Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/11/19

Wysyłasz paczkę na święta do rodziny lub znajomych? Sprawdź, o czym pamiętać

Powoli zbliżają się święta, a je najczęściej spędzamy z rodziną. Czasem jednak jest to niemożliwe, bo część naszych bliskich mieszka w innym mieście lub kraju. W takim wypadku coraz częściej decydujemy się na wysyłkę do nich paczek świątecznych. Przez to, że grudzień w branży kurierskiej to okres wzmożonych wysyłek, taką paczkę należy nadać z odpowiednim wyprzedzeniem. Zobacz, o czym jeszcze pamiętać, kiedy wysyłasz paczkę na święta do rodziny lub znajomych.

Świąteczna paczka – o czym należy pamiętać

Wysyłając paczkę z upominkami i prezentami, która musi dotrzeć do odbiorcy krajowego czy też zagranicznego, musimy pamiętać o wielu bardzo ważnych rzeczach. Przestrzeganie poniższych zasad sprawi, że nasze paczki dotrą bezpiecznie, na czas i co najważniejsze – bez dodatkowych kosztów.

Odpowiednio wcześniej nadaj przesyłkę

Szczyt świąteczny zaczyna się mniej więcej pod koniec listopada. Od początku grudnia liczba przesyłek, które pojawiają się w obrocie, wzrasta wielokrotnie. Zwlekając z nadaniem paczki, nawet o kilka dni, może się okazać, że nie dotrze ona do adresata przed Wigilią. Czas dostawy z 24, czy 48 godzin potrafi wydłużyć się do 72, a czasem może trwać to jeszcze dłużej. Dlatego musimy przyjąć, że jeśli celujemy na dostarczenie paczki przed 24 grudnia, to powinniśmy ją wysłać maksymalnie do 6-10 grudnia. Dojdzie ona do adresata wcześniej, ale mamy pewność, że będzie on miał co położyć pod swoją choinką.

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, by nadać upominki odpowiednio wcześniej, to musimy przeanalizować deklarowane terminy dostawy, które pojawiają się na stronach kurierów lub platform usług kurierskich. W gorących okresach pojawiają się informację o przewidywanym czasie doręczenia, a czasem także komunikaty o wstrzymaniu przyjmowania nowych przesyłek. Takie sytuacje także miały miejsce. Dlatego nie zostawiajmy wysyłki upominków, szczególnie tych, które mają dotrzeć do naszej rodziny za granicami kraju, na ostatnią chwilę.

Komu powierzyć naszą przesyłkę?

Kurierów na rynku jest wielu, jednak warto korzystać ze sprawdzonych firm, które są na rynku od lat, posiadają renomę i markę. Unikajmy przekazywania przesyłek nielicencjonowanym przewoźnikom, którzy „podrzucą” przesyłkę do rodziny, czy też znajomych za kilka złotych. W internecie można znaleźć wiele negatywnych opinii na temat nieuczciwie działających przewoźników. Czasami lepiej zapłacić kilka złotych więcej i mieć pewność, że nasza paczka zostanie dowieziona pod wskazany adres. Dodatkowo, korzystając ze sprawdzonych firm kurierskich, otrzymujemy możliwość śledzenia przesyłki, monitorowania jej statusu, a także otrzymania potwierdzenia, gdy zostanie ona doręczona.

Renomowani przewoźnicy posiadają Biura Obsługi Klienta. Pracownicy BOK pomogą nam w wycenie przesyłki, w jej zlokalizowaniu czy w odpowiednim zaadresowaniu. Biura Obsługi przeważnie pozwalają klientom na kontakt telefoniczny oraz mailowy, zdarzają się firmy, które umożliwiają obsługę klienta poprzez chat na stronie www. Należy się jednak przygotować na to, że w okresie świątecznym oczekiwanie na odpowiedź na maila lub na połączenie z konsultantem może się znacznie wydłużyć.

Jak przygotować świąteczną przesyłkę?

Nadawanie przesyłki zagranicznej wymaga jej odpowiedniego zabezpieczenia. Wszystkie rzeczy powinny zostać owinięte na przykład folią bąbelkową, a wolne przestrzenie w pudełku należy wypełnić starymi gazetami lub wypełniaczami w postaci „chrupek” do pakowania przesyłek. Jeśli nie mamy do nich dostępu, warto skorzystać ze starych pudełek, które mogą wypełnić puste przestrzenie. Wszystko po to, aby zawartość paczki nie miała „luzu”, bo może to spowodować jej uszkodzenie. Zewnętrzne pudełko warto dobrze okleić taśmą do pakowania, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie otworzy się ono podczas transportu. Ogólnie można powiedzieć, że zasada pakowania jest prosta: nigdy nie ma za mało wypełniaczy w pudełku.

Kolejna bardzo ważna sprawa, to odpowiednie zważenie i zmierzenie przesyłki. Nie możemy nadawać paczki „na oko”. Wielkość i waga paczki ma wpływ na cenę końcową przesyłki, a dokładne zmierzenie i zważenie pudełka pozwoli nam uniknąć dopłaty za przesyłkę niestandardową lub o zbyt dużej wadze. Pamiętajcie, że zawsze można skorzystać kalkulatora cen, który pozwala obliczyć końcowy koszt nadania paczki.

Nie wszystko można wysłać kurierem

Istnieje bardzo długa lista przedmiotów, które nie mogą zostać nadane kurierem. Nie powinny się one znaleźć w żadnej paczce: czy to kurierskiej, czy to pocztowej. Wysyłki towarów regulowane są także przez przepisy prawa. Dlatego w paczkach nadawanych do naszych bliskich nie powinny znaleźć się materiały i środki wybuchowe, broń, a także petardy. Co niestety czasami się zdarza w okresie przed sylwestrowym. Wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem. Paczki takie mogą po prostu eksplodować, doprowadzić do zniszczeń, a nawet uszkodzeń ciała. Dodatkowo często do towarów zakazanych zalicza się, np. rośliny, nasiona, alkohol czy papierosy, dzieła sztuki i biżuterię. Każda firma kurierska udostępnia listy, w których szczegółowo opisuje czego nie można nadawać za jej pośrednictwem. Możecie je znaleźć bezpośrednio na stronach firm kurierskich lub tutaj.

W przesyłkach świątecznych często wysyłamy także słoiki z przetworami, kiełbasy czy alkohole. Niestety u większości przewoźników zarówno żywność, jak i alkohol, są towarami zakazanymi, dlatego nie powinno wysyłać się ich za pośrednictwem kuriera.

Śledź przesyłkę przy pomocy aplikacji

Dzięki temu, że każda przesyłka posiada swój numer nadania, możemy w łatwy sposób śledzić jej drogę. Sprawdzimy czy paczka faktycznie opuściła magazyn, została wydana kurierowi oraz kiedy możemy spodziewać się dostawy. Najlepszą opcją śledzenia przesyłek jest aplikacja mobilna Furgonetka.pl, która jest dostępna dla telefonów z systemem Android oraz iOS. Dzięki niej możemy mieć wszystkie informacje o przesyłkach zawsze pod ręką. Lokalizację paczki można również szybko zweryfikować na stronie przeznaczonej do śledzenia przesyłek.

Monitorowanie statusu przesyłki jest bardzo pomocną funkcją, umożliwia m.in. lepsze planowanie dnia w momencie, kiedy oczekujemy na kuriera. Przede wszystkim jednak przydaje się, kiedy musimy szybko zareagować na ewentualne problemy, jakie mogą się wydarzyć po drodze. Dzięki opcji śledzenia przesyłki problemy te można błyskawicznie zweryfikować u konkretnego przewoźnika. Jest to szczególnie ważne w okresie świątecznym, kiedy firmy zmagają się ze zwiększoną ilością paczek.

Nie zostawiajmy wszystkiego na ostatnią chwilę

Okres przedświąteczny, to chwile, w których wszystko dzieje się szybciej, jest bardziej intensywne. Każdy chce załatwić brakujące sprawunki oraz kupić prezenty, które muszą pojawić się pod choinką. Aby oszczędzić sobie stresu, nerwów i niepotrzebnych kosztów, zacznijmy myśleć o wysyłkach paczek, szczególnie tych zagranicznych odpowiednio szybciej. Dzięki temu każdy członek naszej rodziny będzie cieszył się upominkami dostarczonymi na czas.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos