Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/04

Apteka w ramach działalności franczyzowej – czy warto?

Prowadzenie apteki może być bardzo interesującym pomysłem. Apteka zawsze przynosi dochody, a kiedy jest popularna i dobrze zaopatrzona, pozwoli na uzyskanie finansowej niezależności. Aptekę można założyć pod własną marką lub wybrać pomysł, jakim jest franczyza. Apteki działające w ramach umowy franczyzowej szybciej zyskują popularność wśród klientów.

Czym jest franczyza?

Wielu młodych adeptów biznesu zastanawia się, co to jest franczyza i czy warto w ten model zainwestować. Najogólniej rzecz ujmując franczyza to współpraca między dwoma firmami całkowicie od siebie niezależnymi w kontekście prawnym i finansowym a powiązanymi jedynie umową franczyzową. Strony występujące w tej umowie to franczyzodawca i franczyzobiorca. Franczyzodawca udostępnia franczyzobiorcy gotowy pomysł na biznes w formie licencji i za stosowną opłatą.

Apteka franczyza – na czym polega taka działalność?

Franczyza w przypadku apteki polega na otwarciu biznesu sygnowanego logo znanej marki prowadzącej sieć renomowanych aptek. Przedsiębiorca, który planuje otworzyć aptekę, może stworzyć własny koncept i od podstaw budować renomę firmy lub skorzystać z gotowego pomysłu i otworzyć punkt, która już na starcie będzie się cieszył dużym zainteresowaniem. Apteka franczyza to biznes wymagający sporego nakładu początkowego oraz opłat licencyjnych, ale umożliwiający jednocześnie korzystanie z preferencyjnych cen leków i innych produktów oraz dający gwarancję wsparcia na każdym etapie prowadzenia działalności.

Zalety apteki prowadzonej w ramach franczyzy są jednoznaczne:

  • wyeliminowanie kosztów koniecznych do wypromowania biznesu;
  • gwarancja regularnych dostaw produktów;
  • niższe nakłady na reklamę;
  • renoma marki, która od samego początku przyciąga klientów.

Ludzie mocno inwestują dzisiaj w zdrowie. Franczyza dotycząca leków, suplementów diety czy kosmetyków jest coraz bardziej popularna. Aby otworzyć aptekę, trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest spełnienie warunków. Przede wszystkim należy uzyskać pozwolenie na prowadzenie apteki, a to wymaga dopasowania się do kilku ważnych wytycznych. Aptekę może prowadzić tylko osoba posiadająca wykształcenie farmaceutyczne lub spółka jawna/partnerska zajmująca się wyłącznie prowadzeniem aptek. Taki biznes jest też odpowiedni dla lekarza, ale zgodę na niego medyk uzyska tylko wtedy, kiedy przedstawi oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza.

Prowadzenie apteki wymaga też spełnienia określonych warunków lokalowych. Pomieszczenia przeznaczone na aptekę muszą mieć powierzchnię przynajmniej 80 m2, a w przypadku terenów wiejskich i miejscowości do 1500 mieszkańców minimum 60 m2. Kolejnym kryterium jest spełnienie podstawowych wymogów sanitarno-epidemiologicznych, BHP i przeciwpożarowych.

Franczyza – przykłady aptek

Każdy, kto planuje założenie apteki, powinien rozważyć pomysł, jakim jest franczyza. Oferty prowadzenia apteki w ramach umowy franczyzowej mają marki takie jak: Apteka Gemini, DOZ Apteka, ZIKO.

Bez wątpienia najpopularniejsze są w Polsce Apteki DOZ, ale Gemini jest już bardzo mocną konkurencją, więc warto się na nią zdecydować w mieście, w którym nie ma punktu tej marki.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Jak otworzyć aptekę w ramach franczyzy?

Założenie apteki opartej na franczyzie jest nieco trudniejsze niż uruchomienie innego rodzaju działalności, gdyż wymaga spełnienia rygorystycznych warunków, ale kiedy zostaną one dopełnione, reszta formalności przebiega tak, jak w przypadku innych franczyz. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia marka franczyzowa kieruje kandydata na szkolenie, a następnie podpisywana jest umowa, a franczyzodawca pomaga franczyzobiorcy w przygotowaniu lokalu oraz rozpoczęciu działalności.

Podsumowanie

Apteka to doskonały pomysł na biznes. Posiadanie odpowiedniego wykształcenia czy umiejętność obsługi klientów często nie wystarczą jednak do tego, by z sukcesem prowadzić aptekę. Potrzebne jest cenne know-how, dzięki któremu wszystkie działania będą miały wymierne skutki, a taką wiedzę gwarantuje właśnie franczyza. Katalog ofert dostępnych w tej branży może nie jest imponujący, ale w przypadku braku ciekawych propozycji zawsze można się zdecydować na prowadzenie sklepu medycznego, zielarskiego lub oferującego żywność funkcjonalną.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos