Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/07/13

franczyza-pomysl-na-wlasny-biznes-short

Wiele osób marzy o otwarciu własnego biznesu i o niezależności finansowej, ale nie każdy tak od razu ma sprawdzony pomysł na firmę. Rynek jest już w dużej mierze nasycony, a najlepszy kawałek tortu przypada największym graczom. Osiągnięcie ich poziomu może trwać dekady, ale dzięki franczyzie możesz wystartować na rynku z gotową marką. Poznaj plusy i minusy tego modelu biznesowego, a przy okazji zobacz, jaki opłacalny biznes możesz otworzyć od zaraz.

Franczyza – definicja zagadnienia

Co to jest franczyza? Według Europejskiego Kodeksu Etycznego Franczyzy jest to system sprzedaży, który opiera się na współpracy między przedsiębiorstwami niezależnymi od siebie finansowo i prawnie. Współpraca ta jest ścisła i nieustanna, a odbywa się na zasadach tzw. umowy franczyzowej opisującej prawa i obowiązki obu stron, czyli franczyzodawcy i franczyzobiorcy.

baner-na-bloga-franczyza-pomysl-na-dzialalnosc

Kim jest franczyzodawca? Dysponuje gotowym i sprawdzonym konceptem biznesowym. Z kolei franczyzobiorca to przedsiębiorca, który chce prowadzić swój biznes na bazie tego konceptu i w ramach warunków wyznaczonych przez franczyzodawcę. Jeśli przedsiębiorca chce znaleźć gotowy pomysł na biznes, franczyza może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Pomysł na własną działalność franczyzową – przykłady

Franczyza w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dzisiaj ten model prowadzenia biznesu dostępny jest w ramach różnych branż. Udostępniają go m.in. sieci handlowe zajmujące się sprzedażą artykułów spożywczych i przemysłowych, a także banki, operatorzy telekomunikacyjni, stacje paliw, biura księgowe i nieruchomości, przedsiębiorstwa z sektora edukacyjnego i modowego.

W ramach franczyzy prowadzone są między innymi restauracje i pizzerie (McDonald, Gruby Benek, Kurcze Pieczone), sklepy (Żabka, Mrówka, Lewiatan, Komfort, Brico Marche, Gatta, Vistula, Diverse) czy punkty usługowe (Furgonetka Punkt). Oferty współpracy pochodzą od gigantów znanych nie tylko w kraju, ale też za granicą.

Dlaczego warto – plusy i minusy franczyzy

Franczyza daje wiele szans, ale trzeba również liczyć się z jej ograniczeniami. Ten model biznesowy umożliwia „start” z najlepszej pozycji, a jednocześnie blokuje możliwość podejmowania wielu decyzji.

Plusy franczyzy

Najważniejszą zaletą franczyzy jest możliwość rozpoczęcia działalności pod szyldem rozpoznawalnej marki, która cieszy się dobrą reputacją i zainteresowaniem klientów. Nie trzeba przy tym opracowywać własnej strategii biznesowej. To franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy całe know-how oraz dokładne instrukcje postępowania, a nierzadko organizuje dla niego szczegółowe szkolenie.

Taki „pakiet” pozwala zmniejszyć ryzyko biznesowe – nie trzeba martwić się o brak popularności biznesu, nawet mimo niewydawania pieniędzy na drogą reklamę czy kreowanie wizerunku marki. Dodatkowo franczyzobiorca ma zapewnione dostawy wysokiej jakości towarów i/lub półproduktów, często w bardzo preferencyjnych cenach.

Minusy franczyzy

Wśród wad franczyzy należy wymienić brak możliwości rozwoju w obranym przez siebie kierunku i konieczność stosowania się do wszystkich wytycznych franczyzodawcy. Ponadto franczyzobiorcę mogą czekać opłaty licencyjne i oczywiście konieczność posiadania pewnej kwoty pieniędzy na start działalności. Firma zawsze może też ucierpieć na skutek błędów popełnionych przez franczyzodawcę, np. pogorszenia wizerunku będącego następstwem kryzysu medialnego.

Furgonetka Punkt – pomysł na własną działalność

W ramach franczyzy możesz założyć biznes od podstaw, np. otworzyć sklep z butami, lub rozszerzyć dotychczasową działalność (handlową lub usługową), aby zyskać dodatkowe źródło przychodów i dotrzeć do większego grona klientów. 

Jednym z pomysłów na własną działalność, którą możesz prowadzić na podobnych zasadach, jest punkt nadawania i odbioru przesyłki. Wystarczy, że dołączysz do naszej sieci Furgonetka PunktJak to działa? Klienci przychodzą do Twojego punktu załatwiać swoje codzienne sprawy (np. kupić pieczywo, dokonać przeróbek krawieckich), a przy okazji mogą przynieść paczki, by wygodnie nadać je z pomocą obsługi lokalu.

Na czym polega franczyza od Furgonetki?

Współpracujemy na bardzo prostych zasadach. My zapewniamy Ci dostęp do naszych usług kurierskich, a Ty włączasz je do oferty swojego punktu. W rezultacie otrzymujesz prowizję od każdej przesyłki wysłanej przez Twoich Klientów. Oprócz tego, gwarantujemy odpowiednie przeszkolenie, materiały szkoleniowe i dostęp do oferty 12 znanych firm kurierskich. 

Po podpisaniu umowy franczyzowej z naszą siecią, Twoi klienci zyskają możliwość nadawania i odbierania przesyłek krajowych oraz międzynarodowych. Będziesz oferować także szereg usług dodatkowych, m.in. ubezpieczenie paczki czy płatność za pobraniem. Jeśli zechcesz, możesz także zagwarantować odwiedzającym dodatkowo płatną opcję pakowania paczek na miejscu.

Decydując się na współpracę z Furgonetką jako punkt handlowy lub usługowy, otrzymujesz prostą i szybką możliwość poszerzenia usług oraz zdobycia nowych klientów. Zysk płynący z prowizji z przesyłek możesz doliczyć do pensji lub przeznaczyć na regularne wydatki czy rozwój swojej firmy.

Podsumowanie

Nowoczesna i dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy franczyza to świetny pomysł na własną działalność. Oczywiście, na start trzeba zainwestować pieniądze i energię, ale jeśli biznes będzie prowadzony sumiennie, przyniesie satysfakcję, zadowalające zarobki i dynamiczny rozwój firmy.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pierwsza publikacja artykułu: 5 / 05 / 2021