Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/06/07

Jak sprzedać książki?

Masz w domu sporo przeczytanych już książek, do których nigdy nie wrócisz? Są to podręczniki pamiętające jeszcze szkolne czasy, a może wciągające thrillery, które umiliły Ci niejeden zimowy wieczór? Podobno książek w domu nigdy nie jest za wiele, ale praktyka pokazuje, że nadmiar czasem przeszkadza. Jeśli zmieniasz mieszkanie lub robisz remont, to pewnie przejdzie Ci przez myśl, żeby pozbyć się części swojej biblioteczki. Absolutnie nie wyrzucaj książek – po prostu je sprzedaj. Sprawdź, gdzie i jak sprzedać książki.

Jak sprzedać książki?

Sprzedaż książek nie jest trudna, a jeśli dołożyć do tego fakt, że są one jednymi z najchętniej kupowanych w internecie produktów, to okazuje się, że znalezienie nabywców na nasze romanse, horrory czy podręczniki wcale nie będzie trudne. Żeby jednak zwiększyć szansę sprzedaży, trzeba ją dobrze zaplanować.

  1. Wycena

Pierwszym krokiem do przygotowania aukcji jest rozsądna wycena, przy czym słowo „rozsądna” jest tutaj szczególnie ważne. Nie możesz sprzedawać używanej książki w cenie nowej, dlatego, że nie znajdziesz zainteresowanych. Jeśli lektura jest w stanie idealnym lub bardzo dobrym, wystaw ją za 70% ceny nowej. Jeżeli jej stan jest dobry, takim maksimum powinno być 50% zasadniczej ceny. Wyjątkiem są tutaj książki bardzo poszukiwane na rynku lub wręcz uznawane za antyki. Takie pozycje mogą teraz kosztować zdecydowanie więcej niż wtedy, kiedy były nowe. Najlepiej po prostu zrobić rekonesans w internecie i przekonać się, w jakiej cenie wybrane książki sprzedają inni ludzie.

  1. Zdjęcia

Drugim krokiem będzie sfotografowanie książek. Zrób zdjęcia przednich i tylnych okładek oraz grzbietów, a także po jednym zdjęciu wybranej strony. Tak naprawdę wystarczy 3-5 zdjęć obrazujących stan przedmiotu ale powinny być to fotografie maksymalnie szczegółowe i wykonane w dużej rozdzielczości.

  1. Opis

Oferta sprzedaży książki musi mieć opis, a im bardziej będzie on szczegółowy, tym lepiej. Oprócz autora i tytułu książki warto podać także rok wydania, numer ISBN, tematykę oraz liczbę stron. Konieczne jest też określenie stanu publikacji i w zależności od faktycznej sytuacji będzie to stan idealny, bardzo dobry lub dobry. Jeżeli książka ma jakieś uszkodzenia, na przykład naderwaną okładkę lub odręczne notatki, musisz napisać o tym w ogłoszeniu, by potencjalny kupujący miał świadomość, za co płaci.

Gdzie sprzedać książki?

Sprzedaż książek używanych jest prosta dzięki możliwości wystawienia ich w internecie, a do tego celu wykorzystasz nie tylko portale aukcyjne, ale też różnego rodzaju grupy sprzedażowe w mediach społecznościowych. Możesz je również sprzedać w antykwariacie lub w jednym ze skupów. Sprawdź, gdzie sprzedawać książki i co oferować w konkretnych miejscach.

  • Antykwariat przyjmuje książki różnych typów, zarówno te popularnonaukowe, jak i beletrystykę, a także podręczniki, albumy i encyklopedie.
  • Skup książek online będzie zainteresowany głównie książkami trudno dostępnymi na rynku i niewznawianymi, a także aktualnymi podręcznikami szkolnymi.
  • Portale aukcyjne pozwolą Ci sprzedać właściwie każdy rodzaj książek, począwszy od starych podręczników do matematyki, kończąc na poradnikach dotyczącym nauki szycia na maszynie czy uprawy ogrodu. Wśród najpopularniejszych serwisów umożliwiających sprzedawanie książek warto wymienić na pewno Allegro i OLX.
  • Grupy sprzedażowe w mediach społecznościowych zrzeszają ludzi poszukujących różnych typów książek. Każdy szuka tam czegoś innego, więc prawdopodobieństwo znalezienia osób zainteresowanych Twoimi tytułami jest naprawdę duże.

Jak wysłać książki?

Książki sprzedane przez internet możesz wysłać kurierem lub pocztą. W każdym przypadku możliwe jest nadanie bezpośrednio w placówce firmy kurierskiej lub przez internet i zamówienie do domu kuriera, który odbierze przesyłkę. W takim przypadku najlepiej skorzystać z serwisu Furgonetka.pl, gdzie do wyboru masz usługi aż 10 firm kurierskich, a ceny paczek zaczynają się już od 8 złotych. Niewielkie paczki z powodzeniem dostarczysz samodzielnie do jednego z wybranych punktów, a większe odbierze pracownik firmy kurierskiej.

Jak wysłać sprzedane książki?

Jak przygotować książki do sprzedaży?

Zanim zdecydujesz się sprzedać książki, sprawdź ich stan i upewnij się, że jest na tyle dobry, by ktoś był w stanie za te tytuły zapłacić. Wybierz na sprzedaż tylko i wyłącznie pozycje mające wszystkie strony i w stanie przynajmniej dobrym. Książka oczywiście nie musi być perfekcyjna, ale jej stan powinien umożliwiać bezproblemowe przeczytanie całości. Wybrane tytuły trzeba odpowiednio przygotować do sprzedaży. Najlepiej będzie owinąć każdą książkę papierem pakowym, starymi gazetami lub folią (najlepiej bąbelkową). Takie zabezpieczenie ochroni nie tylko wszystkie strony książki, ale również jej brzegi. Pakunek zabezpieczony dodatkowo kawałkami kartonu możesz włożyć do foliopaku kurierskiego lub umieścić w kartonowym opakowaniu i wypełnić wolne przestrzenie miękkim materiałem.

Podsumowanie

Sprzedaż książek to fantastyczny sposób na uporządkowanie swojej biblioteczki i jednoczesne zarobienie pieniędzy. Na jednej książce możesz zarobić od kilku do kilkudziesięciu złotych, a kiedy sprzedasz ich więcej, w Twoim portfelu pojawi się spora kwota do wydania na kolejne tytuły lub na inne przyjemności.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock