Ostatnia aktualizacja artykułu 2020/10/06

Zmiana wystroju domu. Jak pozbyć się starych mebli i zarobić?

Masz w domu komodę, która nie pasuje już do reszty wystroju, a może starą witrynę ze zbitą szybą? Wymieniasz kuchnię na meble w zabudowie lub kupujesz nową kanapę do salonu? Planujesz tylko niewielkie odświeżenie wnętrza, a może totalny remont? Zmiana wystroju prawie zawsze wiąże się z koniecznością wymiany części wyposażenia, ale to wcale nie oznacza, że stare, używane meble trzeba wyrzucać.

Używane meble – nie wyrzucaj, zarabiaj!

Zastanawiasz się, co zrobić ze starymi meblami? Zwykle ludzie wystawiają je na tzw. gabaryty lub rozkręcają na części i wrzucają do śmieci. Co prawda jest to jakieś wyjście, ale wymaga nakładu czasu i siły, a dodatkowo nie wiąże się z żadnymi zyskami. Meble zawsze możesz sprzedać i dotyczy to nawet tych sprzętów, których być może nawet nie podejrzewasz o posiadanie jakiejkolwiek wartości.

Pomyśl tylko, czy meblościanka rodem z PRL-u lub stare krzesła nadają się wyłącznie na śmietnik? Okazuje się, że nieważne, ile dana rzecz ma lat i w jakim jest stanie – zawsze ma jakąś cenę. Sofa, która dla Ciebie jest niczym innym, jak całkowicie niepotrzebnym starociem, dla kogoś może być unikatem poszukiwanym od lat. To samo tyczy się dywanów z poprzedniej epoki, zabytkowych biurek, standardowych zestawów mebli kuchennych czy dużej szafy. Dzisiaj można odnowić właściwie każdy mebel, zarówno ten drewniany, jak i zbudowany z płyty wiórowej. Wykorzystanie właściwej techniki pozwala przywrócić meblom świetność, a dodatkowo może być fantastyczną zabawą i możliwością wcielenia w życie swoich artystycznych wizji. O ile mebel nie jest totalnie zniszczony, zawsze możesz go sprzedać. 

Oczywiście zyski nie będą wygórowane, ale nawet drobna kwota jest lepsza, niż nic. Kiedy zmieniasz wystrój, chcesz odświeżyć swoje mieszkanie lub dom i nadać mu innego charakteru, to nic nie wprowadzi tak dużych zmian, jak nowe meble. Zanim jednak całkowicie skupisz się na ustawianiu zakupionych sprzętów, wystaw na sprzedaż te, których już nie potrzebujesz.

Gdzie sprzedawać meble?

Zamieść ogłoszenie na lokalnym lub ogólnopolskim portalu ogłoszeniowym, wystaw meble na aukcji online lub opublikuj ogłoszenie w serwisie Facebook Marketplace. Im bardziej oryginalne będą Twoje meble, tym większa jest szansa, że bardzo szybko znajdą zainteresowanie. Ustal korzystną cenę i przede wszystkim dogodną metodę transportu lub warunki odbioru osobistego. Im bardziej precyzyjne będzie Twoje ogłoszenie, tym większe szanse na sprzedaż.

Jeśli meble są wyjątkowo ładne, bogato zdobione, stare lub unikalne, możesz się pokusić o sprzedanie ich w lombardzie zajmującym się handlem przedmiotami z epoki i dziełami sztuki. W dużych miastach funkcjonują też sklepy z używanymi przedmiotami do domu, ale zwykle oferują one dość niskie ceny i dodatkowo klient musi dostarczyć tam meble samodzielnie, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością organizacji transportu. Najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż przez internet i wysyłka mebli kurierem lub firmą przewozową, w zależności od gabarytów i ciężaru sprzedawanych sprzętów.

O czym pamiętać, sprzedając używane meble?

Sam fakt, że meble są stare i używane wcale nie oznacza, że możesz je wysłać do nowego nabywcy w obojętnie jakim stanie. Trzeba zadbać o to, by nowy właściciel odebrał czyste i starannie zabezpieczone używane meble. Poświęć trochę czasu na dokładne odkurzenie kanapy, komody lub szafy, a w razie potrzeby umyj meble lub wypierz i dokładnie wysusz ich tapicerki. Następnie zdemontuj wszystkie wystające elementy oraz szyby i zabezpiecz każdą część osobno, by mieć pewność, że wszystkie dotrą w nowe miejsce w takim samym stanie, w jakim ostatnio je widziałeś.

Zanim wystawisz mebel, zorientuj się, jaką może mieć wartość. Jeśli meble mają oznaczenie producenta, możesz pokusić się o sprawdzenie ich ceny w internecie, a przed sprzedażą zabytkowego regału czy stolika nocnego, skonsultuj się ze specjalistą, który będzie w stanie realnie wycenić sprzęty. W ogłoszeniu sprzedaży wykorzystaj tylko i wyłącznie rzetelne informacje. Nie koloryzuj stanu lub wartości mebla ani też nie próbuj mu przypisywać jakiejś ważnej historii, jeśli taka nie miała miejsca. Twoje ogłoszenie powinno być szczegółowe i uzupełnione realnymi zdjęciami przedstawiającymi mebel ze wszystkich stron. Nie zapomnij też dodać informacji o ewentualnych uszkodzeniach lub brakach oraz przybliżonej cenie naprawy.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że zmiana wystroju domu i zakup nowych mebli wiąże się tylko i wyłącznie z wydatkami, ale to nieprawda. Używane meble mogą dostać drugie życie od kogoś, dla kogo będą unikalnymi perełkami. Sprzedaż mebli używanych jest obecnie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej, bo można do tego celu wykorzystać możliwości, jakie daje internet i zaoferować meble dużemu gronu potencjalnych klientów. Najważniejsze to dobrze skonstruować ogłoszenie, rzetelnie wycenić mebel i czekać na telefon lub wiadomość od kogoś, kto będzie zainteresowany zakupem.

Źródło zdjęcia głównego: Depositphotos