Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/01/08

Jak otworzyć stację benzynową w modelu franczyzowym?

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce do najlepiej prosperujących interesów trzeba zaliczyć stacje benzynowe. Franczyza jest w tym przypadku bezkonkurencyjna i każdy z nas z pewnością tankuje na stacjach franczyzowych, mimo że nie zawsze o tym wiemy. Uruchomienie kolejnej stacji w okolicy to tylko kwestia czasu, więc kto zrobi to pierwszy, ten ma większą szansę na powodzenie swojej działalności.

Czym jest franczyza?

Coraz więcej stacji benzynowych jest otwieranych w modelu franczyzowym, ale żeby lepiej zrozumieć opłacalność tego konceptu biznesowego, trzeba się dowiedzieć, co to jest franczyza. Zrozumiałą i jednocześnie prostą definicję podaje Europejski Kodeks Etyki Franczyzy, według którego franczyza jest ścisłą i nieustanną współpracą pomiędzy firmami niezależnymi od siebie prawnie i finansowo. Franczyza w branży paliw polega na uruchomieniu stacji benzynowej pod szyldem znanej marki i korzystaniu ze wszystkich tajników sprzedaży i marketingu popularnego brandu. Zasady franczyzy w każdym przypadku są nieco inne, a określa je konkretny franczyzodawca, czyli firma udostępniająca swój znak towarowy i cały pomysł na biznes. Franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy specjalną licencję, za którą pobiera opłatę wstępną oraz procentowy zysk od dochodu. Wysokość opłat franczyzowych jest w każdym przypadku indywidualna i zależy od warunków umowy.

Franczyza – przykłady stacji benzynowych

Uruchomienie stacji benzynowej w ramach franczyzy oferują takie marki jak:

  • Orlen
  • Lotos
  • Moya
  • Shell
  • Lukoil
  • Bliska
  • BP

Stacja benzynowa w modelu franczyzowym

Stacja benzynowa to bez wątpienia bardzo dochodowy, ale też trudny biznes. Problemem może być wynegocjowanie od dostawców korzystnych cen paliw. Jest to podstawą sprzedaży, gdyż klienci stacji zwracają uwagę na ceny i tankują tam, gdzie jest najtaniej – na „rezerwie” mogą bez problemu dojechać do kolejnej stacji, a z droższej korzystają tylko w ostateczności. Jeśli nowa stacja benzynowa nie jest w stanie zagwarantować konkurencyjnych cen, a do tego profesjonalnej obsługi, to nie zdobywa uznania, a na pewno nie aż tak dużego, jak mogłaby uzyskać. Duże firmy odbierające hurtowe ilości paliw negocjują ceny z dostawcami, a tym samym mogą oferować swoim klientom już na starcie zdecydowanie lepsze warunki niż inne stacje benzynowe. Franczyza z kolei umożliwia zakup paliw po preferencyjnych cenach. Marka franczyzowa zapewnia wszystkim franczyzobiorcom takie same stawki, regularne dostawy i gwarancję jakości. Te korzyści są pierwszymi i najważniejszymi zaletami umożliwiającymi nie tylko utrzymanie się na rynku, ale też pozyskanie stałego zaufania klientów.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Jak otworzyć stację benzynową?

Przedsiębiorca, który chce otworzyć stację benzynową w ramach franczyzy, musi spełnić podstawowe wymagania sieci, a często dotyczą one poziomu wykształcenia, doświadczenia w biznesie, odpowiedniego wieku czy właściwej lokalizacji. Sieć franczyzowa często wymaga od przedsiębiorcy gotowości do przeprowadzki, by otworzyć stację w miejscu, w którym będzie ona potencjalnie przynosiła najwyższe zyski. Przyszły franczyzobiorca musi przejść specjalistyczne szkolenie organizowane przez brand franczyzowy, a po tym szkoleniu podpisać umowę franczyzową i aktywnie uczestniczyć w kreowaniu nowego biznesu. Cały proces budowy jest nadzorowany przez franczyzodawcę i to on też proponuje konkretne materiały budowlane i wykonawców, a także zapewnia gotowy projekt stacji wraz z całym wyposażeniem.

Ważne: Stacja benzynowa działająca w ramach franczyzy może być uzupełniona o inny biznes franczyzowy, np. punkt nadań przesyłek Furgonetka Punkt lub małą gastronomię – budkę z hot-dogami lub lodziarnię.

Podsumowanie

Uruchomienie stacji benzynowej w modelu franczyzowym będzie wymagało przede wszystkim dużych nakładów finansowych. Ten biznes jest bardzo dochodowy, ale żeby czerpać z niego zyski, trzeba sporo zainwestować. Inwestycja zwykle przekracza milion złotych, ale biznes jest tak skalkulowany, że szybko się zwraca.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos