nadal jednak obowiązują pewne restrykcje odnośnie wysyłek. Dlatego dobrze wiedzieć, co można nadać oraz w jaki sposób pakować przesyłki, aby zostały dostarczone w nienaruszonym stanie.

Wysyłka części samochodowych kurierem – najważniejsze zasady

Wiele części samochodowych nadal nie może być wysyłanych paczkami kurierskimi. Każdy przewoźnik ma swoją własną listę zakazanych w obrocie towarów. Przede wszystkim znajdują się na nich akumulatory, czy też oleje. Warto również zwrócić uwagę na to, że silniki można nadać paczką paletową, ale muszą być one pozbawione wszelkich płynów i olejów, smarów, a także paliwa.

W standardowym obrocie kurierskim dopuszczone do wysyłki są praktycznie wszystkie „małe” produkty motoryzacyjne. Mowa tutaj o elementach wyposażenia samochodu oraz filtrach, wycieraczkach, kierownicy, czy fotelach. Firmy kurierskie dopuszczają także do wysyłki opony, felgi, zderzaki, a także elementy karoserii. Ważne jest jednak, aby były one odpowiednio zapakowane.

Możliwe jest też dostarczenie za pomocą firmy kurierskiej silnika samochodowego, skrzyni biegów czy poduszek powietrznych, jednak takie elementy muszą być umieszczone na paletach. Wszystko dla bezpieczeństwa nie tylko naszej przesyłki, ale także innych towarów przewożonych przez kuriera.

Dodatkowo należy pamiętać, że takie elementy jak części samochodowe, można najczęściej wysyłać mając indywidualne umowy z firmami kurierskimi. W naszym serwisie Furgonetka, zabrania się wysyłania części motoryzacyjnych, w tym silników oraz skrzyń biegów, o czym więcej możecie przeczytać tutaj. Poniższe instrukcje są zatem ogólnymi poradami odnoszącymi się do wysyłki tego typu towarów. 

Jak zapakować części samochodowe przeznaczone do wysyłki?

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie zabezpieczenie części samochodowych wysyłanych kurierem. Nie możemy oszczędzać na folii stretchowej, folii bąbelkowej oraz kartonie. Wielu sprzedawców dodatkowo zabezpiecza elementy przesyłki styropianem, szczególnie na krawędziach i w miejscach, gdzie jest ona wystająca lub niewymiarowa.

Trzeba także zwrócić uwagę na to, które z naszych przesyłek mogą zostać uznane za niesortowalne, co sprawi, że znacznie zwiększą się koszty ich nadania. Elementy takie wymagają szczególnej uwagi podczas transportu. Części samochodowe mają to do siebie, że wiele z nich może być przypisanych do powyższej kategorii. Za takie przesyłki uważa się wszystkie towary, które mają nieregularny kształt, są bardzo duże i trudne w przesuwaniu/przenoszeniu lub posiadają inne cechy, które nie pozwalają ich uznać za przesyłki standardowe lub paletowe. Dobrze jest też dowiedzieć się, jakie zasady pakowania obowiązują w wybranej przez nas firmie kurierskiej. Niekiedy bowiem okazuje się, że sama folia bąbelkowa i stretch nie wystarczą, gdyż wysyłana rzecz musi być dodatkowo zapakowana w karton.

Wyceniając, a także nadając przesyłkę, musimy też pamiętać o tym, by podawać rzeczywiste wymiary paczki. Tylko wtedy unikniemy dodatkowych opłat lub sytuacji, w której kurier odmówi odbioru towaru. Bywa również tak, że niedostosowany do nadania towar zostaje cofnięty z sortowni do nadawcy, gdyż nie może on bezpiecznie pokonać planowanej trasy.

Jak wysłać zderzak samochodowy kurierem?

Zderzak samochodowy jest dość trudny do zapakowania i wysłania. Po pierwsze dlatego, że jest to element dość duży, a jednocześnie delikatny jak na część samochodową. Dlatego zaleca się bardzo dobre owinięcie go folią bąbelkową i stretchem, a następnie – jeśli to możliwe – najlepiej zabezpieczyć wszystko jeszcze na rogach styropianem odpowiednio owiniętym folią stretch. Ważne jest takie zapakowanie zderzaka, by nie wygiął się on podczas transportu.

Jak wysłać kurierem maskę samochodową?

Maska samochodowa powinna być wysłana na palecie, podobnie jak na przykład drzwi samochodowe, czy też klapa bagażnika. Maska, ze względu na swoje duże rozmiary, powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniem i porysowaniem. Zaleca się wykorzystanie dużej ilości folii bąbelkowej, którą następnie warto obłożyć kartonem i owinąć stretchem. Szczególną uwagę należy zwrócić na narożniki maski, które powinny być zabezpieczone dodatkowo, tak, aby nie zniszczyły się w transporcie.

Jak wysłać silnik samochodowy kurierem?

Silnik samochodowy z racji swoich gabarytów oraz wagi przewożony może być jedynie na palecie. Aby przygotować przesyłkę do nadania, musimy przede wszystkim pozbyć się wszelkich płynów i smarów, które znajdują się w silniku, gdyż tylko tak przygotowany możemy wysłać kurierem do miejsca docelowego. Ten element samochodu musi zostać przymocowany do palety. Można to na przykład zrobić pasami. Nie można zapomnieć o wcześniejszym „zapakowaniu” silnika. Robimy to za pomocą folii stretch i kartonów, nie powinniśmy także oszczędzać na folii bąbelkowej.

Jak wysłać kurierem skrzynię biegów?

Skrzynię biegów, podobnie jak fotele samochodowe oraz silnik, należy wysyłać na palecie. Przygotowanie skrzyni do wysyłki powinno odbywać się na takich samych zasadach, jak w przypadku innych części samochodowych. Tutaj także nie możemy zostawić żadnych płynów i smarów. Poszczególne części natomiast powinny zostać przymocowane do palety tak, aby nie mogły się poruszać podczas transportu.

Jak wysłać kurierem alufelgi?

Firmy kurierskie zalecają wysyłać alufelgi pojedynczo lub maksymalnie po dwie sztuki w paczce. Najczęściej spotykany sposób ich pakowania to owinięcie ich folią bąbelkową, a następnie kartonem i stretchem. Dobra szkoła pakowania mówi o powtórzeniu tej czynności, by mieć pewność, że felgi nie ulegną zniszczeniu, zarysowaniu czy też obiciu.

Jak wysłać kurierem opony samochodowe?

Podobnie jak w przypadku felg, opony także powinny być pakowane maksymalnie po dwie sztuki w jednej paczce. Tutaj także zaleca się skorzystanie z folii stretch i kartonu. Niektóre firmy nadają opony w specjalnie przygotowanych pudłach z grubego kartonu ze wzmocnionymi krawędziami. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż paczki takie nie będą się klasyfikować jako niestandardowe.

Jak wysłać pozostałe części samochodowe za pomocą firmy kurierskiej?

Przede wszystkim podczas wysyłki części samochodowych musimy kierować się dwoma podstawowymi zasadami. Pierwsza to odpowiednie zabezpieczenie wysyłanych części. Dlatego musimy je zapakować oddzielnie, a do kartonów stosować wypełniacze, na przykład w postaci folii bąbelkowej, popularnych „chrupek do wypełniania paczek”, a także innych dostępnych na rynku wypełniaczy przesyłek. Po drugie – warto, by nadawane paczki miały regularne kształty, gdyż wtedy możemy uniknąć konieczności dopłaty za niestandardowe nadanie.

Musimy jeszcze pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Jeśli źle przygotujemy części samochodowe do nadania, to firma kurierska może odmówić odebrania paczki. Jeśli dodatkowo z naszej winy zostaną zniszczone inne towary w aucie kurierskim, możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami.

Jak tanio wysłać części samochodowe?

Większość części samochodowych będziecie mogli wysłać na własnych umowach. Na Furgonetka bez problemu nadacie opony, tylko muszą zostać one odpowiednio zapakowane do wysyłki. Każda firma ma swoje wytyczne na temat, z którymi warto zapoznać się przed nadaniem paczki. Dodatkowo w przypadku takich ładunków zawsze możecie skorzystać z naszego drugiego serwisu Furgonetka Giełda

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos