Ostatnia aktualizacja artykułu 2023/01/18

towary-niebezpieczne-adr-czego-nie-mozna-wysylac-w-przesylce-furgonetka-short

Łatwopalne substancje, fajerwerki czy materiały trujące to przykłady towarów niebezpiecznych, które – choć nie powinny – nadal trafiają do transportu kurierem. Warto pamiętać, że paczki z tego rodzaju zawartością stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników firm kurierskich, a ich wysyłka może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla Nadawcy. Aby pomóc w uniknięciu przykrych niespodzianek, przypominamy garść informacji o towarach ADR. 

Czym są towary niebezpieczne ADR?

O towarach niebezpiecznych (ADR) można najprościej powiedzieć, że są to wszelkie ładunki, które swoją postacią mogą stwarzać zagrożenie. I to nie tylko dla pozostałych przesyłek w transporcie (np. poprzez zalanie czy uszkodzenie), ale przede wszystkim – dla kurierów rozwożących paczki czy pracowników obsługujących przesyłki. 

Kwestie związane z towarami niebezpiecznymi reguluje Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzona w Genewie w latach 50., a w Polsce – ratyfikowana w 1975 roku. Przepisy dot. towarów niebezpiecznych są nowelizowane w cyklu dwuletnim (z początkiem roku nieparzystego). Szczegóły na ten temat są dostępne w poradniku Ministerstwa Infrastruktury

Lista towarów niebezpiecznych obejmuje m.in.:

  • materiały i przedmioty wybuchowe (np. proch, sztuczne ognie) 
  • gazy palne, niepalne nietrujące i trujące (np. zapalniczki, propan-butan) 
  • materiały ciekłe zapalne (np. farby, napoje alkoholowe)
  • materiały stałe zapalne i materiały samoreaktywne (np. pikrynian amonu)
  • materiały samozapalne (np. węgiel, fosfor biały)
  • materiały wytwarzające w zetknięciu z wodą gazy zapalne (np. węglik wapnia)
  • materiały zakaźne (np. odpady medyczne)
  • materiały promieniotwórcze (np. przedmioty skażone powierzchniowo) 
  • materiały żrące (np. kwas siarkowy)
  • różne materiały i przedmioty niebezpieczne (np. azbest).

Wymienione ładunki to zaledwie najważniejsze przykłady towarów zabronionych przez umowę europejską dot. ADR. Więcej informacji na temat ładunków wyłączonych z transportu (niebezpiecznych i nie tylko) znajdziesz na listach towarów zakazanych poszczególnych przewoźników.

Czym grozi nadanie towarów niebezpiecznych? 

Warto pamiętać, że firmy kurierskie świadomie nie podejmują się usługi przewozu towarów niebezpiecznych, ponieważ zgodnie z przepisami, bezwzględnie nie mogą ich transportować. Przy odbiorze paczek od Klientów, przewoźnicy polegają na ich deklaracjach i przyjmują, że w przesyłkach nie ma zakazanych zawartości. To z kolei sprawia, że Nadawcy próbują przesłać absolutnie wszystko, nierzadko zapominając o tym, czym to grozi. 

A konsekwencje za nadanie materiałów niebezpiecznych (ADR) w przesyłce mogą okazać się naprawdę poważne. W najlepszym przypadku przewoźnik po prostu odmówi transportu paczki z podejrzaną zawartością. W najgorszym scenariuszu – Nadawca poniesie konsekwencje prawne i finansowe.

Ważne
W serwisie Furgonetka.pl również nie ma możliwości nadania przesyłki z materiałami niebezpiecznymi. Jeśli dojdzie do sytuacji ujawnienia wysyłki towarów ADR, Nadawca przesyłki musi liczyć się z karą finansową oraz z blokadą składania zamówień w naszym serwisie.

Nie należy również zapominać, a wręcz przeciwnie – podkreślać to na każdym kroku, że przesyłki z materiałami niebezpiecznymi mogą bezpośrednio zagrażać życiu i zdrowiu pracowników firm kurierskich, a także odbiorców. Nigdy nie wiadomo w 100%, w jakich warunkach znajdzie się nadana paczka i czy jakiś czynnik nie wywoła nieprzewidzianej reakcji ładunku w przesyłce. Naprawdę nie warto ryzykować. 

Podsumowanie

Mimo rosnącej świadomości na temat towarów niebezpiecznych u Nadawców paczek, nadal zdarzają się sytuacje wysyłek np. materiałów łatwopalnych i żrących. Pamiętajmy, że nadanie ładunków ADR w przesyłkach może prowadzić do konsekwencji finansowych i prawnych. A co najważniejsze – tego rodzaju paczki stanowią poważne zagrożenie życia i zdrowia u pracowników firm kurierskich. 

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock