Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/02/24

Franczyza – pomysł na własny biznes w Toruniu

W Toruniu działa wiele przedsiębiorstw z długą tradycją, ale przybywa też nowych firm i ciekawych pomysłów. Jednym z takich ogólnych trendów polecanych dla tego miasta jest franczyza. Toruń słynie z rozbudowanego rynku handlowego, ale znajdzie się tam miejsce też na usługi takie jak klub fitness czy zakłady bukmacherskie. Dobrym pomysłem będzie również uruchomienie nowoczesnej stacji benzynowej.

Franczyza klub fitness

Klub fitness to przyszłościowa działalność gospodarcza. Wzrost znaczenia zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej przekłada się także na zwiększone zainteresowanie ofertą siłowni, klubów sportowych, szkół tańca i innych działalności związanych z ruchem. Klub powinien powstać w centrum miasta – w dogodnej lokalizacji, najlepiej przy jednej z głównych ulic. Powierzchnia przyszłego klubu będzie zależna od wybranej franczyzy – jedne marki umożliwiają otwarcie działalności w lokalu o powierzchni 100 metrów kwadratowych, ale inne będą wymagały już 200-300 metrów. Największym wydatkiem na starcie działalności jest zakup maszyn i urządzeń treningowych. Dostępne są jednak też franczyzy umożliwiające długoterminowy wynajem sprzętu, a wtedy początkowe koszty są niższe, ale stałe wyższe niż w sytuacji, kiedy przedsiębiorca kupi cały sprzęt.

Klub fitness w modelu franczyzowym można otworzyć we współpracy z sieciami Pure Yatomi Fitness, Calypso, Body Evolution czy Zdrofit. Działalność może być też uzupełniona o sprzedaż suplementów diety i odżywek dla sportowców.

Franczyza stacja benzynowa

Branża paliwowa jest obecnie jedną z najbardziej stabilnych, ale większą część rynku dzierży kilka dużych firm. Co prawda można uruchomić stację paliwową według własnego pomysłu, ale lepsze rezultaty daje w tym przypadku franczyza. Toruń jest dobrą lokalizacją dla biznesu takiego jak franczyzowa stacja benzynowa i taką działalność można uruchomić zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, w pobliżu jednej z głównych tras prowadzących do miasta. Franczyza da przedsiębiorcy możliwość korzystania z renomy firmy-giganta, a to przełoży się na wysokość dochodów nowej stacji. W zasadzie nie trzeba mieć nawet większego doświadczenia w tej branży. Koszt uruchomienia stacji zaczyna się od kilkuset tysięcy złotych, a markami oferującymi franczyzę w sprzedaży paliw są BP, Lotos, Orlen, Moya, Shell, Lukoil i Bliska.

Franczyza zakłady bukmacherskie

Spośród różnych możliwości założenia własnego biznesu w Toruniu dobrym pomysłem mogą okazać się zakłady bukmacherskie. W ostatnim czasie bardzo mocno zyskują na popularności i warto uchwycić moment, kiedy nie ma ich jeszcze w okolicy, a następnie zagospodarować tę rynkową niszę. Koszt otwarcia salonu zakładów bukmacherskich jest stosunkowo niski w porównaniu do innych franczyz, a dodatkowo taki biznes może być uzupełnieniem zasadniczej działalności, np. kiosku, baru, kawiarni czy kantoru. Dla przedsiębiorcy startującego z taką działalnością najlepszą opcją będzie franczyza. Zarobki w branży bukmacherskiej są znacznie lepsze, kiedy korzysta się ze sprawdzonego biznesu jednej ze znanych firm, a do wyboru są franczyzy marek takich jak Superbet, fotBET, STS oraz znanego wszystkim Totolotka.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Furgonetka Punkt – franczyzowy punkt nadań przesyłek

Franczyzowym biznesem może być też punkt nadań przesyłek kurierskich Furgonetka Punkt. Uruchomienie takiego punktu jest banalnie proste – wystarczy tylko dysponować lokalem handlowym lub usługowym i zgłosić chęć prowadzenia punktu nadań. Przedsiębiorca lub jego pracownicy przyjmują w takim punkcie przesyłki nadawane przez klientów serwisu Furgonetka, wprowadzają dane paczek do systemu informatycznego, a następnie przekazują przesyłki kurierom. Furgonetka Punkt to sieć bezpiecznych punktów, w których każdy klient serwisu Furgonetka może zostawić swoją paczkę bez konieczności nadawania jej w automacie czy punkcie nadań konkretnej firmy kurierskiej. 

Podsumowanie

Biznes oparty na franczyzie ułatwia zdobycie klientów i eliminuje żmudne budowanie pozycji na rynku. Nic nie przyspiesza rozwoju firmy tak bardzo, jak franczyza. Toruń jest dobrą lokalizacją nie tylko dla stacji benzynowej czy klubu fitness, ale też dla punktu nadań przesyłek kurierskich lub innej działalności. Wyżej wymienione przykłady to tylko propozycje – ostateczny wybór wymaga dokładnej oceny sytuacji i własnych możliwości.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos