Ostatnia aktualizacja artykułu 2021/03/26

Jak zaplanować przeprowadzkę za granicę?

Planujesz przeprowadzkę i chcesz wysłać część rzeczy do swojego nowego domu? Nie możesz zabrać wszystkiego ze sobą, więc planujesz zlecić komuś przewiezienie niektórych pakunków? Będą to drobne przedmioty codziennego użytku, a może ubrania? Sprawdź, jak tanio wysłać taką zawartość i o czym należy wiedzieć, zanim nadasz przesyłkę.

Formalności niezbędne podczas przeprowadzki

Przeprowadzka za granicę wymaga dopełnienia szeregu formalności zarówno tych związanych z pobytem w obecnym kraju, jak i z nowym miejscem zamieszkania. Przede wszystkim ureguluj wszelkie płatności (za mieszkanie, telefon, internet, gaz itp.) i rozwiąż niepotrzebne już umowy. Musisz pamiętać o wszystkim, by nie okazało się, że po Twojej wyprowadzce na poprzedni adres przyjdzie rachunek, o którym nie będziesz mieć pojęcia.

W drugiej kolejności zadbaj o sprawy związane z nowym miejscem zamieszkania – znajdź nowe mieszkanie/dom, podpisz niezbędne umowy na media i zorganizuj sobie miejsce pracy. Jeśli przeprowadzasz się na więcej niż 6 miesięcy, uzyskanie zameldowania w nowym kraju wymaga przedstawienia umowy o pracę, więc trzeba to załatwić dużo wcześniej.

Tuż przed wyjazdem skompletuj niezbędne dokumenty – dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, akt urodzenia (również dzieci, jeśli przeprowadzasz się razem z nimi), ewentualnie kartę EKUZ potwierdzającą prawo do ubezpieczenia.

Jak się odpowiednio spakować?

Przeznacz  wystarczającą ilość czasu na spakowanie wszystkich rzeczy i przede wszystkim rób to z konkretnym planem. Nie pakuj wszystkiego „jak leci” – przygotuj odrębne opakowania dla rzeczy konkretnego rodzaju:

  • ubrania i inne tekstylia (koce, pościel, ręczniki, firanki) możesz spakować w duże worki;
  • wszelkie delikatne przedmioty, a także książki i dokumenty zapakuj w solidne kartonowe pudełka (najlepiej specjalne pudła przeprowadzkowe);
  • wyjątkowo delikatne rzeczy, np. szkło zabezpiecz dodatkowo papierem pakowym lub folią bąbelkową.

Podpisz każde pudełko i worek, by w momencie załadunku i rozpakowywania wiedzieć, w jakiej kolejności wnosić i ustawiać poszczególne opakowania.

przesylki-miedzynarodowe-02-blog-750x220-1.png

Jak tanio wysłać kurierem paczkę za granicę?

W samolocie lub w pociągu nie możesz mieć niestety nieograniczonego bagażu, bo po pierwsze pasażerów obowiązują konkretne limity, a po drugie za każdy ponadprogramowy kilogram trzeba słono zapłacić. W wielu przypadkach zwyczajnie nie opłaca się zabierać niektórych przedmiotów ze sobą, a część naturalnie nie zmieści się nawet w samochodzie.

Rzeczy, których nie możesz zabrać, wyślij kurierem na swój nowy adres. Paczkę o wadze nawet do 31,5 kg możesz nadać kurierem DHL, GLS, FedEx i UPS za pośrednictwem serwisu Furgonetka. Zanim wybierzesz ofertę konkretnego kuriera, sprawdź cennik międzynarodowy i upewnij się, do jakich krajów dany kurier doręcza przesyłki międzynarodowe. Cennik dostępny w serwisie pozwoli Ci też od razu porównać oferty wszystkich kurierów i wybrać tę najlepszą.

Nadanie paczki przez serwis usług kurierskich Furgonetka będzie nie tylko łatwiejsze, ale też tańsze nawet do 70%. Na Furgonetka możesz zdecydować, czy samodzielnie przekażesz przesyłkę do wybranego punktu, czy też zamówisz kuriera, który przyjedzie po paczkę. Przesyłki kurierskie międzynarodowe możesz nadawać wygodnie z domu – wystarczy zalogować się w serwisie, wypełnić prosty formularz i zapłacić online. Wszystkie międzynarodowe przesyłki kurierskie możesz śledzić w specjalnej aplikacji po ich indywidualnych numerach, więc w każdej chwili sprawdzisz zmiany ich statusów.

Podsumowanie

Przeprowadzka za granicę wcale nie musi być skomplikowana. Musisz tylko pamiętać, by załatwić wszystkie sprawy formalne, znaleźć nowe mieszkanie, a przy tym zadbać o bezpieczny transport wszystkich swoich rzeczy. Ważne jest głównie rozwiązanie umów i uzyskanie zameldowania, a później można już spokojnie urządzać się w nowym domu. W wysyłce przedmiotów za granicę pomoże Ci serwis Furgonetka. Zarejestruj się na Furgonetka.pl i nadaj paczkę do swojego nowego domu.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos