Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/12/22

5 pomysłów na dochodowy sklep internetowy
Chcesz założyć sklep internetowy, ale nie wiesz, czym handlować? Szukasz pomysłów na biznes, który będzie przynosił zyski i rozwijał się na tyle szybko, żeby dać Ci stabilne źródło dochodu? Rozważasz różne opcje i nie możesz się zdecydować? Sprawdź top 5 pomysłów na sklepy, które mają przyszłość i rozwiń działalność przynoszącą realne dochody.

Co najlepiej się sprzedaje na rynku?

Osiągnięcie sukcesu w sprzedaży internetowej wymaga przede wszystkim właściwego doboru asortymentu i powinien być to asortyment cieszący się zainteresowaniem. Na pewno zastanawiasz się, czym handlować i czy lepiej wybrać popularne towary, czy też celować w niszę. Praktycznie każdy młody sprzedawca zadaje sobie pytanie: czego w Polsce brakuje i na czym można zarobić? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i też nie zawsze sukces przychodzi wraz z wyborem rzeczy niedostępnych. Każda luka na rynku jest szybko zapełniana, a praktyka pokazuje, że najlepsze efekty notują jednak sklepy internetowe sprzedające powszechny asortyment.

Do najlepiej rotujących produktów w branży e-commerce należą: odzież, obuwie i dodatki, elektronika, gry komputerowe, książki, filmy i muzyka, a także kosmetyki, galanteria i produkty spożywcze. Aż 64% badanych deklaruje zakupy online odzieży i obuwia, 54% kupujących zaopatruje się w filmy i książki, 51% kupuje bilety do kina i do teatru, a 43% zamawia kosmetyki i perfumy. Coraz bardziej rośnie też zainteresowanie produktami hand made oraz biżuterią, artykułami dla dzieci i przedmiotami kolekcjonerskimi.

Decydując się na sprzedaż wyżej wymienionego asortymentu, gwarantujesz sobie przede wszystkim dobry start w biznesie, bo możesz od razu przyjąć, że grono Twoich potencjalnych odbiorców będzie dosyć duże, a tym samym istnieje spora szansa na szybkie „wybicie się” z ofertą. Nie można przy tym jednak zapominać, że najlepiej pracować z czymś, co się lubi, dlatego, że wtedy praca jest czystą przyjemnością, a poszerzanie wiedzy przychodzi znacznie łatwiej.

Oczywiście zawsze warto iść pod prąd i wybierać rozwiązania sprawdzone, ale w nieco innej formie, by odróżnić się od konkurencji. Dzięki temu możesz zainteresować swoją ofertą odbiorców, którzy nie znaleźli na rynku tego, czego szukają, a Twój sklep jest w takiej sytuacji ich jednym wyborem. Poniżej prezentujemy pięć pomysłów na sklep, który będzie zarabiał od samego początku.

  1. Ubrania handmade

Każdy człowiek lubi dobrze wyglądać, a nie ulega wątpliwości, że na wizerunek wpływa sposób, w jaki się ubieramy. Niestety żyjemy w dobie szybkiej mody, nieustannie zmieniających się trendów i znacznie spadającej jakości, a wielu z nas szuka na rynku czegoś, co przeciwstawia się tej tendencji. Chcemy wyglądać inaczej niż inni oraz inwestować w jakość, ale trudno jest nam znaleźć na rynku ofertę, która by to gwarantowała. Mogłoby się wydawać, że alternatywą są ekskluzywne ubrania od znanych projektantów, ale w tej sytuacji pojawia się zapora w postaci ceny nieadekwatnej do naszych możliwości. Złotym środkiem może być zakup ubrań handmade, czyli rzeczy wykonywanych ręcznie, unikalnych i cechujących się ponadprzeciętną jakością. Takie ubrania są co prawda zdecydowanie droższe od rzeczy sprzedawanych w sklepach sieciowych, ale wyglądają niepowtarzalnie i służą przez długie lata.

  1. Ręcznie robione obuwie

Podobnie wygląda to w przypadku butów. Tutaj również rynek oferuje dwie skrajności – tanie, źle wyprofilowane buty z najgorszych materiałów i solidne obuwie w astronomicznych cenach, ale z metką znanej marki i mirażem wyjątkowości. Klienci często szukają czegoś pośrodku – wygody, a jednocześnie korzystnej ceny. Ponadczasowych fasonów, a przy tym ręcznej produkcji i taką wartość może oferować sklep z ręcznie robionymi butami. Ten biznes bez trudu znajdzie grono wiernych klientów. Będą to przede wszystkim osoby stawiające na jakość i gotowe zapłacić za parę butów więcej niż sugerowałyby to rynkowe ceny, ale mieć świadomość posiadania czegoś niepowtarzalnego.

  1. BIO i eko kosmetyki

Kolejny pomysł jest związany z branżą beauty, która zmienia się teraz bardzo dynamicznie. Wraz ze wzrostem świadomości klientów, rośnie też ich potrzeba zaopatrywania się w ekologiczne produkty, co dotyczy zarówno kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i produktów do makijażu. Coraz częściej decydujemy się na wegańskie kosmetyki, produkty nietestowane na zwierzętach, a nawet ręcznie robione kremy o krótkim terminie przydatności, ale doskonałym składzie i działaniu. Sklep internetowy z ekologicznymi kosmetykami to fantastyczny pomysł na dochodowy biznes. Potencjalne grono zainteresowanych jest w tym przypadku bardzo duże, a na rynku jest jeszcze sporo miejsca dla nowych firm.

  1. Wysokiej jakości zabawki edukacyjne

Konsumenci nie oszczędzają na produktach dla dzieci i chętnie też płacą wyższe kwoty, za artykuły lepszej jakości. Do ciekawszych pomysłów na biznes można więc zaliczyć sprzedaż zabawek edukacyjnych, ale nie takich standardowych dostępnych w chińskich sklepach, a z górnej półki – trwałych, przemyślanych i dających wiele różnych możliwości. Takie produkty będą wybierane nie tylko przez wymagających rodziców, ale też przez żłobki, przedszkola i inne placówki edukacyjne, a więc grono potencjalnych klientów jest naprawdę duże. Sklep z zabawkami może oferować asortyment dla dzieci z różnych grup wiekowych, a do tego artykuły szkolne.

  1. Ekologiczne akcesoria gastronomiczne

Ostatnim pomysłem jest sprzedaż ekologicznych akcesoriów gastronomicznych. Obecnie funkcjonuje więcej barów i restauracji oferujących jedzenie wegetariańskie i wegańskie oraz potrawy dla alergików i dania przygotowane wyłącznie z produktów pochodzenia naturalnego. Takie lokale całe swoje działanie opierają na konkretnej filozofii – zwykle odwołaniu do natury, zdrowia czy idei slow food, a standardem jest dla nich korzystanie z rozwiązań bezpiecznych dla środowiska. Sklep internetowy oferujący taki asortyment może sprzedawać ręcznie robione sztućce, naczynia z tworzyw biodegradowalnych, naturalne opakowania do żywności, a nawet ekologiczne środki czystości. Oferta przypadnie do gustu nie tylko lokalom gastronomicznym, ale też prywatnym kupującym.

Podsumowanie

Założenie sklepu internetowego to bardzo dobry pomysł na biznes, szczególnie w momencie, gdy gospodarka boryka się z różnego rodzaju obostrzeniami i ograniczeniami w funkcjonowania stacjonarnych sklepów. Kluczem do sukcesu takiej działalności jest jednak wybór odpowiedniego asortymentu, a ten powinien być z jednej strony popularny, a z drugiej odróżniający się od produktów dostępnych u konkurencji. Warto postawić na ekologiczne produkty, ręcznie robione towary i asortyment w jakości premium.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos