Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/26

Jak zwrócić towar do sklepu internetowego za granicą?

Zdarzyło Ci się kupić w zagranicznym sklepie internetowym coś, co chcesz zwrócić? Twoje zamówienie zawierało buty w złym rozmiarze, słuchawki inne od tych prezentowanych w ofercie albo coś, co po prostu podobało Ci się na zdjęciach, ale na żywo już nie? Europejskie prawo daje Ci możliwość zwrotu zamówienia. Sprawdź, jak to zrobić i przy okazji zaoszczędzić na wysyłce.

Zasady zwrotów do zagranicznych sklepów internetowych

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są bardzo kuszące. Często można kupić coś znacznie taniej niż w Polsce, a niekiedy znaleźć towary w ogóle u nas niedostępne. Niestety nie każde zamówienie kończy się radością – czasami zdarza się, że zakup jest po prostu nietrafiony i wtedy warto wykonać zwrot towaru za granicę. Zasady zwrotu towaru są regulowane przez europejskie prawo. We wszystkich krajach należących do struktur Unii Europejskiej konsument ma 14 dni na zwrócenie towaru do sklepu bez konieczności podawania przyczyny. Towar można zwrócić w każdym przypadku – zarówno wtedy, kiedy jest niezgodny z ofertą, jak i w momencie, gdy stwierdzimy, że nam się nie podoba lub np. nie pasuje do wystroju domu. Co ważne, prawo zwrotu przysługuje zarówno w przypadku zakupów w sklepie internetowym, jak i dla zamówień składanych telefonicznie, e-mailowo lub korespondencyjnie.

Sklep odbierający zwrot ma obowiązek zwrócić klientowi koszt zakupu towarów i przesyłki w jedną stronę, ale zwykle nie zwraca kosztów odesłania zamówienia, więc te spoczywają na kupującym. Decyzja o zwrocie przede wszystkim powinna uwzględniać opłacalność takiego kroku, bo jeśli cena zamówionych towarów jest niewielka, a zwrot byłby drogi, takie rozwiązanie się po prostu nie kalkuluje. Tylko największe firmy oferują klientom zwrot kosztów odesłania towarów i po ich stronie zamawiany jest też czasami kurier. Przesyłki międzynarodowe nic wtedy nie kosztują, ale kiedy trzeba za nadanie zapłacić samodzielnie, to porównanie ofert kurierów staje się praktycznie konieczne.

Poznaj politykę zwrotów konkretnego sklepu online

Zanim wykonasz zwrot paczki za granicę, sprawdź w regulaminie sklepu, jak powinna przebiegać procedura zwrotu. W większości przypadków sklepy udostępniają do pobrania gotowe druki zwrotu/wymiany produktów. Wystarczy pobrać taki dokument i wypełnić wzór, a później dołączyć do zwracanych produktów lub wysłać wcześniej wysłać skanem na adres mailowy sklepu.

W regulaminach sprzedawców często znajduje się zapis, że nie można wysłać paczek za pobraniem, co oznacza, że koszt przesyłki musi ponieść zwracający. Istotne jest też to, by zwracany produkt był odpowiednio zabezpieczony. Opakowanie powinno chronić zawartość na tyle, by paczka przetrwała nawet kilkukrotne sortowanie na różnych etapach podróży.

przesylki-miedzynarodowe-03-blog-750x220przesylki-miedzynarodowe-03-blog-750x220

Jak wysłać paczkę za pośrednictwem serwisu Furgonetka?

Zwrot ze sklepu internetowego może być tańszy dzięki serwisowi Furgonetka, który agreguje oferty największych firm kurierskich. Furgonetka współpracuje z kurierami doręczającymi przesyłki nie tylko do krajów europejskich, ale też na inne kontynenty. Do wyboru są oferty GLS, UPS, DPD i FedEx – wszystkie te firmy doręczają przesyłki międzynarodowe

Samo nadanie przesyłki przez serwis Furgonetka jest bardzo proste. Wystarczy się zarejestrować i zalogować, a następnie wypełnić formularz nadania, wybrać najkorzystniejszą ofertę, zatwierdzić wysyłkę i opłacić ją przez internet. Ostatnim etapem będzie wydrukowanie etykiety adresowej i naklejenie jej na przesyłkę, a następnie przekazanie paczki kurierowi w punkcie nadań lub we własnym domu – w zależności od wybranej opcji. Ten sposób pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 70% ceny przesyłki, a ponadto załatwić wszystkie formalności w wygodny sposób. Nadanie paczki przez serwis Furgonetka wymaga tylko 22 kliknięć, a cała procedura jest bardzo intuicyjna, więc każdy może sobie z tym bez problemu poradzić.

Podsumowanie

Zwrot paczki za granicę nie musi być trudny. Trzeba znać swoje prawa i dokładnie zapoznać się z regulaminem zwrotów danego sklepu, a następnie postępować według instrukcji sprzedającego. Istotny jest też wybór taniej opcji wysyłki, a w tym pomoże Ci serwis Furgonetka.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos