Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/01/08

Franczyza ubezpieczenia – dlaczego warto i jak zacząć?

Agencja ubezpieczeniowa to biznes, który jest bardzo odporny na wahania koniunktury. Samochody i nieruchomości po prostu trzeba ubezpieczać, życie też warto i wiele osób się na to decyduje. Klienci wybierają najczęściej oferty znanych towarzystw ubezpieczeniowych, a otwarcie ubezpieczeń pod szyldem renomowanej marki umożliwia franczyza. Ubezpieczania w ramach franczyzy są bardzo stabilnym i dochodowym biznesem.

Co to jest franczyza?

Definicja franczyzy jest dosyć prosta, franczyza to ścisła i nieustanna współpraca między firmami niezależnymi od siebie prawnie i finansowo. Współpracę tę reguluje umowa franczyzowa zawierana między stronami, którymi są franczyzodawca (firma oferująca gotowy koncept biznesowy) i franczyzobiorca (firma korzystająca z tego konceptu). Umowa franczyzowa sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach opisuje prawa i obowiązki obu stron.

W praktyce franczyza w ubezpieczeniu pozwala otworzyć agencję ubezpieczeniową oferującą różne polisy:

 • pojazdów (OC, AC, NNW);
 • domu i mieszkania;
 • firmy;
 • OC w życiu prywatnym;
 • turystyczne;
 • zdrowotne;
 • na życie.

Franczyza – przykłady z branży ubezpieczeniowej

Przykładów franczyzy w branży ubezpieczeniowej jest wiele. Do najpopularniejszych z nich należą franczyzy takich marek jak:

 • PZU
 • RCU Ubezpieczenia
 • Viviamo Ubezpieczamy
 • Mentor Ubezpieczenia
 • Open Finance
 • CUK Ubezpieczenia

Bez wątpienia najpopularniejszą firmą ubezpieczeniową z wyżej wymienionych jest PZU i przez to franczyza tej marki cieszy się największym zainteresowaniem, ale w wielu przypadkach wybrany franczyzodawca nie narzuca zakazu konkurencji, a więc przedsiębiorca może założyć multiagencję ubezpieczeniową oferująca polisy różnych towarzystw i we wszystkich przypadkach będzie to franczyza. Oferty są bardzo atrakcyjne, a koszty inwestycji na tyle niskie, że okres zwrotu następuje dość szybko. Franczyza katalog bez problemu pozwoli porównać dostępne rozwiązania i wybrać najlepszą ofertę współpracy.

Franczyza ubezpieczenia – dlaczego się opłaca?

Multiagencja ubezpieczeniowa franczyza gwarantuje stałe dochody ze sprzedaży polis ubezpieczeniowych, a w gronie klientów ma zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Na popularność biznesu w tej branży wpływa z pewnością nieustanna poprawa stopy życiowej mieszkańców naszego kraju. Zarabiamy coraz więcej i coraz więcej kupujemy, a wśród naszych zakupów są też pojazdy i nieruchomości, które trzeba ubezpieczać.

Istotną kwestią jest fakt, że agent ubezpieczeniowy zarabia prowizję na każdej sprzedanej umowie, a wysokość tej prowizji jest zależna od rodzaju sprzedanej polisy. W przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC prowizja waha się od 2 do 10% wartości umowy, z kolei ubezpieczenia dobrowolne przynoszą dochód w wysokości 15-25% wartości umowy.

baner-Furgonetka_Punkt-blog-750x220

Jak otworzyć franczyzę ubezpieczeniową?

Otwarcie agencji ubezpieczeniowej wymaga spełnienia konkretnych warunków. Przede wszystkim należy uzyskać specjalną licencję, a otrzyma ją osoba, która:

 • ma pełną zdolność do czynności prawnych;
 • nie jest skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne;
 • ma co najmniej średnie wykształcenie;
 • przeszła kurs na agenta ubezpieczeniowego i zdała egzamin.

W przypadku prowadzenia multiagencji konieczne jest również zdanie egzaminów we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych, z którymi agent chce współpracować.

Otwarcie franczyzy ubezpieczeniowej wymaga kontaktu z franczyzodawcą, pozytywnego przejścia weryfikacji (podstawowych wymagań), udziału w szkoleniu organizowanym przez franczyzodawcę i podpisaniu umowy. 

Istotnym aspektem franczyzy w branży ubezpieczeniowej jest fakt, że można ją łączyć z innymi franczyzami. Agent ubezpieczeniowy może prowadzić np. punkt przyjmowania przesyłek kurierskich Furgonetka Punkt albo kantor wymiany walut czy franczyzową placówkę banku.

Podsumowanie

Na ubezpieczeniach można bardzo dobrze zarobić, a lepszy start w działalności gwarantuje franczyza. Ubezpieczenia sprzedawane w ramach franczyzy mają równie wysokie standardy, jak polisy kupowane w placówkach należących do poszczególnych ubezpieczycieli. Założenie franczyzowej agencji ubezpieczeniowej wymaga jednak uzyskania licencji agenta ubezpieczeniowego, posiadania odpowiedniego kapitału oraz lokalu (własnego lub wynajętego) w atrakcyjnym punkcie.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos