Ostatnia aktualizacja artykułu 2022/07/08

nowa-usluga-pocztex-od-poczty-polskiej-na-furgonetka-pl-short
Nadajesz przesyłki z Pocztą Polską? Musisz wiedzieć, że idzie nowe! 1 lipca zmieni się oferta tego przewoźnika. Usługi Kurier 48 i Ekspres 24 zostaną ujednolicone i zastąpione przez jedną usługę – Pocztex. Zobacz, co przyniesie ta zmiana i o czym warto wiedzieć bez względu na to, czy zamawiasz paczki po naszych stawkach, czy posiadasz umowę własną.  

Co nowego wprowadza usługa Pocztex?

Oferta Poczty Polskiej ulega uproszczeniu. Zamiast dwóch rodzajów usług, Klienci będą mogli skorzystać z przesyłki kurierskiej Pocztex, które w większości przypadków będą doręczane następnego dnia roboczego po dniu nadania (wyjątkiem są przesyłki w formacie 2XL i przesyłki niestandardowe).

Jakie główne zmiany niesie za sobą nowa usługa?

1. Usługa obejmuje 5 formatów przesyłek o określonych gabarytach i wymiarach:

 • Gabaryt S – 65 x 40 x 9 cm do 20 kg
 • Gabaryt M 65 x 40 x 20 cm do 20 kg
 • Gabaryt L – 65 x 40 x 42 cm do 20 kg
 • Gabaryt XL 70 x 60 x 60 cm do 20 kg
 • Gabaryt 2XL – wysokość + szerokość + długość <= 250 cm, przy czym długość nie może przekroczyć 120 cm – do 50 kg. Możliwe jest również nadanie przesyłki niestandardowej o wymiarach maksymalnych wysokość + szerokość + długość <=300 cm, przy czym największy wymiar (długość) przekracza 120 cm, ale nie może mieć więcej niż 150 cm.

Opłaty za usługę będą więc teraz uzależnione od formatu przesyłki, a nie tak jak było to do tej pory – od masy paczki.

2. Pocztex zapewnia dostęp do dogodnych form odbioru przesyłki, oferując aż trzy możliwe warianty:

 • Kurier – doręczenie paczek przez kuriera pod wskazany adres,
 • Punkt – dostawa przesyłek do punktów odbioru, 
 • Automat paczkowy – doręczenie przesyłek do automatów paczkowych. 

3. Poczta Polska wprowadza opłatę za wybór sposobu nadania u Kuriera w formie usługi dodatkowej Podjazd kuriera.

Pocztex a usługi dodatkowe 

Przy zamawianiu Pocztex możesz także skorzystać z różnych usług dodatkowych (część z nich była dostępna już w przypadku Kurier 48 i Ekspres 24). Do Twojej dyspozycji są m.in.:

 • Doręczenie na wskazany dzień (usługa nie dotyczy niedziel i dni świątecznych, nie obejmuje przesyłek w formacie 2XL i przesyłek niestandardowych; niedostępna dla paczek nadanych z usługami dodatkowymi: Doręczenie do 9:00, Doręczenie do 12:00, Doręczenie po 17:00).
 • Ostrożnie (usługa niedostępna dla przesyłek doręczanych do automatów).
 • Pobranie przy doręczeniu Standard (usługa niedostępna dla przesyłek nadanych do odbioru w punkcie partnerskim lub w automacie paczkowym).
 • Ubezpieczenie przesyłki.
 • Zwrot do nadawcy.

Co o zmianie powinni wiedzieć użytkownicy Furgonetki?

Wysyłasz paczki z Pocztą Polską za pośrednictwem naszego serwisu i na naszych stawkach? Przesyłki na warunkach usługi Kurier 48 lub Ekspres 24 zamówisz i nadasz wyłącznie do 30.06.2022 r.

Co w przypadku paczek z przełomu miesięcy?

 • Dla usługi Poczta Kurier 48 nie będzie problemu z realizacją nadań. Przesyłki zamówione w terminie 29 – 30.06 zostaną obsłużone.
 • Dla usługi Poczta Ekspres 24 w lipcu nie zostaną przyjęte paczki z czerwca. Przesyłki należy zanieść do placówki lub nadać u kuriera maksymalnie do 30.06 (decyduje moment zeskanowania paczki). Po tym terminie, konieczne będzie anulowanie i zamówienie przesyłek w nowej ofercie Pocztex.

Użytkownicy z umową własną z Pocztą Polską

Korzystasz z naszej platformy do obsługi przesyłek i posiadasz umowę własną z Pocztą Polską? Nową usługę zamówisz szybciej, bo już od 27.06. Jeśli posiadasz aktywną usługę Pocztex w systemie E-nadawca, wystarczy, że w formularzu tworzenia przesyłki na Furgonetka.pl w sekcji usług dodatkowych zaznaczysz checkbox Pocztex. Usługi dostępne na Twojej umowie możesz odświeżyć w ustawieniach umowy własnej.

Podsumowanie 

Nowa usługa Poczty Polskiej Pocztex wchodzi w życie 1 lipca 2022 roku. Od tego momentu użytkownicy będą mogli nadawać przesyłki kurierskie o pięciu różnych formatach, korzystając z aż trzech opcji odbioru (Kurier, Punkt i Automat paczkowy). Paczki z tym przewoźnikiem nadal zamówisz szybko i wygodnie za pośrednictwem platformy Furgonetka.pl.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock