Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/12/08

wysylasz-paczke-na-swieta-do-rodziny-lub-znajomych-furgonetka-short

Chcesz sprawić swoim bliskim radość mimo dzielących Was kilometrów? Planujesz nadać świąteczną przesyłkę do innego miasta, a nawet do innego kraju? Pomyśl o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Grudzień – mimo niskich temperatur – to gorący okres w branży kurierskiej. Zobacz, jak przygotować się do wysyłki prezentów na święta.

Świąteczna paczka – o czym należy pamiętać?

Wysyłając upominki i prezenty, które muszą dotrzeć do odbiorcy krajowego lub zagranicznego, pamiętaj o kilku istotnych kwestiach. Przestrzeganie poniższych zasad sprawi, że Twoje paczki dotrą bezpiecznie, na czas i co najważniejsze – bez dodatkowych kosztów, a Ty nie będziesz się niepotrzebnie denerwować.

Nadaj paczkę odpowiednio wcześnie

Szczyt świąteczny zaczyna się mniej więcej pod koniec listopada. Od początku grudnia liczba przesyłek, które pojawiają się w obrocie, wzrasta wielokrotnie. Co to oznacza w praktyce? Jeśli będziesz zwlekać z nadaniem paczki nawet kilka dni, może ona nie dotrzeć do adresata przed Wigilią.

Czas dostawy w szczycie paczkowym potrafi wydłużyć się z 24 czy 48 godzin nawet do 72 godzin, a czasem może trwać to jeszcze dłużej. Dlatego lepiej przyjąć, że jeśli celujesz w dostarczenie paczki przed 24 grudnia, to powinieneś ją wysłać mniej więcej do połowy grudnia. Być może dojdzie ona do adresata wcześniej, ale zyskasz pewność, że będzie miał co położyć pod swoją choinką.

baner-na-bloga-sprawdzeni-przewoznicy-furgonetki

A co w sytuacji, gdy nie masz możliwości nadania przesyłki z dużym wyprzedzeniem? Warto dokładnie przeanalizować deklarowane terminy dostawy, które pojawiają się na stronach firm kurierskich. W gorących okresach znajdziesz tam informacje m.in. o: przewidywanym czasie doręczenia czy wstrzymaniu przyjmowania nowych przesyłek w konkretnych datach. Na tej podstawie ustalisz, kiedy jest ostatni moment na wysłanie upominku za pośrednictwem danego przewoźnika.

Komu powierzyć przesyłkę?

Choć firm kurierskich na rynku jest mnóstwo, upominki świąteczne warto przekazać w ręce sprawdzonych przewoźników, którzy mają wieloletnie doświadczenie i cieszą się renomą wiarygodnej marki. Unikaj przekazywania paczek nielicencjonowanym firmom. Czasem lepiej zapłacić kilka złotych więcej, ale mieć pewność, że Twój prezent zostanie dostarczony w nienaruszonym stanie i pod właściwy adres.

Wybierając sprawdzone firmy kurierskie, zyskujesz kontrolę nad swoim upominkiem. Możesz skorzystać z komfortowego monitorowania statusów przesyłki na każdym etapie, a także wybrać opcję potwierdzenia e-mail lub sms, gdy Twoja paczka zostanie doręczona do odbiorcy.

Renomowani przewoźnicy posiadają swoje Biura Obsługi Klienta. Ich pracownicy pomogą Ci m.in. w wycenie przesyłki i w jej zlokalizowaniu, a także podpowiedzą, jak poprawnie zapakować paczkę w zależności od jej zawartości. Firmy najczęściej udostępniają swoim klientom opcję kontaktu telefonicznego, mailowego, a czasem również poprzez chat na stronie www. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. W okresie świątecznym oczekiwanie na odpowiedź czy połączenie z konsultantem może się znacząco wydłużyć.

Jeśli masz problem z ustaleniem, którego przewoźnika wybrać, możesz skorzystać z platformy usług kurierskich, takiej jak Furgonetka.pl. Na naszej stronie internetowej znajdziesz aż 14 firm realizujących wysyłkę paczek.  Bez problemu zamówisz przesyłki krajowe, międzynarodowe, ekspresowe, a także przesyłki paletowe. Szybko i wygodnie porównasz cenniki, sprawdzisz usługi dodatkowe, a na koniec – nadasz świąteczną przesyłkę przez internet, wypełniając prosty formularz. 

Jak wysłać upominek osobie z tego samego miasta?

Chcesz sprawić świąteczną niespodziankę komuś z Twojej miejscowości, ale nie masz pewności, czy uda Wam się spotkać? Jeśli nie dzieli Was zbyt wiele kilometrów, możesz skorzystać z przesyłki ekspresowej, dzięki której podarunek od Ciebie znajdzie się w rękach odbiorcy nawet w ciągu 120 minut.

Z takiej usługi możesz skorzystać za pośrednictwem naszego serwisu, a zrealizują ją dla Ciebie przewoźnicy DeliGoo lub Xpress Delivery. Kierowcy przekazują paczki w kilkudziesięciu miastach w Polsce (zarówno w dużych, jak i w małych), w dni robocze, a nawet w weekendy. Tego rodzaju przesyłką wyślesz: kopertę do 1 kg, a także paczki do 7 kg i 25 kg (w zależności od wybranej firmy).

Co ważne, prezent z błyskawiczną dostawą nie wymaga szczególnej formy opakowania. Wystarczy, że zadbasz o to, aby przesyłka była dokładnie zamknięta i nie narażała innych paczek na zabrudzenia lub uszkodzenie. Nie musisz też drukować etykiety. Wystarczy na przesyłce zapisać numer zlecenia (wygenerowany tuż po zamówieniu) dużymi, wyraźnymi literami.

Jak przygotować świąteczną paczkę do wysyłki?

Przygotowując prezent do wysyłki, zadbaj przede wszystkim o jego odpowiednie zabezpieczenie. Warto zadbać o to, aby wnętrze paczki nie było narażone na uszkodzenie czy wypadnięcie. Jak się za to zabrać?

Dobierz odpowiednie pudełko do rozmiaru upominku. Wszystkie elementy, zwłaszcza te najbardziej delikatne, owiń np. folią bąbelkową, a wolne przestrzenie uzupełnij “chrupkami” do pakowania przesyłek. Jeśli nie posiadasz specjalnego wypełniacza, skorzystaj ze starych gazet lub kawałków tektury. Najważniejsze, żeby zawartość paczki nie miała “luzu” i nie mogła się przesuwać, bo może to spowodować jej uszkodzenie.

Następnie dokładnie oklej pudełko taśmą do pakowania. Możesz to zrobić nawet w kilku miejscach. Dzięki temu zyskasz pewność, że kartonik nie otworzy się podczas transportu. Jeśli posiadasz duże koperty foliowe (tzw. foliopaki), możesz również dodatkowo włożyć w jedną z nich swoją paczkę i zakleić.

Ostatnią, ale i najważniejszą sprawą, jest odpowiednie zważenie i zmierzenie przesyłki. Nie powinno się nadawać jej “na oko”, ponieważ rozmiar i waga mają wpływ na końcową cenę. Dokładne ustalenie parametrów paczki pozwoli Ci uniknąć dopłaty za przesyłkę niestandardową lub o dużej wadze. Pamiętaj również, że zawsze możesz skorzystać z kalkulatora cen, który pozwoli obliczyć końcowy koszt nadania.

Nie wszystko wyślesz w przesyłce

Planując upominek w formie przesyłki, pamiętaj, że istnieje bardzo długa lista przedmiotów, które nie mogą zostać nadane kurierem. Nie powinny się one znaleźć w żadnej paczce: czy to kurierskiej, czy to pocztowej.

Wysyłki towarów regulowane są przez przepisy prawa. Dlatego w paczkach nadawanych do Twoich bliskich nie powinny znaleźć się m.in.: materiały i środki wybuchowe, broń, a także petardy, które nierzadko w okresie przedsylwestrowym trafiają jednak do przesyłek. Wiąże się to przede wszystkim z bezpieczeństwem. Paczki takie mogą po prostu eksplodować, doprowadzić do zniszczeń, a nawet uszkodzeń ciała.

Dodatkowo często do towarów zakazanych zalicza się, np. rośliny, nasiona, alkohol, papierosy, dzieła sztuki i biżuterię. Każda firma kurierska udostępnia listy, w których szczegółowo opisuje, czego nie można nadawać za jej pośrednictwem. Możesz je znaleźć bezpośrednio na stronach przewoźników lub w spisie towarów zakazanych na Furgonetka.pl.

W przesyłkach świątecznych nierzadko chcielibyśmy wysłać także słoiki z przetworami, kiełbasy czy trunki. Niestety, przez większość przewoźników zarówno żywność, jak i napoje wysokoprocentowe są traktowane jako towary zakazane, więc nie powinno się ich nadawać za pośrednictwem kuriera.

Śledź przesyłkę w aplikacji mobilnej

Każda przesyłka kurierska posiada swój numer nadania, dzięki czemu możesz w łatwy sposób śledzić jej drogę. Sprawdzisz, czy opuściła magazyn, czy została wydana kurierowi, a także – kiedy możesz spodziewać się dostawy. Paczki możesz wygodnie monitorować, korzystając z aplikacji mobilnej Furgonetka.pl. Znajdziesz tam wszystkie informacje o przesyłkach nadanych w naszym serwisie.

Monitorowanie statusu przesyłki jest bardzo pomocną funkcją, umożliwia m.in. lepsze planowanie dnia w momencie, kiedy oczekujesz na kuriera. Przede wszystkim jednak przydaje się, kiedy musisz szybko zareagować na ewentualne problemy, jakie mogą wydarzyć się po drodze z przesyłką nadaną przez Ciebie. Dzięki tej opcji błyskawicznie zweryfikujesz, z czego wynika ew. problem. Ma to szczególne znaczenie w okresie świątecznym, kiedy firmy zmagają się ze zwiększoną liczbą paczek.

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę

Okres przedświąteczny to niezwykle intensywny czas. Każdy chce załatwić brakujące sprawunki oraz kupić prezenty, które muszą pojawić się pod choinką. Aby oszczędzić sobie nerwów i niepotrzebnych kosztów, zacznijmy myśleć o wysyłkach paczek, odpowiednio szybciej. Dzięki temu każdy członek naszej rodziny będzie cieszył się upominkami dostarczonymi na czas.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pierwsza publikacja artykułu: 30 / 11 / 2018