Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/07/16

Jak założyć działalność gospodarczą?Marzysz o prowadzeniu własnej firmy? Chcesz być swoim szefem, samodzielnie decydować o tym, kiedy i jak pracujesz, a dodatkowo dobrze zarabiać i cieszyć się niezależnością? Własna firma daje możliwości, ale wiąże się też z ograniczeniami, a mimo to coraz więcej młodych ludzi decyduje się działać na własny rachunek. Jeśli też do nich należysz, zobacz, jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku.

Zakładanie firmy krok po kroku jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy złożyć jeden wniosek, a następnie zgłosić się do ZUS-u i Urzędu Skarbowego w celu dopełnienia wszystkich formalności.

Wybierz formę prawną działalności gospodarczej

Każda firma musi mieć określoną formę prawną. Do wyboru są:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza;
 • spółka jawna;
 • spółka partnerska;
 • spółka komandytowa;
 • spółka komandytowo-akcyjna;
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
 • spółka akcyjna.

Najpopularniejszą formą prowadzenia firmy w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza z jednym właścicielem i osobą decyzyjną. Forma prowadzenia działalności jest kluczową kwestią przesądzającą o wielu aspektach, między innymi zobowiązaniach finansowych oraz metodzie podejmowania decyzji, więc trzeba się dobrze zastanowić nad jej wyborem, a w razie wątpliwości poradzić księgowej lub doradcy biznesowego czy podatkowego.

Zarejestruj firmę i złóż wniosek CEIDG-1

Zasadnicza rejestracja firmy polega na wypełnieniu wniosku CEIDG-1 i złożeniu go w swoim Urzędzie Gminy, Urzędzie Miasta lub przez Internet przy użyciu profilu zaufanego. We wniosku należy wskazać dane właściciela, nazwę firmy, NIP właściciela (stanie się on NIP-em firmy), miejsce prowadzenia działalności, kody PKD, biuro obsługujące księgowość i datę planowanego rozpoczęcia prowadzenia działalności. W celu uzupełnienia danych w CEIDG o numer rachunku bankowego należy dokonać aktualizacji danych.

Wybierz formę opodatkowania

Założenie działalności gospodarczej wymaga wyboru stosownej formy opodatkowania. W części przypadków przedsiębiorca może wybrać dowolną formę opodatkowania, w innych natomiast będzie ona narzucona z góry. W Polsce dostępnymi formami opodatkowania są:

 • skala podatkowa;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa.

Jeśli nie wiesz, jaką formę opodatkowania wybrać, by była zarówno korzystna, jak i zgodna z prawem, należy wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację do swojego urzędu skarbowego.

Kody PKD – co to jest i jak je wybrać?

Każda działalność gospodarcza musi być zakwalifikowana do konkretnej kategorii oraz podkategorii, co odpowiada specjalnym kodom PKD charakteryzującym tę działalność. Kody PKD to zbiór rodzajów działalności funkcjonujący w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności. Każda firma ma jeden główny kod przeważającej działalności, ale firma może działać w wielu branżach i na różnych polach – nie ma górnego limitu liczby kodów działalności. Kodów PKD możesz szukać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego, a w przypadku braku kodu odpowiadającego planowanej działalności należy wybrać kilka kodów odpowiadających działalności maksymalnie zbliżonej.

Dobre biuro rachunkowe

Przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie lub zatrudnić do tego biuro rachunkowe. Nie ma obowiązku współpracy z biurem rachunkowym, ale na pewno jest to dobre rozwiązanie, gdyż pozwala oszczędzać czas i uniknąć pomyłek. Świeżo upieczony przedsiębiorca powinien się skupiać na zasadniczej pracy, a nie na obliczaniu wysokości należnego podatku dochodowego czy wypełnianiu deklaracji do ZUS-u. Takie działania należy zlecić księgowemu, który jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie. Co ważne, zamiar współpracy z konkretnym biurem księgowym należy odnotować we wniosku do CEIDG. Alternatywą dla współpracy z lokalnym księgowym jest abonament na księgowość online często wybierany przez małe firmy. Prowadzenie księgowości można zlecić w cenie nawet od 100 zł netto miesięcznie (ryczałt ewidencjonowany). Obsługa w przypadku pełnej księgowości kosztuje kilkaset złotych na miesiąc.

Załóż firmowy rachunek bankowy

Mając działalność gospodarczą można korzystać z prywatnego rachunku bankowego lub założyć rachunek biznesowy dla mikro przedsiębiorców. Do założenia takiego rachunku firmowego potrzebujesz NIP-u, REGON-u, nazwy firmy, wszelkich danych kontaktowych i daty rozpoczęcia prowadzenia działalności. W banku należy okazać wypis z CEIDG, a niekiedy konieczne jest też użycie firmowej pieczątki. 

Podsumowanie

Z roku na rok wprowadzane są ułatwienia pozwalające na jeszcze szybsze i łatwiejsze założenie działalności gospodarczej. Polski rząd promuje przedsiębiorczość. Firmę można dzisiaj założyć właściwie jednego dnia, a przez 2 lata korzystać dodatkowo ze zwolnienia ze składek do ZUS, co pozwoli ograniczyć wydatki i szybciej „rozkręcić” działalność. Założenie firmy daje ogromną satysfakcję i większą kontrolę nad rozwojem zawodowym, ale wymaga też nieustannej pracy i dużej odpowiedzialności. Na taki krok powinny się decydować tylko te osoby, które przeprowadziły wstępne analizy rynku i wiedzą, że trafią ze swoimi produktami lub usługami w gusta przyszłych klientów. W założeniu działalności może pomóc biuro rachunkowe, ale z racji bardzo łatwych procedur przedsiębiorca zrobi to z powodzeniem nawet sam.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos