Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/21

Czas to pieniądz. Jak nadawać paczki dwa razy szybciej?Wiele nowoczesnych firm uruchamia sprzedaż internetową, gdyż jest to bardzo dochodowa gałąź rynku. Przez internet można sprzedawać w zasadzie wszystko – począwszy od mebli, przez ubrania, elektronikę i kosmetyki, a na oponach czy asortymencie dla zwierząt kończąc. Paczki wysyłają zarówno firmy zajmujące się handlem, jak i usługami, np. drukarnie, agencje reklamowe czy studia aranżacji wnętrz. Wysyłka paczek może jednak nastręczać wielu trudności. Każde nadanie zajmuje czas, a przy tym kosztuje coraz więcej. Proces ten można jednak skrócić o połowę, a zaoszczędzone godziny przeznaczyć na ważniejsze czynności.

Przygotowanie przesyłki – ile to naprawdę trwa?

Czas przygotowania przesyłki do nadania zależy od:

  • wielkości zamówienia, np. liczby sztuk lub gabarytów przesyłki;
  • wielkości i rozplanowania sklepu/magazynu z towarem;
  • czasu potrzebnego na formalności takie jak przygotowanie etykiety przewozowej czy opłacenie przesyłki;
  • sposobu przekazania przesyłki kurierowi.

W jednym przypadku może być to kilka minut, w innym nawet godzina. Najlepiej, by cały proces nadania był zautomatyzowany, bo to pozwala oszczędzić czas i zasoby (zarówno ludzkie, jak i finansowe). Dzięki narzędziom delivery automation proces przygotowania paczki do nadania znacznie się skraca, a ponadto zmniejszone jest ryzyko pomyłek, które mogą bardzo negatywnie wpływać na wizerunek firmy. 

Dzięki rozwiązaniom systemowym skrojonym na miarę potrzeb można skrócić czas przygotowania każdej paczki, a tym samym znacznie lepiej wykorzystać dostępne godziny. Największym wrogiem udanej wysyłki jest ręczne wykonywanie powtarzających się każdego dnia czynności. W przypadku nadawania przesyłek czynnościami takimi są: ręczne wpisywanie wszystkich danych, wybór optymalnej metody dostawy, wybór firmy kurierskiej, samo zamówienie kuriera czy płatności za nadanie poszczególnych paczek. 

Jak zautomatyzować wysyłkę paczek i oszczędzić czas?

Na rynku istnieją narzędzia, które pomagają automatyzować procesy związane z nadawaniem paczek. Pozwalają one ograniczyć je do minimum. Takim narzędziem jest chociażby system do nadawania przesyłek Furgonetka. Dzięki dostępnym tam opcjom można znacząco przyspieszyć zamawianie kuriera nawet dla hurtowych ilości paczek. Takie funkcje jak książka adresowa, czy szablony przesyłek skracają czas potrzebny na wypełnianie szczegółowych danych. Książka adresowa jest szczególnie przydatna, kiedy często wysyłasz paczki do tych samych odbiorców, np. twoich stałych kontrahentów. Ich adresy i dane możesz zapisać na stałe w systemie i wybierać z listy za każdym razem, kiedy zajdzie taka potrzeba. Minimalizujesz tym sposobem również ryzyko błędów popełnionym przy każdorazowym ręcznym wpisywaniu danych po raz kolejny. Natomiast szablony przesyłek przydadzą ci się w przypadku jest wysyłany przez ciebie towar jest takich samych gabarytów i nadajesz zwykle przesyłki o takim samym kształcie, wymiarach i wadze. 

Dodatkowo taka funkcja jak import przesyłek pozwala automatycznie zaimportować dane z plików i przygotować listę paczek do wysyłki, bez ręcznej edycji każdej z nich. Dzięki temu będziesz w stanie zamówić nawet kilkaset przesyłek za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Pomoże Ci to przyspieszyć proces nadawania paczek nawet o 80%. 

Jeśli natomiast prowadzisz sklep internetowy, to system Furgonetka udostępnia darmową integracje z każdą większą platformą sklepową czy sprzedażową w Polsce (np. Magento, Presta Shop czy Shoplo). Dzięki temu możesz automatycznie generować dokumenty przewozowe dla wszystkich zamówień i zlecać podjazdy kuriera po paczki. Zajmie Ci to kilka chwil i znacznie przyspieszy proces wysyłki paczek do klientów. W e-commerce jest to szczególnie ważne, gdyż kupujący w internecie lubią szybką dostawę. Co ważne, z  Furgonetka możesz korzystać nawet, jeśli nadajesz przesyłki na własnych umowach kurierskich. W systemie masz możliwość podpięcia swojej umowy i wysyłania paczek według własnych indywidualnych stawek. Wszystko to za darmo. 

Furgonetka – sposób na dwa razy szybszą wysyłkę paczki

System do nadawania przesyłek Furgonetka jest najszybszy i najbardziej intuicyjny na rynku. Jak wynika z raportu Edisonda, przeprowadzonego przez krakowską firmę badawczo-projektową, nadanie przesyłki w serwisie Furgonetka wymaga jedynie 22 kliknięć. To dwa razy szybciej niż w konkurencyjnym serwisie do nadawania przesyłek. I wysoko ponad średnią w całej branży. A mówimy tutaj o nadaniu pojedynczej paczki. Dzięki opcjom dodatkowym, takim jak import zamówień czy integracje, nadanie nawet hurtowej liczby przesyłek ogranicza się do kilku kliknięć. 

Podsumowanie

Zła organizacja procesu nadawania przesyłek przynosi nie tylko stratę czasu, ale też marnotrawstwo pieniędzy, gdyż każdy czas da się przeliczyć na złotówki. Kilkanaście minut dziennie przeznaczone na powtarzalne czynności nie wydaje się problemem, ale w skali miesiąca jest to już kilka godzin, a wtedy problem staje się zauważalny. Dzięki serwisowi Furgonetka można bezpłatnie zautomatyzować proces nadawania przesyłek, a przy tym wysyłać paczki nawet do 70% taniej.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos