Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/07/15

Jak znaleźć pomysł na własny biznes

Chcesz założyć własną firmę i pracować na swój rachunek, ale… nie masz pomysłu? Wielu ludzi potrzebuje niezależności i możliwości pracy we własnym rytmie, a przy okazji zajmowania się branżą, która jest bliska sercu. Jak wśród wielu możliwości znaleźć ten idealny pomysł na własny biznes i realizować się w życiu? Sprawdź, w co warto zainwestować i pod jakim kątem wybrać rodzaj przyszłej działalności.

Jaki biznes opłaca się otworzyć?

Zanim zdecydujesz się zarejestrować działalność gospodarczą i dumnie nazwać przedsiębiorcą, dobrze się zastanów, jaka działalność może się sprawdzić w Twoim przypadku, bo nie każdy pomysł na firmę będzie tak samo udany.

  • Weź pod uwagę miejsce, w jakim mieszkasz – czy to duże miasto, czy mała miejscowość i jakich biznesów tam brakuje.
  • Określ dokładnie budżet, jaki możesz przeznaczyć na start działalności.
  • Zastanów się, co umiesz i co lubisz robić – to będzie najlepszy punkt wyjścia, który pozwoli Ci znaleźć dobry pomysł na dochodowy biznes.
  • Przemyśl, jakie potrzeby ludzi możesz spełnić i czy dasz radę zaoferować coś, czego nie oferuje nikt inny.
  • Podejmij decyzję, czy chcesz sprzedawać dobrze znane produkty lub usługi czy coś innowacyjnego.

Nikt nie da Ci gotowej odpowiedzi na pytanie: gdzie inwestować pieniądze. Czasami trzeba się kierować własną intuicją, innym razem podążać za pasją, ale zdarza się też, że świetny pomysł będzie po prostu dziełem przypadku i wynikiem nie tyle „nagłego olśnienia”, ile po prostu celnych wniosków z obserwacji rzeczywistości.

Jaką firmę założyć, żeby odnieść sukces?

  1. Sklep internetowy

Idealny pomysł na własny biznes to założenie sklepu internetowego, ale żeby osiągnąć sukces w tym sektorze, musisz dobrze wybrać charakter oferowanych przez siebie produktów. Drogi są w tym przypadku dwie – sprzedaż towarów popularnych, na które zawsze jest zainteresowanie, ale duża konkurencja, np. odzieży, kosmetyków ekologicznych czy AGD lub handel produktami niszowymi, na których zainteresowanych jest mniej, ale i konkurencja mniejsza, np. ekskluzywna biżuteria czy ręcznie szyte ubranka dziecięce.

  1. Usługi dla klientów premium

Sukces możesz odnieść też w oferowaniu usług premium dla wymagających klientów. Wejście w taką branżę będzie wymagało od Ciebie dużej wiedzy i odpowiedniego podejścia, ale przy odpowiednim zaangażowaniu wszystko może się udać. Pomysłów w tym przypadku jest wbrew pozorom wiele. Możesz być osobistym stylistą, doradcą inwestycyjnym lub prowadzić ekskluzywny hotel dla psów.

  1. Serwis internetowy

Działalność serwisów internetowych pozwala zarabiać w sieciach reklamowych, np. Google Ads lub poprzez współpracę z indywidualnymi klientami i publikowanie ich banerów czy artykułów sponsorowanych na łamach serwisu. Pomysłów w tym przypadku jest kilka – możesz zostać blogerem /influencerem, prowadzić ogólnopolski portal tematyczny lub lokalny portal informacyjny. Na starcie największą inwestycją będzie Twój czas. Koszt domeny i hostingu to zaledwie kilkaset złotych rocznie.

  1. Pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości

Jeśli znasz się na rynku nieruchomości i ten temat Cię interesuje, możesz otworzyć biuro pośrednictwa i znajdować dla swoich klientów oferty sprzedaży i kupna interesujących ich domów, mieszkań czy działek. Potrzebujesz jedynie biura, sprzętu komputerowego, kontaktów i czasu na konstruowanie ofert, spotkania z klientami i dopełnianie wszystkich formalności.

Furgonetka Punkt – dobry pomysł na dodatkowy biznes

Firma, która już działa na rynku, może rozwinąć skrzydła i uruchomić kolejną gałąź swojej działalności. Doskonałym pomysłem jest uruchomienie punktu nadań przesyłek kurierskich w ramach sieci Furgonetka Punkt. Franczyza Furgonetka Punkt będzie odpowiednia dla przedsiębiorców, którzy dysponują lokalami handlowymi lub usługowymi w dobrych lokalizacjach i mają trochę wolnego czasu oraz miejsce do zagospodarowania. Koszt uruchomienie punktu nadań jest bardzo niski, a przedsiębiorca zarabia na każdej nadanej u niego przesyłce.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie: jaki biznes opłaca się otworzyć nigdy nie jest jednoznaczna. Czasami poszukiwanie pomysłu trwa długie miesiące, podczas których trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, a przede wszystkim ocenić rynek i jego potencjał. Mimo wszystko warto podjąć wyzwanie i przekuć swoją pasję w biznes.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock