Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/10/01

3 sposoby na dodatkowe zyski w biznesie
Masz firmę i chcesz ją rozwijać, ale trudna sytuacja na rynku nie sprzyja kreatywności i podejmowaniu ważkich decyzji? Chcesz osiągnąć jak najlepszy efekt, ale boisz się wprowadzania zmian, które postawią wszystko „na głowie”? Poniżej prezentujemy 3 sposoby na zwiększenie dochodów bez konieczności inwestowania i jednocześnie bez ryzyka.

Dodatkowy dochód w firmie – dlaczego warto się o niego starać?

Utrzymanie płynności finansowej firmy i stabilności jej pozycji na rynku wymaga często dywersyfikacji źródeł dochodów. Utrzymywanie się tylko i wyłącznie z jednej gałęzi działalności może być ryzykowne, chociaż praktyka pokazuje, że jest jak najbardziej możliwe. Warto mieć jednak taki bufor bezpieczeństwa i dodatkowe źródło dochodu stanowiące zabezpieczenie na wypadek, gdyby nasza zasadnicza oferta z pewnych względów notowała mniejsze zainteresowanie. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały nam, że nie ma branż odpornych na kryzysy, a każdy biznes – zarówno ten mały, jak i duży – musi wybiegać myślami w przyszłość i podejmować działania pozwalające uchronić się przed ewentualnym spadkiem obrotów. Tak naprawdę każdy pomysł na dodatkowy dochód jest dobry – warunek to tylko przemyślenie opłacalności konkretnego rozwiązania i konsekwentne wcielanie go w życie.

Zacznij sprzedawać online

Prowadzisz sklep stacjonarny? Zacznij sprzedawać online. Internetowy biznes to realna szansa na uzyskanie dodatkowego dochodu oraz zwiększenie rozpoznawalności firmy. Nie musisz od razu zakładać sklepu online. Na początku swojej drogi ze sprzedażą przez internet możesz korzystać z jednej z platform takich jak: Ebay, Amazon, czy najpopularniejszej w Polsce – Allegro. Stworzenie konta zajmie tylko chwilę, a koszty, które poniesiesz są minimalne. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest możliwość szybkiego dotarcia do dużego grona potencjalnych klientów.

Skuteczną sprzedaż zagwarantują Ci atrakcyjne produkty, umiejętne ustalanie cen oraz sprawna obsługa klienta. Warto systematycznie poszerzać swoją ofertę, dodając do niej również bardziej niszowe produkty.

Kiedy zauważysz, że sprzedaż w sieci się rozwija, możesz pomyśleć o założeniu własnego sklepu internetowego. Na rynku znajdziesz wiele gotowych rozwiązań, takich jak Shoper, Shoplo czy Magento, dzięki którym w krótkim czasie postawisz nowoczesny sklep online. Zakupy przez internet stały się w ostatnim czasie bardzo popularne i ten trend ciągle rośnie, dlatego też decyzja o sprzedaży online może się okazać strzałem w dziesiątkę.

Stwórz dodatkową wartość dla klienta – Furgonetka Punkt

Małe biznesy działające lokalnie również mogą zwiększyć swoje dochody bez konieczności dużych nakładów finansowych i bez ryzyka, z jakim wiąże się przebranżowienie czy też dodanie kolejnej, kosztownej gałęzi działalności. Każdy sklep i punkt usługowy zlokalizowany w dogodnym miejscu może stworzyć dodatkową wartość dla swoich klientów lub stać się interesujący dla osób, które go dotychczas nie odwiedzały. Świetnym pomysłem jest w takim przypadku uruchomienie punktu nadań przesyłek kurierskich. Takie miejsce może działać w ramach placówek Furgonetka Punkt.

Dołączenie do sieci wiąże się z minimalnymi nakładami początkowymi, a pozwala na uzyskanie dodatkowych dochodów w postaci prowizji od każdej przyjętej przesyłki. Punkt nadań możesz uruchomić w każdym lokalu, w którym jest tylko miejsce na przechowywanie przesyłek do momentu przyjazdu kuriera, przy czym tym miejscem może być nie tylko dedykowane pomieszczenie, ale nawet zaplecze. 

Ilość pracy związana z działaniem punktu jest minimalna i polega wyłącznie na odbiorze przesyłek przyniesionych przez klientów i zarejestrowaniu ich w systemie, a następnie przekazaniu kurierowi. Nie potrzeba specjalnej infrastruktury, a jedynie trochę wolnego czasu i oczywiście chęć dodatkowego zarobku. Furgonetka Punkt może działać w sklepie spożywczym, salonie fryzjerskim, saloniku prasowym, warsztacie samochodowym i wielu innych lokalach – słowem wszędzie, gdzie tylko pojawiają się klienci. Dodatkowy dochód wygenerowany dzięki prowadzeniu punktu nadań można przeznaczyć np. na opłaty związane z wynajmem lokalu lub na stworzenie nowego miejsca pracy.

Zainwestuj w urządzenia samoobsługowe

Rozwój robotyki i automatyzacja wielu procesów pozwalają ograniczyć koszty i nakłady pracy rąk ludzkich, a coraz częściej wykorzystywane urządzenia samoobsługowe w dłuższej perspektywie czasu generują prawie wyłącznie oszczędności. Co prawda zakup takich urządzeń wiąże się z dodatkowymi kosztami – i często nie są one małe – ale ostatecznie inwestycja zwraca się wielokrotnie. Wystarczy przeliczyć koszt zatrudnienia pracownika np. w ciągu 5 lat i koszt działania urządzenia samoobsługowego, które wykonuje pracę za człowieka. Wydatki mogą być podobne, a po kilku latach urządzenie „spłaci się” i dalej będzie już tylko zarabiać, czyli generować dodatkowy dochód. Wśród takich urządzeń warto wymienić przede wszystkim różnego rodzaju opłatomaty, dystrybutory napojów, bezobsługowe kasy biletowe czy myjnie. Te maszyny mogą mieć zastosowanie w branży HoReCa, retail i wielu innych, skutecznie zastępując pracę ludzi i przyspieszając obsługę.

Na zakup takich urządzeń często można otrzymać dofinansowanie z funduszy unijnych lub nisko oprocentowany kredyt, a dodatkowo zakup każdorazowo odliczymy od wysokości należnych podatków. Urządzenia samoobsługowe są przyszłością wielu sektorów gospodarki, a rozwój technologiczny pozwala je nieustannie ulepszać, co daje nowe pola zastosowania.

Podsumowanie

Rozwój firmy jest naturalną konsekwencją działań, jakie podejmujesz. Jeśli nie robisz nic, firma stoi w miejscu, a nawet cofa się i znika między konkurencją. Działanie, a właściwie przemyślane działanie jest konieczne do tego, by stać się marką rozpoznawalną na rynku i cieszącą zaufaniem. Warto więc rozwijać działalność o nowe usługi, iść w stronę unowocześnienia firmy i dostosowywać się do zmieniającego się świata.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos