Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/06/14

Jak wysłać walizkę lub inny bagaż kurierem?

Wysyłka walizki lub innego bagażu może się wydawać problematyczna, ale w rzeczywistości wcale taka nie jest. Warunkami udanego transportu są poprawne zabezpieczenie bagażu i wybór rzetelnej firmy kurierskiej. Sytuacji, w których zaistnieje potrzeba wysyłki walizki, może być wiele. W jednym przypadku walizka będzie prezentem dla kogoś bliskiego, ale mieszkającego daleko. Innym razem możesz chcieć wysłać gdzieś bagaż oddzielnie, żeby nie wozić go ze sobą, ale może się też zdarzyć, że ktoś z Twoich gości zapomni torby podróżnej i trzeba ją będzie odesłać.

Jak przygotować bagaż do wysyłki?

Bagaż jest dosyć problematyczną przesyłką, gdyż nie można go wysyłać, jeśli znajdują się w nim przedmioty osobiste, wartościowe rzeczy i dokumenty. Dozwolone jest natomiast wysyłanie bagażu z ubraniami, butami czy z niektórymi pamiątkami z podróży. Przed nadaniem musisz jednak wiedzieć, że bagaż będzie traktowany jako przesyłka standardowa tylko i wyłącznie wtedy, jeśli spakujesz go w karton. Walizka owinięta wyłącznie w folię zostanie zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa, a co za tym idzie, jej nadanie będzie dużo droższe.

Walizka przeznaczona do wysyłki musi być zamknięta, by jej zawartość nie wydostała się na zewnątrz i nie zniszczyła. Bagaż należy też dobrze zabezpieczyć – najlepiej wstępnie owinąć folią, a później umieścić w kartonowym opakowaniu. Takie podwójne zabezpieczenie będzie potrzebne szczególnie wtedy, kiedy walizka jest droga lub misternie wykonana i warunki transportu mogłyby wpłynąć na jej wartość oraz wygląd. Do owijania najlepiej sprawdzi się folia bąbelkowa, ale oczywiście może być to też stretch. Wybrany karton powinien być natomiast gruby i sztywny – nie pakuj walizki w rozerwane lub zamoczone opakowanie, bo nie wytrzyma ono procesu sortowania. Pamiętaj, że standardowe przesyłki są sortowane maszynowo, a opakowanie powinno chronić zawartość w taki sposób, by paczka „przeżyła” całą drogę od nadawcy do odbiorcy.

Zabezpieczoną walizkę umieszczamy w kartonowym pudełku dopasowanym rozmiarem, a wolne przestrzenie wypełniamy miękkim materiałem, np. zmiętymi gazetami lub folią. Karton trzeba dokładnie zakleić, a w razie potrzeby oznaczyć naklejką „Ostrożnie”.

Z uwagi na fakt, że każda walizka ma inne rozmiary i wagę, a firmy kurierskie stosują różne limity wagowe i gabarytowe, gotową przesyłkę trzeba zważyć i zmierzyć. Przed nadaniem musisz oczywiście wiedzieć jak zmierzyć walizkę i jak zważyć walizkę.

Do mierzenia z powodzeniem wykorzystasz centymetr krawiecki, a nawet linijkę, a do ważenia zwyczajną łazienkową wagę. Twój pomiar gabarytów powinien uwzględniać długość, szerokość i wysokość paczki, a wartości te nie mogą być wyższe niż dopuszczalne w wybranej firmie kurierskiej. Zawsze mierzymy gotową przesyłkę – nie jej zawartość. Pomiar wagi również jest bardzo ważny, dlatego, że w przypadku przekroczenia dopuszczalnego limitu pojawi się konieczność dopłaty. Ciężar przesyłki wraz z opakowaniem nie może przekraczać 30 kg lub 25 kg w przypadku wysyłki do paczkomatu. Niektóre firmy kurierskie dopuszczają jednak możliwość nadania przesyłki standardowej o wadze do 32 kg.

W kontekście pakowania szczególnie ważny jest ostateczny kształt przesyłki. Z walizki nie mogą wystawać żadne elementy i jest to warunkiem gwarantującym nie tylko bezpieczeństwo samej zawartości, ale też wszystkich osób, które będą po drodze obsługiwały paczkę. Do walizki nie można wkładać produktów szybko psujących się, a także niebezpiecznych oraz płynów, które mogłyby się rozlać i uszkodzić nie tylko zawartość przesyłki, ale też inne paczki w konkretnym transporcie. 

Jak wysłać bagaż?

Najbezpieczniejszym sposobem wysyłki bagażu jest skorzystanie z usługi kurierskiej lub nadanie paczki z walizką przesyłką pocztową. Większość bagaży można wysłać w ramach standardowej przesyłki kurierskiej, a w dodatku każdą taką paczkę możesz nadać przez internet. Rekomendujemy skorzystanie z platformy usług kurierskich Furgonetka oferującej usługi największych firm kurierskich. W serwisie Furgonetka nadasz przesyłkę zarówno krajową, jak i międzynarodową, a dodatkowo możesz skorzystać z licznych opcji dodatkowych, takich jak ubezpieczenie przesyłki, nadanie w weekend lub doręczenie do konkretnej godziny. W serwisie Furgonetka porównasz oferty wielu kurierów i wybierzesz tę najkorzystniejszą pod względem ceny, warunków dostawy czy dostępności ewentualnych usług dodatkowych. W celu nadania bagażu zarejestruj i zaloguj się w serwisie – rejestracja jest całkowicie darmowa. 

Podsumowanie

Konieczność wysyłki bagażu może się zdarzyć w nawet najmniej oczekiwanych sytuacjach, ale bez względu na okoliczności, konieczne jest skorzystanie ze sprawdzonego i bezpiecznego sposobu transportu, a taki gwarantuje tylko wysyłka kurierska. Firmy kurierskie oferują szereg różnych metod doręczenia, dzięki czemu możesz wybrać tę, która spełni Twoje oczekiwania. Dodatkowo masz możliwość śledzenia paczki w specjalnej aplikacji o każdej porze dnia i nocy. Zanim nadasz bagaż, upewnij się, że nie zawiera on zabronionej zawartości i dobrze przygotuj walizkę do wysyłki – zamknij ją i spakuj w solidny karton.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock